Yeşilay Haftası

yorumsuz
1.339 kez okundu

Yeşilay Haftası

Ülkemizde Mart’ın ilk haftası, yani 1 ile 7 Mart arasında her yıl Yeşilay Haftası kutlanmaktadır. Yeşilay Haftası boyunca toplumda uyuşturucu maddelerin, alkollü içeceklerin zararları, bu tip maddelerin kullanımı sonucunda insan vücudunda meydana gelen hasarların detaylı olarak açıklaması yapılır. Toplum alkol ve uyuşturucu maddeler konusunda bilinçlendirilir. Yeşilay Haftası boyunca okullarda da zararlı uyuşturucu maddeler ve alkollü içecekler hakkında öğrenciler bilgilendirilir ve bu konuda eğitimler yapılır, etkinlikler düzenlenir. Alkollü içecekler ve uyuşturucu maddeler kullanılmaya başlandığında, bir süre sonra insanda bu maddelere karşı bağımlılık gelişir. Alkol ve uyuşturucu maddelere bağımlılık geliştiğinde, bu tip zararlı maddeler vücuda alınmadığı zaman yoksunluk sendromu denen durum ortaya çıkar. Yoksunluk sendromu vücudun bağımlılık yapıcı maddelerin yokluğuna gösterdiği bir tepkidir.

Uyuşturucu maddelerin ülkemizde üretimi ve satışı kanunlarla yasaklanmış veya üretimi ve satışı konusunda kanunlar kısıtlamalar getirmiştir. Alkollü içeceklerin satışı ve tüketimi de yine belirli yasalar ile sınırlandırılmıştır. Alkol veya uyuşturucu madde kullanan kimseler, toplumsal olarak dışlanırlar. Tehlikeli oldukları düşünülür. Alkol ve uyuşturucu maddeler vücuda alındığında davranışlar, düşünceler ve fiziksel hareketlerin kontrolü kaybolur. Bu nedenle bu tip maddeleri kullanan insanlar, alkolik, eroinman, kokainman, keş, tinerci gibi isimler ile adlandırılırlar. Bu tip kimselerin ya aileleri yoktur ya da ailelerini bağımlılıkları nedeni ile kaybetmişlerdir. Uyuşturucu maddeler ve alkollü içeceklere karşı bağımlılık geliştiğinde, kullanılan miktar her geçen gün artar. Bu tip maddeleri temin etmek için kişiler kazançlarının çoğunu bu maddeleri alabilmek için kullanırlar.

Ekonomik olarak zamanla çıkmaza girerler. Borçlanırlar ve borçlarını ödeyemez duruma gelirler. Hiç paraları kalmadığında ise hırsızlık gibi suçlara da bulaşırlar. Uyuşturucu madde ve alkol kullanımının toplum içinde yayılması ve artması toplumsal huzurun bozulmasına neden olur. Uzun vadede düşünüldüğünde ülkeler için ekonomik, sosyal ve kültürel yapının bozulmasına neden olan ve pek çok olumsuz sonuçlar doğurabilen, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, ülkeleri tedbir almaya yöneltmiştir. Bilinçli bir toplum ise alınabilecek en güzel ve en ekonomik tedbirdir. Alınan bütün tedbirlere rağmen ülkemizde alkol tüketimi ve uyuşturucu madde kullanımı günden güne artmakta ve bu maddeleri kullanım yaşı düşmektedir. Çocuk yaşlara kadar inen uyuşturucu madde kullanımı, özellikle de sokak çocuklarında görülen madde bağımlılığı, toplumsal olarak oldukça büyük bir sorundur.

Bundan dolayı Yeşilay Haftası etkinlikleri daha yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Türkiye Yeşilay Cemiyeti 5 Mart 1922 yılında kurulduğundan dolayı Yeşilay haftası Mart’ın ilk haftası olarak kabul edilmiştir. Yeşilay Derneği sigara kullanımı, uyuşturucu ve keyif verici her türlü maddenin kullanımı ve alkollü içecek kullanımını azaltmak ve toplumu bilinçlendirmek amacı ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Yeşilay Derneği kamu hizmeti yapan ve kar amacı olmayan bir dernektir. Ülkemizde her yıl kutlanan Yeşilay Haftası etkinliklerini düzenler. Gelecek nesillerin her türlü madde bağımlılığından uzak , temiz ve sağlıklı olması için çalışır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.