Kızılay Haftası

yorumsuz
1.091 kez okundu

Kızılay Haftası

Kızılay Haftası okullarda Mili Eğitim Bakanlığının Sosyal etkinlikler yönetmeliği çerçevesinde düzenlediği şekilde belirli gün ve haftalar kapsamında kutlanan önemli bir haftadır. Kızılay haftası bizlere Kızılay’ın kuruluşunu ve amaçlarını anlatmak için kutlanmaktadır. Kızılay Haftası öğretmenler, öğrenciler ve idarecilerle birlikte çeşitli kuruluşların da katılımı ile kutlanmaktadır. Bu kutlamalarda amaç Kızılay’ın amaçlarını, kuruluşunu ve görevlerini öğrencilere doğru bir şekilde aktarmaktır. Okul sadece dört duvardan oluşan kitaplardan okunan derslerden ibaret değildir. Çocukları aynı zamanda hayata ve bilinçli vatandaşlığa da hazırlamaktadır. Bunların en güzel örneklerini de kutlama haftalarında görmekteyiz. Kızılay Haftası bu güzel örneklerden sadece birini oluşturmaktadır. Kızılay haftası kutlamalarına gereken önem mutlaka verilmelidir. Kızılay haftası her yıl 29 Ekim ve 4 Kasım arasındaki haftada çeşitli etkinliklerle okullarda kutlanmaktadır.

Kızılay Haftası nedir? Kızılay Haftası ne zamandır? Kızılay Haftası nerede kutlanır? Kızılay Haftası ne zaman kutlanır? Kızılay haftası neden kutlanır? Kızılay Haftası kutlaması nasıl olur? Kızılay Haftası kutlama programı nasıl hazırlanır? Kızılay Haftası önemi nedir? Kızılay Haftası kutlamasını kim hazırlar? Kızılay Haftası ile ilgili afiş nasıl hazırlanır? Kızılay Haftası ile ilgili şiir nereden bulunur? Kızılay Haftası etkinlikleri nasıl hazırlanır? Kızılay Haftası açılış konuşması nasıl yazılır? Kızılay Haftası açılış konuşması nasıl hazırlanır? Kızılay’ın görevleri nelerdir? Kızılay nerelerde görev alır? Kızılay kimlere yardım eder? Kızılay savaş zamanlarında yaralı ve hasta askerlere yardım amacıyla kurulmuş bir vakıftır. Bir devlet kurumu değil kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşudur. Kızılay ilk olarak Osmanlı Devleti ile temelleri atılmış olan bir vakıftır. Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilere Kızılay’ın nasıl kurulduğu ve görevlerinin anlatılması ve öğrencilerin farkına varması sağlanmalıdır. Bu açıdan Kızılay Haftası etkinlikleri çok önem arz etmektedir.

Kızılay Haftası etkinlikleri dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Osmanlı Devleti ile temellerinin nasıl atıldığı, kuruluşunda kimlerin görev aldığı, hangi amaçlarla kurulduğu öğrencilere aktarılmalıdır. Gerekirse Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında Kızılay görevlisi bir kişi okula davet edilmelidir. Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında Kızılay görevlisi kurumun detaylarını 1.ağızdan anlatarak en doğru bilgilerle öğrencileri bilinçlendirebilir. Eğer görevlinin gelme imkanı yoksa Kızılay’ın okulun bulunduğu il, ilçe şubelerine ziyarete gidilebilir. Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan bu gezi öğrenciler için eşsiz bir fırsat yaratır. Kızılay Osmanlı Devleti ile temelleri atıldığından itibaren çok gelişmiş ve her coğrafyadaki Türk kardeşlerimize yardım sağlamıştır. Kızılay’ın ilk kurulduğu zamanki adı Hilali Ahmer Cemiyetidir. Daha sonra 1935 yılında büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından Hilali Ahmer adı değiştirilerek Türkiye Kızılay Cemiyeti adı verilmiştir. Karşılıksız yardım amacıyla kurulan bu dernek günümüzde de etkinliklerini aktif bir şekilde devam etmektedir. Bu açıdan da ülkemizde, kurumlarda ve okullarda iyi tanıtılması gereken bir kuruluştur.

Her yıl 29 Ekimden 4 Kasıma kadar okullarda Kızılay Haftası kutlamaları yapılır. Bu kutlamalarda Kızılay Haftası neden kutlanır, Kızılay nedir, Kızılay nerelerde görev alır gibi öğrencilerin kafalarında oluşan soruları gidermek ve yardımlaşma bilincini kazandırmak için çeşitli faaliyetler yapılır. Öğrenciler kendi hazırladıkları çalışmaları Kızılay Haftası etkinlikleri çerçevesinde okula ve öğretmenlere sunmalıdırlar. Okuldaki sosyal kulüplerden biri olan Kızılay kulübü bu etkinlikte en aktif rol alan sosyal grup olmalıdır. Okul panolarında Kızılay haftası ile ilgili öğrencilerin dikkatini çekecek görseller, yazılar, şiirler, posterler ve afişler hazırlanmalıdır. Öğretmenler öncülüğünde belirli gün ve haftalarla ilgili çeşitli duvar gazeteleri hazırlanabilir. Okulda çeşitli yarışmalar düzenlenerek öğrenciler teşvik edilebilir. Afiş ve poster yarışması, resim yarışması, şiir yarışması, kompozisyon yarışması gibi yarışmalar çocukların ilgi ve merakını arttırmaktadır. Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında birçok faydalı aktivite yapılabilir.

Öğrenciler Kızılay için bağış toplayabilirler. Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri yürüterek Kızılay gibi yardım yapabilirler. Böylece Kızılay’ın görevlerini daha iyi anlamış olurlar. Yaparak yaşayarak öğrendikleri bilgiler onlar için daha kalıcı ve etkili olmaktadır. Kızılay Haftası için gerekli program düzenlemelerini öğretmenlerin yapmaları gerekmektedir. Öğrenci öğretmen işbirliği ile başarılı bir Kızılay Haftası kutlama programı hazırlanabilir. Kızılay haftası kutlama programında öğrencilerin okuyacağı şiirler, özlü sözler mutlaka olmalıdır. Eğer okulda imkân varsa çeşitli materyaller kullanılarak bir sahne dekoru hazırlanır ve öğrenciler tiyatro sunabilirler. Tiyatro görsel bir sunum tekniği olduğu için küçük büyük tüm öğrencilerin dikkatini çeker ve böylece Kızılay Haftası etkinlikleri istendiği amaca ulaşmış olur.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.