Yaşlılara Saygı Haftası

yorumsuz
705 kez okundu

Yaşlılara Saygı Haftası

Bir ömrü her türlü zorluklara ve meşakkatlere katlanarak yaşamış, evlenmiş, çoluk çocuk ve torun sahibi olmuş insanoğlu yaşlandığı zaman tüm sevdiklerinin yanında olmasını ve yaşlılık dönemini huzur içinde geçirmek ister. Hayatlarının çok özel dönemleri olan yaşlılık günlerini geçiren tüm insanlara minnettar olmamız ve onlara saygıda kusur etmememizde bizlerin üzerine borçtur. Unutmayalım ki herkes bir gün bu dönem erişecek ve yaşayan herkes yaşlılık deneyimini yaşayacaktır. Yaşlılar dün ve bugünümüz arasında bir köprü görevi de görmektedir. Bu sebeple onların tüm tecrübelerinden faydalanmak ve bizlere yaptıkları nasihatleri can kulağıyla dinlemek yeni hayat tecrübeleri edinmemiz için çok önemlidir. Her daim deneyimlerinden ve tecrübelerinden yararlandığımız büyüklerimizi örnek alarak, onlardan öğrendiklerimizle kendi tecrübelerimizi harmanlayarak çocuklarımıza aktarmalıyız.

Yapılan son araştırmalara göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unun yaşlı nüfus oluşturmaktadır.  Yaşlılara olan sevgi ve saygıyı dile getirmek amacıyla 1982 yılında Dünya Sağlık Örgütü(WHO) 18-24 Mart tarihleri arasını “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak ilan etmiş ve bu tarihten itibaren hem ülkemizde hem de dünyada 18-24 Mart “Yaşlılara Saygı Haftası”olarak kutlanmaktadır. Tüm özel günler gibi yaşlılarımızı da sadece bir gün hatırlayarak diğer günlerde unutmak hiçte hoş olmayan davranışlardandır. Yaşlılar her zaman başımızın tacı ve evimizin en köklü yapı taşlarıdır. Bunu onlara her fırsatta hissettirmek, bu dönemlerini daha huzurlu ve mutlu geçirmelerini sağlar. Büyüklerle aynı evde yaşayan anne-babalar çocuklarına örnek olmalı, ayrıca bilfiil hareketleriyle bunu desteklemeli ve yaşlılara sevgi saygının önemini anlatmalıdırlar.

Büyükler ailenin temel direği ve aile birliğinin sağlanması açısından çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu sebeple çocuklarıyla büyükleri arasında köprü görevini en iyi şekilde yerine getirmelidirler. Toplumsal huzurun temini için en önemli kurallardan biri karşılıklı sevgi ve saygının sağlanmasıdır. Türk toplu geçmişten gelen gelenek görenek ve ananelerini unutmadan yıllar boyunca sürdürmüş ve bunu sürdürmeyi de ilke edinmişlerdir. Bireylerin yaşlılara gösterecekleri sevgi ve saygı, gelecek kaygıları azaltarak tüm insanların geleceğe daha ümit var bakmalarını sağlamaktadır. Bu sebeple yaşlıların karşılaştıkları güçlükleri en aza indirecek tedbirlerin alınması ve bu sorunların ortadan kaldıracak çözüm olanaklarının kısa süre içinde onlara sunulmasıdır. Ülkede ki tüm yaşlılar o milletin onurudur ve onlarla ilgilenmek ve onlara sahip çıkmak herkesin vatandaşlık görevidir.

Son yıllarda devlet kurumları da yaşlılar ile ilgili birçok iyileştirici ve hayatlarını kolaylaştırıcı projeleri hayata geçirmiş ve geçirmeye de devam etmektedir.  Yaşlılara Saygı Haftası Bu sayede kendilerine bakacak yakınları olmayan yaşlı kimselerde devletin sağladığı imkânlarla hayatlarının bu dönemini sağlıklı ve huzur içinde geçirmek imkânına sahip olmaktadır. Yüce Önderimiz Atatürk’te yaşlıların önemine değinmiş ve “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur.”diyerek bizlere de bunu tavsiye etmiştir. Tüm yaşlılarımıza nice sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Her birini sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.