Vergi Haftası

yorumsuz
266 kez okundu

Vergi Haftası

Vergi , devletin ve devlet kuruluşlarının kamu hizmetlerini verebilmek ve bu hizmetlerin maliyetini karşılayabilmek amacıyla , şahıslardan veya kuruluşlardan çıkarılan ve düzenlenen kanunlar vasıtasıyla topladığı ekonomik değer yani paradır. Türkiye Cumhuriyeti olan ve vergi mükellefi olan her vatandaşın vergi vermesi mecburidir. Vergi vermek ayrıca en önemli vatandaşlık görev ve sorumluluklarındandır. Toplumun her kesiminde vergi ödeme bilincinin gelişmesi, vatandaşlık görev ve sorumluluklarının yerine getirilmesi, vergi vermenin anlamı ve öneminin bilinmesi amacıyla ülkemizde her yıl 27 Şubat ve 5 Mart tarihleri arasında Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır. Vergi mükellefi ise üzerine vergi borcu düşen gerçek kişilere ya da tüzel kişilere denir.

Vergi mükellefleri iki şekilde mükellef olmaktadırlar. Tam mükellefler ve dar mükellefler. Tam mükellef sayılanlar ikameti Türkiye’de bulunanlar yani Türkiye’ye yerleşmiş olanlar veya yerleşmiş sayılan gerçek veya tüzel kişilerdir. Dar mükellef sayılanlar ise geçimini sağlayacak parayı Türkiye’de kazandığı halde, ikameti Türkiye’de olmayan yani Türkiye’ye yerleşmiş sayılmayan gerçek veya tüzel kişilerden oluşan gruptur. Dünyada ülkeler genellikle çok vergili sistem ile vergileri alırlar. Ülkemizde de çok vergili bir sistem mevcuttur. Vergi zorla da olsa alınan paradır. Verginin zorla tahsilatının yapılması, anayasada bulunması ve vatandaşlık haklarından olmasından kaynaklanmaktadır. Vergi mükellefi olan kimseler veya tüzel kişilikler vergi ödemekten hiçbir şekilde kaçınamaz. Anayasamızın 73. Maddesinde vergiler ile ilgili tanımlamalar yapılmıştır.

Vergi alınması ve vergi almakla yükümlü ve yetkili olan devlet organları açık bir şekilde belirtilmiştir. Vergilendirme yetkisi devletimizde bulunmaktadır ve devlet egemenlik gücüne dayanarak kişilerden veya tüzel kişilerden vergi alır. Vergiler tüm dünya üzerinde bulunan ülkeler için verilecek kamusal hizmetler için, çok önemli bir mali kaynak oluşturmaktadır. Vergi haftası boyunca vatandaşlar vergi konusunda aydınlatılır. Neden vergi ödemeleri gerektiğini öğrenirler. Ülkemizde uygulanan vergi sistemi şu şekildedir. Türk vergi sistemimize göre; vergilendirme üç şekilde yapılmaktadır. – Gelirler üzerinden alınan vergiler ki buna gelir vergisi denir.

Vatandaşların veya tüzel kişiliklerin kazançları üzerinden ödemeleri gereken vergi türüdür. Dolaysız vergidir. – Giderler üzerinden alınan vergiler. Vatandaşların yaptığı harcamalar üzerinden alınan vergilerdir. Dolaylı vergi türüdür. – Varlık yani servet üzerinden alınan vergiler. Dolaysız vergi türüdür. – Türkiye’de alınan toplam vergi türlerine bakıldığında, dolaylı vergilerin oluşturduğu dilim 60 ı geçmektedir. Vergi Haftası ile ülkemiz genelinde mal beyanı, vergi ödeme ve vergiler ile ilgili görev ve yükümlülükler vatandaşlara hatırlatılır. Vergiler konusu ile ilgili yükümlülükleri vatandaşlara zamanında yerine getirmenin önemi anlatılır.

Vergi Haftası ile ilgili etkinlik ve kutlamalar Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenir ve yapılır. Kamu spotları ile vatandaşlar bilgilendirilmeye çalışılır. Bu sene 28. si düzenlenerek kutlanan Vergi Haftası Şubat ayının son haftasında kutlanır. Unutmayalım vergiler geleceğimiz ve yarınlarımızdır. Vergi vermek vatandaşlık haklarımız dandır. Bu nedenle her T.C. vatandaşı zamanı geldiğinde mal beyanında bulunmalı ve vergilerini geciktirmeden zamanında ödemelidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.