Öğretmenler Günü

yorumsuz
116 kez okundu

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Eğitim hayatının olmazsa olmazlarından olan, hatıralar bırakan ve çoğu zaman unutulmayan kişilerden öğretmenlerinde belirli günlerde yeri vardır. Onları o gün içerisinde hatırlamak, hediyeleşmek ve saymak gururlarını okşamakta ve kendilerini mutlu hissetmelerine bir etken olmaktadır. Öğretmenler günü tıpkı Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü gibi popüler günlerden biridir. Öğretmenlik mesleğini icra edenlerin onurlandırıldığı bu günde etkinlikler ve kutlamaların düzenlenmesi ile önemi her zaman geçerli olmuştur. Öğretmenler günü ne zaman diye her öğretim yılında akıllarda bir soru işareti oluşmaktadır.

Öğretmenler günü ne zaman, hangi gün gibi soruların cevabı ise makalemizde mevcut. Öğretmenler günü ülkemizde her yıl Kasım ayının 24’ünde kutlanmaktadır. Bunun sebebi ise ülkemizin kurucusu, ilk cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihler 24 Kasım 1928’i gösterdiğinde başöğretmen olarak seçilmesinden gelmektedir. Dünya genelinde ise tam olarak evrensel nitelikte olabilecek bir sabit öğretmenler günü yoktur. Yani ülkeden ülkeye bu gün değişmektedir. Öğretmenler Günü, ülkelerin bazılarında resmi tatil olarak ilan edilmiş ve o gün okullar kapalı olmaktadır fakat ülkemizde Öğretmenler Günü resmi tatil değildir ve okullar faaliyetlerine devam ederler.

Dünya genelinde Öğretmenler Günü her ne kadar tek bir tarihte kutlanmasa da genelinde 5 Ekim de kutlanmaktadır. Ülkemizde ise Mustafa Kemal Atatürk’e de ithaf ederek 1981 yılından itibaren her 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Öğretmenler gününde öğretmenlere nasıl hediyeler alınabileceğine ilişkin ise; en şık ve mesleğine uygun olarak özel, kaliteli bir kalem olabilir. Buket çiçek hazırlanabilir. Bunun ile birlikte sıradan hediyelerde alınabilir. Öğretmenler gününe özel hediyeler tasarlanmaktadır direk olarak bunlarda olabilir. Ama genel olarak nasıl bir anne, babaya evladının hediyesi başarısı ise çoğu öğretmende öğrencilerini evladı gibi gördüğü için başarılı bir öğrenci olmakta aslında büyük bir hediyedir.

24 Kasım öğretmenler günü daha bir hassas olarak öğretmenlerimizin o gününü özellikle kutlamak onları onurlandıracaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenler ile ilgili pek çok sözü mevcuttur. Özellik ile öğretmenlere ayrı bir özen göstermiştir. Her defasında öğretmenlerin geleceği inşa edenler olduğunu, eğitimdeki önemlerini söylemiş hatta bir sınıfta cumhurbaşkanın dahi öğretmenden sonra geleceğini belirtmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenler hakkında söylediklerine bakılırsa ne denli önem verdiği anlaşılabilir.

Öğretmenlerin nasıl olması gerektiği hakkında ve eğitim sistemi hakkında söylemleri mevcuttur. Öğretmenler günlerinde ilk cumhurbaşkanımız Atatürk’ün görevde iken sıralarda oturduğu ve kürsüyü yine öğretmenlere bıraktığı fotoğraflarını görmekteyiz. 24 Kasım Öğretmenler Günü, unutulmaması gereken bir gündür.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.