Trafik Haftası

yorumsuz
265 kez okundu

Trafik Haftası

Bugünkü yazımızda, Trafik Haftası ne zaman kutlanır? Trafik Haftasının ve Trafik Kurallarının Önemi Nedir? Gibi sorulara cevap niteliğinde hepimizi yakından ilgilendiren bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Dünya nüfusundaki artış ve ulaşım araçlarının her geçen gün artmasından dolayı trafikteki araç yoğunluğunu da beraberinde getirmiştir. Gerek iş yerimize gitmek için gerekse öğrencilerin okul servislerini yaygın kullanılması bazı kuralları daha iyi bilmemizi gerektirmektedir. Bildiğiniz gibi, kara, hava ve deniz taşıtlarıyla yayaların kendilerine ayrılan yollarda gelmesi olayına “trafik” denilmektedir. İnsanoğlun önce tekerliği bulmasıyla başlayan süreç, yapılan kapsamlı çalışmalarla buharın bulunması ve motor gücünden istifade edilmeye başlanmasıyla yeni taşıtlar icat ettiler.

Önceleri kara taşıtlarının yapılması ve ardından deniz ve hava ulaşımını sağlayacak taşıtların yapılması ulaşım olanaklarını oldukça rahatlatmıştır. Bu taşıtların gitgide artması ve birçok kişi tarafından kullanılıyor olması, insanların karşıdan karşıya geçmelerini zorlaştırmış ve taşıtların birbirlerine çarparak çeşitli kazaların meydana gelmesine olanak sağlamıştır. Bu nedenle trafikte yaşanan sorunların çözümlenmesi ve düzene konulması için belli başlı kurallar konulmaya başlanmıştır. Hem taşıt kullanıcılarının hem de yayaların uyması gereken bu kurallara ise trafik kuralları denilmiştir. Bu kurallar uzun soluklu araştırmalar ve çok çeşitli deneyler sonucu ortaya çıkmıştır. Burada bizi en çok ilgilendiren ise her an karşı karşıya olduğumuz kara trafiğidir ve kara trafiği ile ilgili tüm kuralları bilmemiz hem aracımızla trafiğe çıktığımızda hem de yaya olarak trafikte bulunduğumuz anlarda en büyük yardımcımız olmaktadır.

Deniz ve hava trafiği içinde belirlenmiş kurallar vardır ve bu araçları kullanan kişilerce harfiyen uygulanmaktadır. Aksi halde, trafik kazalarının önüne geçmek imkânsızlaşır, buda telafisi olmayan ölümlü kazalara neden olabilir. Trafik sorunlarının çözüme ulaştırılması amacı ile Türkiye’nin üyesi olduğu konsey beli aralıklarla Fransa’da toplanarak trafik sorunlarını masaya yatırmışlar ve çözüm önerileri sunmuşlardır. Trafik sorunların görüşmek için toplanan bu konsey Mayıs ayının ilk cumartesi günü ile başlayan haftayı “Uluslararası Karayolu Güven Haftası” olarak belirlemiş ve sonraları sadece “Trafik Haftası” denilmiştir. Bu konsey kararından sonra ülkemizde de, trafik kazalarının engellenmesi ve trafik kurallarının duyurulması amacıyla Mayıs ayının ilk haftasını “Trafik Güvenliği Haftası” olarak kabul edilerek kamuoyuna çeşitli kanallarla bilgilendirmeler yapılmaya başlanmıştır.

Trafik haftası boyunca, radyo, televizyon ve sosyal medya kanalları üzerinden trafik kazalarının önlenmesi amacıyla halka trafik kuralları hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. Ayrıca okullarda çeşitli konferanslar düzenlenerek, öğrencilere gerek görsel gerekse uygulamalı trafik kuraları öğretilmektedir. Bu eğitimlere trafik polisleri de katılarak ilk ağızdan haftanın önemine vurgu yaparak öğrencilerin bilinçlenmesine yardımcı olmaktadırlar. Hatta okullardaki eğitici kollardan birisi de “Trafik Kolu”dur. Öğrenciler bu eğitici kol etkinliklerinde kompozisyon ve şiirler yazarak trafiğin önemini vurgulamaktadırlar. Şehirlerdeki büyük caddelere trafik kuralları ve trafik kazalarının önlenmesiyle ilgili yazılı afişler asılarak halkın görmesi sağlanarak konunun ciddiyeti bir kez daha vurgulanır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.