Yeşilay Haftası

yorumsuz
374 kez okundu

Yeşilay Haftası

Sizlere yeşilay haftası ile ilgili bilgi vereceğiz. Yeşil ay haftası beş mart ve bin dokuz yüz yirmi tarihinde kurulmuştur. Bu yüzden de yeşilay haftası bir mart ile sekiz mart arasında kutlanmaktadır. Yeşil ay haftasında zararlı olan bağımlılık yapan maddeler sigara ve alkollü içeceklerin zararları anlatılmaktadır. Bu sitede yeşil ay haftası ile ilgili bilmediklerinizi öğrenebileceksiniz. Yeşil ay haftası yurdumuzun her yerinde kutlanmaktadır. Okullarda da öğrencilere zararlı madde bağımlılarının ne kadar zararlı olduğunu anlatılır. Bin dokuz yüz yirmi yılında yani yeşil ay haftasında bu tür konular anlatılmaktadır. Uyuşturucu maddelerinde esrar ve kokain aklınıza gelmektedir. Alkollü içecekler insanın beynini uyuşturup sarhoş etmektedir. Sigara da insanın vücuduna oldukça zarar vermektedir. Bunu sakın unutmayınız.

Alkollü içecekler içildiği zaman baş dönmesi yaşanır ve sarhoş olurlar. Sarhoş oldukları zaman da doğru karar veremez ve doğru şeyler de düşünemez hale gelirler. Sarhoş insanlar ne yaptıklarını bilemedikleri ve ne yaptıklarını hatırlamadıkları için kolayca suç işleyen insanlardır. Aynı zaman da sarhoş bir şekilde trafiğe çıktıkları zaman kazalar da meydana gelmektedir. Bunu sakın unutmayınız. Hem uyuşturur hem de alkol insanda bağımlılık yapan zararlı alışkanlıklardır. Bu tür insanlara da alkol bağımlısı denmektedir. Alkollü insanlar aile düzenini bozar ve etrafındaki insanlar tarafından da sayılmamaktadır. Ayrıca hem uyuşturucu hem de alkol sağlığa da çok zararlıdır. Vücudumuzda bulunan bazı organlar içki ve uyuşturucudan etkilenmektedir. Felç, ülser ve siroz gibi hastalıklar alkol yüzünden oluşmaktadır.

Sigara ise diğer bağımlı maddelerde çok daha yaygın olmaktadır. Sigara akciğeri mahfeder, sindirimi zorlaştırır ve iştahı kesmektedir. Yeşilay derneği sayesinde insanlara bu konular hakkında bilgi verilmektedir. Bu uyarıları ömrünüz boyunca uygulamanız gerekmektedir. Sigara, alkol ve uyuşturucu zararını herkes bilmektedir. Ama bazı insanlar bütün bu uyarıları çiğnemektedir. Bu yüzden de her zaman bu konular hakkında bilgiler almaya çalışmalısınız. Yeşilay haftası ile ilgili okullarda da şiirler ve kompozisyonlar yapılmaktadır. Yeşilay haftası çok önemli bir hafta olmaktadır. Alkol, sigara ve uyuşturucuya karşı nasıl savaşılacağını ve bu zararlı maddeler hakkında da bir çok bilgi almak gerekir. Bütün bağımlı olan zararlı maddeler kötülüğün anası olmaktadır. Bütün bu zararlı maddelerden de uzak durulmalıdır. Okullarda da tüm bu zararlı maddeleri öğrenmekte ve öğrencilere bilgi verilmelidir.

Tütün ürünlerinden oluşan duman hem yetişkinlere hem de çocuklara oldukça zararı vardır. Sigarada da çıkan duman insanlara erken ölüm yaşatmaktadır. Sigara ileriki zamanlarda akciğerlerde rahatsızlık, solunum zorluluğu ve kanser hastalığına da sebep olmaktadır. Hamile bayanlar ise sigara kullandıkları zaman bebeklerde ölüme kadar yol açabilir. Sigara içmek kadar pasif içici olmak da zararlıdır. Dumandan solunum yoluyla alındığı için akciğerlere kadar gider. Hamile bayanlar, bebekler, çocuklar ve tüm yetişkinlere de pasif içiciler ileriki zamanlarda astım olarak karşınıza çıkabilir. Astımın oluşma nedeni, hamile bayanların sigara içmesi ve pasif içicilik durumda astım oluşabilir. Pasif içicilik ayrıca çocuklarda alerjik durumlarda oluşmaktadır. Kronik rahatsızlıklarda da enfeksiyonlar bile oluşabilmektedir.

Sizlere bir kaç tane yeşil ay haftası ile ile ilgili hem kısa hem de uzun şiirler bulabilirsiniz. Ya bir gün düğüm olursa nefesin sesin bile çıkamaz sen, sen ol sigara içmeyi vücut yavaş, yavaş zehirlenir. Canın bir anda yanmaya başlar, sen, sen ol sigara içmez. Bu ve bunun gibi daha bir çok yeşil ay haftası ile ilgili şiirler bulunur. Yeşilay haftası ile ilgili şiirlerin yer aldığı gibi özlü sözler de bulunmaktadır. Sağlıklı ol, mutlu ol ve yeşil ayın dostu ol. Hayatını zehir etme başlıkları doldurmak için kendini asla zehirleme. Zararlı maddelerden uzak durun ve hayattan tat almaya başlayın. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak sizin elindedir. Alkol bağımlısı olarak ölümünüzü hızlı getirmeyin. Unutmayın ki zararlı maddeye bağımlı olmak ilk seferden başlar. Unutmayın alkol kötülükleri de yanınızda getirin.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.