Yeşilay Haftası

yorumsuz
226 kez okundu

Yeşilay Haftası

 

Çevremize baktığımızda çoğu şeyin zıtlıklardan meydana geldiğini fark edeceksiniz. Siyahın olduğu yerde beyaz vardır, faydanın olduğu yerde de zarar vardır. Yeşilay Haftası ise bu durumda terazinin faydalı bölümünde durmaktadır. Alkollü içecek, sigara ve uyuşturucu gibi insana zarar veren durumlara karşı tepki olarak doğmuştur Yeşilay Haftası. 5 Mart 1920 tarihinde zararlı kullanımlara karşı tepkilerini ortaya koyan Hilâli Ahdar Derneği günümüz anlamıyla Yeşilay’dır ve Yeşilay Haftası olarak 1-7 Mart tarihlerinde ülkemizde kutlanmaktadır. Alkol hem bireysel hem de çevresel olarak toplumda tahribatlara yol açmaktadır.

Bireysel olarak kişi de siroz, ülser, felç gibi hastalıklara beyin, kalp, damar gibi organlara ise ciddi hasar vermektedir. Tüm bunların yanında kişi, alkole bağımlı ise biz bunlara alkolik diyoruz. Alkolikler çevrelerine çok ciddi zarar vermektedir. Ailelerini döven alkolikler, toplumun temeli olan aile yapısına zarar vermekle kalmadığı gibi trafik kazalarının en büyük sebebi de yine alkolikler yüzünden meydana gelmektedir. Gece sokaklar da bağıra bağıra dolaşan alkoliklere rastlamışsınızdır, sinir sistemi bozulmuş alkolikler çevresine rahatsızlık vermektedir. İşte bu gibi durumlar da Yeşilay Haftasında alkoliklere karşı neler yapılabilir gibi konular tartışılmaktadır.

Sigara da aynı alkol gibi hem çevresine hem de bireye zarar vermektedir. Çevresine yayılan duman çevresindeki insanları pasif içici konumuna koymaktadır. Sigara, akciğer den tutunda beyine kadar tüm sistemimize zarar vermektedir, pasif içici konumunda olan kişide aynı şekilde bu zarardan pay almaktadır. Türkiye de kullanımı oldukça yaygındır, tütün devlet kontrolünde üretilmekle beraber satışı yasal olan bir maddedir. Tabi ki de sigara 18 yaşından küçüklere satışı yasaktır. Her bir sigara insan hayatını kısaltmaktadır. Yavaş yavaş öldüren sigara ile mücadele de Yeşilay Haftasında farkındalık yaratılarak bu durum önlenmeye çalışılmaktadır. Uyuşturucu kullanımı aslında ülkemizde yasaktır. Yine de yasa dışı yollardan bu zehri ülkemize sokan tacirler bulunmaktadır. Aynı şekilde yasa dışı olsa da uyuşturucuyu kullanan vatandaşlarımız bulunmaktadır.

Yazıda da belirttiğim gibi zehir kelimesinin vücut bulmuş hali uyuşturucudur. Kişinin akli dengesini kaybetmesine, komaya girmesine, ölümüne, ailelerin parçalanmasına yol açmaktadır. Bu sebeple Yeşilay Haftası, uyuşturucuyla mücadele konusunda bize gereklidir. Çocuklarımıza aktarmamız da gençlerimize anlatmamız da Yeşilay Haftası bize yardımcı olmaktadır. Bu bir farkındalıktan ziyade zararlara karşı açılan savaştır. Bu savaşı kazanmak insanoğlunun elindedir. Biz ne kadar bilinçli olursak hem çocuklarımıza hem de çevremizdeki diğer kişilere o derece faydalı oluruz. Her konuda olduğu gibi bu zararlı maddelerle ilgili de farkındalığımızı canlı tutmalıyız.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.