Yakın Zamanda Olacak Belirli Gün Ve Haftalar

yorumsuz
138 kez okundu

YAKIN ZAMANDA OLACAK BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR

Belirli gün ve haftalar genel olarak evrensel olan o gün veya haftaya ithaf edilen bir önemdir. Yılın her bölümü ve pek çok günü belirli gün haftalara sahip diyebiliriz. Bazen meslek gruplarına bazen sosyal durumlar ile alakalı olan bir şey ile ilgili olabilirler. Yakın zamanda olacak belirli gün ve haftalara gelecek olursak temmuz ayı içerisinde üç tane var. Ağustos ayı içersin de ise yedi tane belirli gün ve hafta olacak.

TEMMUZ’DA BULUNAN BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR Temmuz ayı içerisinde gerçekleşecek olan belirli gün ve haftalar; Dünya Hukuk Günü, Dünya Nüfus Günü, Basın Bayramı olacak. İlk olarak Dünya Hukuk günü 10 Temmuzda ardından Dünya Nüfus Günü de 11 Temmuz da son olarak 24 Temmuzda da Basın Bayramı gerçekleşecek. Yakın zamanda olacak belirli gün ve haftalar içerisinde şuan en yakın gözükenler bunlar. 10 Temmuz Dünya Hukuku Günü tüm hukukçulara ve adalet anlayışına adanmış bir gündür. 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü, Birleşmiş Milletler ve Sağlık Bakanlığı tarafından kuruluşu yapılmıştır. 24 Temmuz da gerçekleşecek olan Basın Bayramının başlangıç tarihi olarak 24 Temmuz 1908 ikinci meşrutiyet ilanının tarihi esas alınmaktadır. Bu günde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödül törenleri düzenlenmektedir.

AĞUSTOS’DA BULUNAN BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR Ağustos ayı içerisinde bulunan belirli gün ve haftalar; Türklerin Anadolu’da İlk Fetih Günü, Hacı Bektaşı Veli’yi Anma Günü ve Haftası, İbni Sina Haftası, Malazgirt Zafer Günü, Zafer Bayramı ve Zafer Haftası- Malul Gaziler Haftası gibi belirli gün ve haftalardan oluşmaktadır. Türklerin Anadolu’da İlk Fetih Günü 16 Ağustos olarak kutlanır. Hacı Bektaşı Veli’yi Anma Günü ve Haftası 16 Ağustos ve 23 Ağustos arasındadır. İbni Sina Haftası 17 Ağustos da başlayacak ve 25 Ağustos da sona erecektir. Malazgirt Zafer Günü olarak 26 Ağustos kutlanmaktadır.

30 Ağustos da ise Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. 26- 30 Ağustos haftası ise Zafer Haftası veya Malul Gaziler Haftası olarak kabul edilmektedir. Ağustos ayı içerinde gerçekleşecek olan belirli gün ve haftalardan ilki olan Türklerin Anadolu’da İlk Fetih Günü’nün o tarih seçilmesi nedeni 16 Ağustos 1064 senesinde Sultan Alparslan tarafından ilk olarak Bizans’a karşı Ani Kalesi ve Kars’ın alınmasıdır. 16 – 23 Ağustos tarihleri arasında kalan hafta da anılan Hacı Bektaşı Veli, Kültür Bakanlığınca düzenlenmekte ve her yıl Nevşehir de anma törenleri yapılmaktadır. Büyük Türk filozofu olan İbni Sina’ya ithafen de 17 – 25 Ağustos haftasını ona vermişlerdir. Yine Kültür Bakanlığınca anma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

26 Ağustos gününde ise Anadolu tarihine çok büyük etkisi olan Türklerin zafer günü ve tarih dönümü olan Malazgirt Zaferi Günü olarak kutlanmaktadır. 30 Ağustos da ise yine şanlı bir bayram olan Zafer Bayramı vardır. Yine bu zaferlerin olduğu hafta yani 26 – 30 Ağustos Zafer Haftası olarak ve gazlilere armağan olarak Malul Gaziler Haftası olarak Genelkurmay başkanlığı tarafından ve ülkecek kutlanmaktadır. Ağustos ayının son belirli gün ve haftası ise 30 Ağustos günü olan Türk Silahlı Kuvvetleri Günü (TSK Günü)’dür.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.