24 Kasım Öğretmenler Günü

yorumsuz
174 kez okundu

24 Kasım Öğretmenler Günü

Öğretmen bir bireyin yaşamı boyunca kişiliğinin sağlam temellere oturmasını sağlayan, bireylerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan, bilgiyi veren, öğreten kimsedir. 24 Kasım Öğretmenler Günü her yıl ülkemizde büyük bir coşku ve sevinçle kutlanır. Dünyadaki en kutsal en güzel mesleklerden biri olan öğretmenlik mesleği, yapılması zor ve bir o kadar da fedakârlık isteyen bir meslektir. Öğretmenler öğrencileri ile çok yakından ilgilenirler. Öğrencilerini sadece eğitmek ve bilgiyle yoğurmakla kalmazlar, onların en zor anlarında da yanında olurlar. Dertlerini dinlerler ve sorunlarına çözüm olmaya çalışırlar. Bazen ailelerinden bile yakın olurlar. Öğretmenler kendi çocuklarına ve ailelerine ayıramadıkları zamanı öğrencilerine ayırırlar. Öğretmenlik mesleği diğer bazı mesleklerde olduğu gibi sabah sekizden akşam beşe kadar yapılan bir iş değildir. Sadece okulda da yapılmaz.

Öğretmenler yaşamları boyunca her yerde öğretirler ve öğrencileri ile ilgilenirler. Bu nedenle 24 Kasım Öğretmenler Günü çok özel günlerden biridir. 24 Kasım tarihi ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri de denilen Ulus Okulları başöğretmenliğinin verildiği gündür. Millet Mektepleri yani Ulus okulları Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulmuştur. 1 Kasım 1928 tarihinde Harf İnkılabı ile Türk Alfabesi kabul edilmiştir. Arap alfabesi kaldırılmıştır. Bu dönemlerde ülkemizde okuma yazma oranı çok düşüktü. Yeni alfabenin kabulü ile birlikte herkesin alfabeyi öğrenmesi ve halkın okuma yazma oranının yükseltilmesi amacı ile kurulan bu okullarda ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, bizzat kendisi ders vermiştir.

24 Kasım Öğretmenler Günü ülkemizde, 1981 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Dünyada öğretmenler günü kutlanmaktadır. Birçok ülkede 1984 yılından v beri kutlanmaya başlanan öğretmenler günü tarihi ise 5 Ekim’dir. Diğer ülkelerde 5 Ekim olarak kutlanmasının sebebi ise öğretmenlerin statüsü hükümetler arası özel konferansının yapılmasıdır. Bu tarih UNESCO’nun önerisi ile öğretmenler günü olarak kabul edilmiştir. 24 Kasım Öğretmenler günü kutlamaları öncesi öğrencilerde bir heyecan başlar. Her öğrenci öğretmenine duyduğu saygı ve sevgiyi gösterebilmeyi ister. Bunun için günler öncesinden öğretmenleri için hediyeler düşünür ve hazırlarlar.

Öğrenci velileri bile bu günün anlamını ve önemini bilirler. Biricik çocuklarını sevgi ve bilgiyle yoğuran, onları hayata hazırlayan öğretmenleri 24 Kasım Öğretmenler Günü vasıtasıyla onurlandırmak isterler. Gerçek ve doğru bilgiyi en güzel şekilde bizlere verip, kişiliğimiz üzerinde yadsınamaz payları olan öğretmenlerimizin kıymeti ve değerini sadece 24 Kasım Öğretmenler Günü ile değil sürekli, devamlı hatırlamalı ve onlara layık oldukları sevgi ve saygıyı vermeliyiz.

Hayatlarımızdaki anlamlarını ve önemlerini yok sayamayacağımız öğretmenlerimiz, bizlerin en iyi şekilde yetişmesi için, büyük fedakârlıklar la ve sonsuz bir sabırla çalışırlar. Durmadan, yorulmadan, tekrar, tekrar, anladığımızdan emin olana dek öğretmeye devam eden öğretmenlerimiz, bizler için çok kıymetli varlıklardır. Bizlere doğruyu, güzeli, iyiyi öğreten öğretmenlerimizin kıymetini bilmek ve onlara hakkettiği saygıyı göstermek en güzel öğretmenler günü hediyesidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.