Trafik Haftası

yorumsuz
134 kez okundu

Trafik Haftası

Trafik Haftası, ülkemizde her Mayıs ayının ilk haftası yani 1 – 7 Mayıs tarihleri arasında kutlanmaktadır. Trafik Haftası nın amacı yollarda güvenli seyahat için, yayalar ve sürücüler için, trafik kurallarına uymanın önemini vurgulamaktır. Bir terör vakası olarak görebileceğimiz ve nitelendirebileceğimiz trafik kazaları nedeni ile ülkemizde son 30 yıl istatistiklerine bakıldığında 200 bin civarında insanın hayatını kaybettiği görülmektedir. Terör vakaların da ise son 30 yılda ölen kişi sayısı 40 bindir. Rakamlar karşılaştırıldığında görülen rakamların trafik kazalarında ölen insanların sayısının, terör olayları nedeni ile ölenlerden çok daha fazla olduğudur. Terörden bile çok daha fazla can kaybına neden olan trafik kazalarının en büyük nedeni dikkatsizliktir.

Sürücülerin beklenmeyen kazalara meydan vermemesi için trafik kurallarına uymaları ve trafik kuralları konusunda büyük bir hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra alkollü araç kullanımı da çok büyük ve tehlikeli kazaların olmasına neden olmaktadır. Trafik kazaların bir diğer önemli nedeni de aşırı hız ve yolun sonunu görebilmek için acele etmektir. Aşırı hız sürüş anında direksiyon kontrolünün kaybolmasına veya araç kullanırken manevra kabiliyetinin azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca sürücüler bir yere gitmek için acele ettiklerinden dolayı da kazalara neden olabilmektedirler. Bu nedenle sürücülerin çok aceleleri olduğu zamanlarda bile hız yapmamaları gerekmekte, eğer aceleleri var ise de zamanlarını iyi kullanıp yola erken çıkmaları gerekmektedir.

Trafik Haftası etkinlikleri yapılırken bu durumlar konusunda sürücüler özellikle bilgilendirilir ve trafik kuralları hatırlatılır. Yine yayalarında uymaları gereken belli başlı trafik kuralları vardır. Yayalar da yolda yaya olarak seyahat ederken bu kurallara uymalı ve ezilme veya kazaya meydan verme durumlarından kendilerini korumalıdırlar. Trafik kazalarının bir diğer nedeni ise kara yollarının kötü bakımsız olması ve olumsuz hava şartlarıdır. Bunları trafik kazalarına neden olan fiziksel şartlar olarak da değerlendirebiliriz. Ülkemizin son yıllarda ekonomisinin gelişmesi ve büyümesi kara yollarında fiziksel şartların düzelmesini sağlamıştır. Yollarımız eskisinden çok daha modern ve güvenli bir hale getirilmiştir.

Son zamanlarda yeni yapılan otoyollar, kavşaklar, tüneller, kara yollarımızın fiziki durumunu düzeltmiştir. Ancak sürücü ve yayalar trafik kuralları hakkında yeterli eğitimi almadığı ve trafikte gereken hassasiyeti göstermediği sürece, yolların fiziki durumunun düzelmesi, trafik kazalarının yaşanmasının önüne geçemeyecektir. Bu sebepten dolayı Trafik Haftası etkinliklerinin önemi büyüktür. Halkımızın bilinçlenmesini sağlamalıdır. Trafikte en önemli şey saygıdır. Özellikle sürücülerin trafik kurallarına uyması, diğer sürücülere ve yayalara karşı saygılı olması gereklidir ki yollarda güvenle, kazalara meydan vermeden seyahat edilebilsin.

Trafik Haftası ile bu saygı toplumsal bir bilinç olarak halkımıza öğretilmeye ve benimsetilmeye çalışılır. Sürücülerin dikkat etmesi gereken bir durum da yola çıkmadan önce hava durumunu takip etmeleridir. Hava durumuna göre trafiğe çıkmadan önce araçta gerekli önlemler alınmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli nokta da ehliyet olmadan trafiğe çıkmaktır. Bu hem kanuni olarak bir suçtur. Hemde kazaların en büyük nedenidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.