Yaşlılara Saygı Haftası

yorumsuz
1.222 kez okundu

Yaşlılara Saygı Haftası

Yaşlılık yaşamın en özel en kıymetli dönemlerinden biridir. İnsanın olgunluğa erdiği, belli bir birime ulaştığı, bilgi ve tecrübeleri ile kıymetinin arttığı bir dönemdir. Yaşlılık dönemi insandan insana değişik ve farklılık gösteren bir dönemdir. Bazı insanlar yaşlılık döneminde fiziksel olarak yıpranmış ve bakıma muhtaç hale gelmişken, bazıları akıl sağlığı ile ilgili sorunlar yaşabilmektedir. Yaşlılık döneminde hastalıkların ortaya çıkması da normaldir. Fakat yaşlılık dönemi hastalıkları genellikle kronikleşmiş ve iyi bir bakım ve tedavi ile hastanın günlük yaşam kalitesini çok düşürmeyecek seviyede tutulabilecek hastalıklardır. Bazı insanlar ise gerek fiziksel gerek psikolojik olarak yaşlılık döneminde de sağlıklı olabilmektedirler.

Yaşlı insanların toplumla iç içe yaşamlarını sürdürebilmesi, toplum için bilgi ve birikimlerinden fayda sağlanabilmesi önemli ve gerekli bir konudur. Yaşlılık dönemi insan hayatının bittiği veya toplum için gereksiz olduğu düşünülen bir dönem değildir. yaşlılarımız üretime katılamasa bile , pek çok konuda hala toplum için faydalı işler yapabilirler. Geçmişi günümüze taşımaya, toplumsal örf ve adetlerimizi, geleneklerimizi nasıl yaşayacağımızı bilmemize yardımcı olurlar. Bu çok kıymetli bilgi ve birikimleri her zaman yaşlılarımızın kıymeti arttırmaktadır. Bu nedenle ülkemizde Mart ayının 18 i ve 24 ü arasındaki tarihler Yaşlılara Saygı Haftası olarak kutlanmaktadır.

Dünya üzerinde modernleşme ve beraberinde gelen teknolojik gelişmeler ile birlikte insan ömrünün ortalama yaşam süresi artmış ve dünya da genel olarak yaşlı insan nüfusu sayısında bir artış olmuştur. Ülkemizde ise yaşlı nüfusun sayısı Avrupa ülkelerine göre daha fazladır. Deneyimlerinden hemen hemen her alanda fayda sağlayabildiğimiz yaşlılarımızın, hak ettikleri saygıyı ve sevgiyi görebilmesi, yaşam kalitelerinin arttırılması için Yaşlılara Saygı Haftası büyük önem taşımaktadır. Türk kültür ve geleneklerinde yaşlılar her zaman hak ettikleri sevgi ve saygıyı görmüştür. Ancak yeni nesillerinde bu gelenek ve görenekleri öğrenmesi ve devam ettirmesini sağlayabilmek için Yaşlılara Saygı Haftası olarak kutlanan 18 ve 24 Mart tarihleri arasında bu konu üzerinde önemle durulur.

Özellikle okul öncesi dönem çocuklarında Yaşlılara Saygı Haftası etkinlikleri üzerinde özellikle durulmalıdır. Gençlerimizin henüz çok küçük yaşlarda yaşlılara gereken saygı ve hürmeti göstermeyi öğrenmesi, yeni neslin sağlam kurulmuş temeller üzerinde yapılanmasını sağlayacaktır. Yaşlılara Saygı Haftası etkinliklerinde, okullarda derslerde yaşlılığın ne demek olduğu, yaşlı insanlarının ihtiyaçlarının neler olduğu, yaşlı kimselere nasıl yardımcı olunabileceği, onlara sevgi ve şefkat göstermenin, saygı duymanın ve onları sevmenin anlamı ve önemi öğretilir. Her bireyin vakti ve zamanı geldiğinde yaşlanacağını ve yaşlıların beklediği saygıya ve hürmete, yardıma, bir gün her bireyin ihtiyaç duyacağı anlatılmalıdır.

Okullarda verilen bu eğitim ve bilinç, çocuklarımızın yaşlılar ile iletişim kurabilmelerini ve onlara saygı duymalarını sağlar. Yaşlılara Saygı Haftası medyada da kamu spotları ile desteklenmekte ve her insanın vicdanına seslenerek, yaşlılara gereken değerin ve ihtiyaç duydukları bakımın verilmesinde destek sağlamaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.