Bilgisayar Yazılımı Hakkında Genel Bilgiler

yorumsuz
383 kez okundu

Bilgisayar yazılımı nedir?

yazilim

Bilgisayar üzerinde belirli işlemler yapmak üzere bir grup talimat içeren programlardır. Yazılım (software), bilgisayara yapması gerekenleri söyleyen, sabit diskte bulunan ve buradan çalıştırılan verilerdir. Bilgisayarla karşılıklı olarak bilgi alışverişini, veriyi saklamayı, korumayı ve yönetmeyi, diğer yazılımları çalıştırmayı sağlayan yazılımlar olmadan, donanım çalıştırılıp gerektiği gibi kullanılamaz. Uygulamalar (programlar), yardımcı programlar (utilities) ve işletim sistemleri en çok kullanılan yazılım örnekleridir.

Uygulama ya da programlar

Belirli bir amaca yönelik işlemleri yaptırmaya yarayan yazılımlardır. Kelime işlemci ve tablolama gibi ofis yazılımları, grafik, çizim, veri tabanı ve e-posta yazılımları en çok kullanılan programlardır.

Yardımcı programlar

Bilgisayara ait yazılım ya da donanımın daha verimli çalışmasını sağlayan yazılım

paketleridir. Virüs tarayıcı yazılımlar, onarım ve temizleme programları en çok

kullanılan yardımcı programlardır.

İşletim sistemi

Bünyesinde bilgisayarı ve ona bağlı donanımı çalıştıracak, diğer uygulamaların

çalışmasına olanak tanıyacak komut ve talimatların yer aldığı, her bilgisayarda

bulunması zorunlu olan yazılımdır. Bilgisayarın işler durumda olması, tüm donanım bileşenlerinin denetlenmesi ve çalışır durumda olması, yazılımların kullanılması işletim sistemi tarafından sağlanır. Ayrıca sabit verinin kullanılmak üzere tanımlanması, çıkış ve saklama birimlerine gönderilmesi işletim sistemi aracılığıyla olur. İşletim sisteminin önemli diğer özellikleri; çok kullanıcılı uygulamalara olanak tanımaları, çoklu veri işleyebilmeleri, birden fazla uygulamanın aynı anda çalışmasını sağlamaları olarak sayılabilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Eylül 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.