Yeşilay Haftası

yorumsuz
326 kez okundu

YEŞİLAY HAFTASI

Yeşilay haftası genel itibari ile insana zarar veren alkollü içkiler, uyuşturucu ve sigaranın zararlarından korunmak amacı ile bilgilendirme haftasıdır. 1920 yılında alkollü içkilerin ve uyuşturucunun zararlarının farkına varan bir grup duyarlı insan Hilali Ahdar Derneğini kurmuşlardır. Bu kelimenin şuan ki karşılığı Yeşilay’dır. Hilal ay ile aynı anlamlıdır. Ahdar ise yeşil manasına gelmektedir. Yani direk olarak Yeşilay’dır. Bahsettiğimiz Yeşilay’ın aslı olan Hilali Ahdar Derneği 5 Mart 1920 de kurulmuştur. Bundan dolayı da 1 – 7 Mart tarihleri arasında Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır.

Yeşilay Haftasında alkollü içkiler, uyuşturucu ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların toplum, aile ve bireylere olan etkileri anlatılır. Uyuşturucular son derece zararlı olan ve esrar, afyon, kokain gibi türleri olan çok tehlikeli bir maddedir. Ülkemizde son yıllarda uyuşturucu kullanma yaşı oldukça düşmüştür. Yeşilay da bu zararlı alışkanlık ile başta olmak üzere en ciddi mücadele eden kurumdur. Yeşilay Haftasında zararları hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bir diğer zararlı alışkanlık olan alkol de mücadele listesi içerisindedir. Hatta tüm kötülüklerin anası olarak adlandırılmaktadır. Çünkü içildiğinde insanı sarhoş etmesinden dolayı pek çok kötülüğe yol açmaktadır.

Alkol alımı sonrasında uyuşturucuda da olduğu gibi önce bir rahatlık ardından baş dönmesi sonrada kontrolü kaybetme gibi belirtiler oluşmaktadır. Alkolden kaynaklanan kazalardan dolayı da pek çok can kaybı yaşanmaktadır. İnsanın kendisine zararı dışında çevresine ve tanımadığı kişilere karşı zararları dokunmaktadır. Sarhoş bir kişi kendi kontrolünü kaybettiği için mantıklı düşünemez olur ve suç işlemeye meyilli hareketlerde bulunabilmektedir. Alkol ve uyuşturucu kullanan kişilerin aile düzenleri bozulur ve huzursuzluklar oluşur. Yeşilay Haftasında işte bu zararlı alışkanlıklar ile ilgili bu tür bilgilendirmeler ve örnekler sunulur.

Uyuşturucu ve alkollü içkiler insan sağlığına da çok zarar vermektedir. Vücuda yabancı olan bu maddeler olumsuz etkiler oluşturur. Ülser, siroz, felç başta oluşan hastalıklardandır. Zararlı alışkanlıklardan en yaygını olan ise sigaradır. Yeşilay Haftasında sigaraya yönelik bilgilendirmelerde çok yaygındır. Toplumumuzdaki sigara tüketimi hayli fazladır. İnsanın hayat kalitesini düşüren ve kansere kadar pek çok hastalığa sebep olan bu madde ile mücadele bu haftada oldukça önem verilerek yapılır.

Ülkemizde sigara ve alkol satımı yapmak serbesttir. Lakin uyuşturucunun yapımı, satımı, kullanılması ve bulundurulması kesinlikle yasaktır, suçtur. Uymayanlara cezai yaptırımlar uygulanır. Satıcılarının ise cezası kesinlikle ağır hapis cezalarıdır. Yeşilay, toplumu bu zararlı alışkanlıklardan korumayı amaç edinmiştir. Yeşilay’ın simgesi beyaz üstüne yeşil ay şeklindedir. Yeşilay Haftası boyunca yapılan bilgilendirilmelerin hayata uygulanması çok önemlidir. Her yıl Mart ayının ilk haftasında Yeşilay Haftası olarak kutlama yapılır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.