Sivil Savunma Haftası

yorumsuz
2.290 kez okundu

Sivil Savunma Haftası

 

Sivil Savunma Haftası okullarda ve çeşitli kurumlarda işlenen önemli bir haftadır. Sivil savunma haftası öğrencileri bilinçlendirmek için güzel bir fırsattır. Okullarda her 28 Şubat tarihinde okulun sivil savunma kulübü ve öğretmenlerin katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerde sivil savunma haftası önemine dikkat çekilmektedir. Sivil Savunma Haftası gerekli düzenlemelerle etkili bir şekilde kutlanırsa hem öğrenciler hem öğretmenler hem de veliler bilinçlenmiş olacaklardır. Okullarda kutlanan belirli gün ve haftalar hepsi çok önemli günlerden oluşmaktadır. Bu önemli günler okullarda çeşitli kulüplerin katılımı ve öğretmenlerle, idarecilerle birlikte kutlanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı belirli gün ve hafta yönetmeliği ile bu günlerin düzenlemesini yapmış ve okullardan bu günlerin özenli bir şekilde kutlanmasını istemiştir. Sivil Savunma Haftası da kutlanması gereken önemli bir gündür ve her yıl 28 Şubat gününde kutlanmaktadır. Okul sadece derslerin birebir anlatıldığı yerler değildir. Bu yüzden bu türlü etkinlikler öğrenciler açısından bilinçlenme açısından çok faydalıdır.

Sivil Savunma Haftası nedir? Sivil Savunma Haftası ne zaman kutlanır? Sivil Savunma Haftası kimler kutlar? Sivil Savunma Haftası ile ilgili şiir nereden bulunur? Sivil Savunma Haftası önemi nedir? Sivil Savunma Haftası neden kutlanır? Sivil Savunma Haftası hangi gün kutlanır? Sivil Savunma Haftası nasıl kutlanır? Sivil Savunma Haftası ile ilgili bilgilendirici yazı nasıl yazılır? Sivil Savunma Haftası neden önemlidir? Sivil Savunma Haftası kutlamalarında neler yapılır? Sivil savunma demek herhangi bir savaş veya afet durumunda topluca dayanışma yapmak demektir. Bu dayanışma savaş anında ve afetlerde büyük kurtarıcı roller üstlenmektedir. Can kaybı ve mal kaybı en alt düzeyde olması için sivil savunma çok önemlidir. Sivil savunma Haftası sivil savunma bilincini kazandırmak için okullarda 28 Şubat gününde birçok etkinlikle kutlanmaktadır. Sivil savunma silahsız bir kurtarma hareketidir. Koruyucu faaliyetler içerir. Savaş zamanı önemli roller üstlenir ve sivillerin en az hasarla bu yıkımlardan kurtulması için çaba gösterir. Sivil Savunma Haftası bu yüzden çok önemlidir.

Tüm vatandaşlar Sivil Savunma Haftası bilincine ulaşmalı ve farkına varmalıdır. Sivil Savunma Haftası bizlere sivil savunmanın nasıl yapılmasını gerektiğini öğreten bir haftadır. Okullarda bu hafta çerçevesinde çeşitli tatbikatlar yapılmaktadır. Bu tatbikatlar deprem tatbikatı, kaza tatbikatı, doğal afet tatbikatı, yangın tatbikatı şeklinde olmaktadır. Bu tatbikatlar öğrenciler için yaparak yaşayarak öğrenme adına katkı sağlar. Uygulamalı olarak tatbikatı izleyen öğrenciler kitapta okuduklarından çok daha fazlasını öğrenirler ve hayatlarına yansıtırlar. Sivil Savunma Haftası önemini öğrencilere kavratmak için öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Sivil Savunma Hastası kutlamaları için sivil savunma kulübü öğrencileri ile öncesinde bir plan program yapılmalıdır. Hangi öğrenci hangi görevi alacak belirlenmelidir. Öğrencilere bilgilendirici yazılar, şiirler, piyesler verilerek bir program hazırlanabilir. Bu programda öğrencilere gönüllülük esasına göre görev verilmelidir. Zorla görev vermek öğrencilerde olumsuz tutumlar oluşturabilir.

Sivil Savunma Haftası önemi ile ilgili yazıları şiirler okunmalı ve öğrencilerin dikkati kutlama programına çekilmelidir. Uzun ve sıkıcı bir kutlama programı yerine bilgilendirici ve eğlenceli bir program düzenlemesi yapılmalıdır. Böylece çocuklar sivil savunma haftası programı ile istendik davranış değişikliklerini kazanmalıdırlar. Sivil savunma haftası kapsamında öğrencilere sivil savunmanın önemi, ne amaçla yapıldığı ve faydaları etkili bir şekilde aktarılmalıdır. Öğrencilerin farkındalık düzeyinin artması için çeşitli resim yarışmaları düzenlenebilir. İl, İlçe ve köy okullarında şiir yarışmaları düzenlenebilir. Öğretmenler arası şiir yarışmaları düzenlenebilir. Sivil Savunma Haftası kutlamaları için afiş ve poster çalışmaları toplanıp sergilenebilir. Böylece öğrenciler için dikkat çekici çalışmalar sunulmuş olur.

Sivil Savunma Haftası kutlamalarında eğer bir yangın veya deprem tatbikatı yapılacaksa gerekli çalışmalar öncesinden yapılmalıdır. Yangın tatbikatı için itfaiye iletişime geçip kutlama programına davet edilmelidir. Tabi ki bu tatbikat itfaiyenin yoğun bir çalışma saatlerine denk getirilmemeye özen gösterilerek hazırlanmalıdır. Görevli öğrenciler belirlenip görevleri açık bir şekilde anlatılmalıdır. Öncesinde öğrencilere bunun bir tatbikat olduğu söylenmelidir. Paniğe kapılmadan sakince sınıfları boşaltmaları istenmelidir. Öğrencilere bir yangın durumunda nasıl davranılması gerektiği adım adım anlatılmalıdır ve uygulamaları istenmelidir. Tatbikat başarıyla sonlandıktan sonra öğrenciler ve gelen itfaiye ekibine teşekkür edilmelidir. Sınıflara dönüldükten sonra durum değerlendirmesi yapılarak öğrencilerden görüşlerini açıklamaları istenmelidir. Öğrencilerden sivil savunma haftası ve önemi hakkında hangi sonuçları çıkardıkları ile ilgili bir rapor istenmelidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.