Yaşlılara Saygı ve Sevgi

yorumsuz
828 kez okundu

Yaşlılara Saygı ve Sevgi

 

Birleşmiş Miletler tarafından belirlenen 1 Ekim tarihi tüm dünyada “yaşlılar günü” olarak kabul edilmiştir. Yaşlı nüfusu her geçen yıl dünya genelinde bir artış göstermeye başlamıştır. Bunun nedeni olarak evlilik müessesinin zafiyete uğraması, kadınların günlük hayatta daha fazla çalışma hayatına atılması ve bu nedenle de tek çocuk veya iki çocuk tercih etmesi genç nüfusun azalmasını beraberinde getirmektedir. Unutmayalım ki bizlerde birer yaşlı adayıyız ve gün gelecek yaşlanmak neymiş çok iyi anlayacağız. Bu nedenle çevremizde ki yaşlıları sadece bir gün hatırlayarak onlara verdiğimiz değeri göstermemiz mümkün değil. Ancak yine de onlara özel bir günün tahsis edilmesi ve en azından bir gün olsa dahi yüzlerinin gülmesi çok önemlidir.

Yaşlılara saygı ve sevgi göstermek ve bu vefalı davranışı çocuklara da aşılamak herkesin görevi olmalıdır. Bizi büyüten, bizim için birçok fedakârlıklarda bulunan ailemizin büyüklerine her zaman saygımızı ve sevgimizi göstermeliyiz. Onların hayat tecrübelerinden faydalanıp geleceğe daha kararlı adımlar atabiliriz. Ne yazık ki şimdiki modern dünyada yaşlılar genellikle bir kenara itilip onların görüşleri küçümsenmektedir. Yaşlılara saygı ve sevgi gösterirken de dikkat etmemiz gereken bazı huşular vardır. Öncelikle onlara yumuşak bir ses tonuyla konuşmak, onlara değer verdiğimiz jest ve mimiklerimizle belli etmek, ufakta olsa mutlu olacakları hediyeler almak ve en önemlisi de bizim için ne kadar vazgeçilmez ve değerli olduklarını onlara sarılarak göstermektir.

Dünyada gene kabul görmüş yaşlılık yaşı 65 yaşından itibaren başlar. Bu yaşlarda kişiler zaten iş hayatlarını sonlandırmış ve emeklilik günlerini yaşamaya başlamışlardır. Nadir de olsa bazı meslek gruplarındaki kişiler 65 yaşından sonrada çalışma hayatlarına devam etmektedir. Ama büyük bir çoğunluk dinlenmeyi tercih etmektedir. Birde şöyle bir durum var. Ona değinmeden geçemeyeceğiz. Çevremizdeki yaşlılara saygı ve sevgi gösterdiğimiz derecede bize de saygı ve sevgi gösterilecektir. Biz anne babamıza yaşlılıklarında nasıl muamele edersek evlatlarımızda bize aynı şekilde davranacaktır. Halk tabirinde bir söz vardır. “Etme bulma dünyası” diye. Ne ekersek onu biçeceğiz.

Eğer çocuklarımıza örnek güzel birer ebeveyn olabilirsek aynı saygı ve sevgiyi göreceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Sözün özü gerek yaşlı anne babamız olsun, gerekse çevremizdeki diğer yaşlı bireyler olsun, onların bu dönemlerini daha sağlıklı ve huzurlu geçirebilmeleri için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Bu onlara kutsal bir borcumuzdur. Davranışlarımız karakterimiz gösterir ve yaşlandığımızda bize nasıl davranılmasını istiyorsak, tüm yaşlılara öyle davranmalıyız. İyilik eden iyilik bulur, kötülük eden kötülük bulur. Bu ne yazık ki böyle bir döngüdür.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.