Vergi Haftası ve Verginin Önemi

yorumsuz
366 kez okundu

Vergi Haftası ve Verginin Önemi

Ülkemizde 1990 yılı itibariyle her yıl Şubat ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanmaya başlanmıştır. Bu etkinlikler hem yazılı basın hem görsel basın mecraları tarafından verginin önemi, verginin devlete ve vatandaşlara getirdiği faydalar hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu etkinliklere zaman zaman sivil toplum örgütleri de desteğini esirgememekte, kamuoyunu vergi konusunda da bilinçlendirme faaliyetlerine gönüllü olarak katılmaktadır. Bir ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri vergidir. Vergi Haftası ve Verginin Önemi   ve faydalarını anlatmak içi vergi dairesi görevlileri tarafından okullara ziyaretler düzenlenerek öğrenciler bilgilendirilir. Televizyon programlarında vergiden elde edilen gelirle yapılan icraatlar gösterilir.

Şehir merkezlerinde vergi haftası ile ilgili afişler ve bilbordlar asılarak vatandaşlara bir kez daha verginin önemi ve verginin faydaları hakkında bilgiler verilir. Herkesçe bilinen bir gerçek var ki oda; vergi vermek vatandaşlık sorumluluklarından biridir. Verdiğimiz vergilerle yapılan köprüler, barajlar, su kanalları, barajlar, elektrik santralleri, oto yollar vb. hizmetler hep bizlerin ödediği vergilerle gerçekleştirilmektedir. Bu hizmetlerin artmasını ve daha kaliteli hizmetlerin bizlere ulaşmasını istiyorsak vatandaşlık görevimiz olan vergimizi düzenli ve zamanında ödemeliyiz. Vergi kaçırmak suçtur ve yetkili kurumlar tarafından tespit edildiği takdirde maddi ve manevi yaptırımlar uygulanmaktadır. Çeşitli sebeplerle vergimizi zamanında ödeyemediysek Maliye Bakanlığı belli tarihlerde vergi affı veya vergi matrahından indirip yaparak ve ödeme koşullarını rahatlatacak şekilde taksitlendirerek bizlere bazı kolaylıklar getirmektedir.

Bu uyarıları takip ederek üzerimizde vergi borcunu hafifletme yollarına gidebiliriz. Vergi Haftası ve Verginin Önemi ,Vergi Nedir? Verginin çeşitleri nelerdir? Verginin bizlere faydası nedir? Şimdi bu soruların yanıtlarını vermeye çalışalım: Vergi, devletin gerçek ve tüzel kişilerden elde etikleri gelirlerle orantılı olarak aldığı zorunlu meblağlardır. Devletin bu paraları almasının amacı, elektrik, su, devlet yatırımları, altyapı ve sağlık hizmetlerini daha rahat gerçekleştirmesidir. Vergi sınıf ve sosyal statü ayırt edilmeksizin herkesten alındığı için eşitlik ilkesi de gerçekleşmiş olur.

Vergi çeşitleri ise şunlardır;

1-Dolaylı Vergi: Kişilerin yaptığı mal ve hizmetlere ödediği katma değer vergisi dediğimiz vergilerdir. Örneğin, gıda, giyim, mobilya vb.

2-Dolaysız Vergi: Ticaretle uğraşan kişilerin yıllık kazançlarından veya bir iş yerinde ücretli olarak çalışan memur ve işçilerin maaşlarından kesilen miktardır.

Vergi ödemenin Faydaları Nelerdir? Devletler vatandaşlarına daha hızlı daha fazla hizmet vermek amacıyla vergi toplamaktadır. Ödediğimiz tüm vergiler yine bizlere hizmet ve olanak olarak geri dönmektedir. Bu sebeple devlete karşı olan vatandaşlık sorumluklarımızdan ve görevlerimizden olan vergiyi ödemekten kaçınmamalıyız. Bu sayede eğitim, sağlık, ulaşım, enerji vb. hizmetleri çağın gereklerine göre almamız kolaylaşır ve ülkenin her köşesine bu hizmetler yaygınlaştırılır. Ülkemiz gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarak teknolojinin tüm imkânlarından yaralanma imkânına daha çabuk kavuşulur. Her vatandaş üzerine düşen bu kutsal görevi yerine getirmek zorundadır. Ayrıca devletinde vatandaşlarından topladığı bu vergileri yine ülkede yaşayanlara eşit şartlarda dağıtarak her türlü ihtiyaçlarını karşılamakla sorumludur.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.