Bulut Depolama Hizmeti

yorumsuz
132 kez okundu

Bulut Depolama Hizmeti

Geçmişte verilerimizi disketlerle, flash belleklerle taşırdık. Dosyalarımızı buralar da veya bilgisayarımız da yedeklerdik. Hala temel olarak kullanılsa da cihazların taşınabilirliği ve saklanılma özelliği yeterli değil. Bulut depolama hizmetleri işte burada kullanıcıya nerede ve ne zaman olursa olsun verilerine erişme imkanı veriyor. İhtiyaçları karşılama da eskiye göre oldukça kullanışlı olan bulut depolama hizmetleri, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış durumda. Temel de hepsinin ortak özelliği depolama ve erişim olan bulut ağı aslında birbirlerinden farklı yönleriyle de öne çıkıyor.Bulut Depolama Hizmeti, Güvenirlilik olarak genel kitle tarafından kabul görmüş, kullanım açısından farklı olan bulut depolama servislerinin birer listesini oluşturdum. Sıralamada ön plana çıkmış dört popüler firma üzerinde durdum.

Google Drive Ücretsiz 15GB bulut hizmeti veren Google, ücretsiz dosya düzenleme servisi ile Office işleriyle uğraşanları kendisine çekmeye çalışıyor. Fotoğraf boyutuna sıkıştırma izni verdiğiniz taktirde sınırsız fotoğraf yedekleme özelliği de sunan Google, bulut depolama konusunda belki de en iyisi diyebiliriz. Office, fotoğraf, yedekleme gibi genel kullanım açısından Google her kitleye hitap ediyor. OneDrive Sektöre biraz geç giren Microsoft, Office uygulamaları ile öne çıkıyor 15GB ücretsiz planın yanı sıra Office sahiplerine 1TB alan sunuyor. Her yerden Office hizmetlerine erişim, düzenleme, yedekleme yapabilme olanak sağlayan Microsoft, Office kullanıcılarının tercih etmesi gereken bir servis. Dropbox En popüler bulut depolama servisi olan dropbox 2GB ücretsiz plan sunuyor. Uyumlu olan tüm dosya türleriyle eşleme yapıyor. Bulut Depolama Hizmeti;Eşitlenen dosya türü açısından diğer bulut depolama servislerine göre daha fazla çeşitlilik sunan dropbox, kullanıcıya verimlilik sunuyor.

Mega 50GB ücretsiz depolama hizmeti veren mega, diğer servislere ücretsiz depolama bakımından çok ciddi bir fark atıyor. Güvenlik açısından da şifreleme hizmeti sağlayan firma, depolama alanında ön plana çıkıyor. Dosya düzenleme hizmetleri konusunda geri planda kalsa da, veri yükleme ve dağıtım konusunda ön plana çıkıyor. Listeyi burada noktalamak istiyorum. Aslında listeye eklenecek bulut hizmeti veren çok fazla firma mevcut. Alanında güvenirlilik, tanınmışlık ve farklılık sunan dört firmanın can alıcı özelliklerine değinmeyi uygun gördüm. Temel olarak diğer servisler de depolama hizmeti sunmakta. Belirli ücret karşılığında depolama alanlarınızı ihtiyaca göre şekillendirebilirsiniz. Ayrıca referans linkler vasıtasıyla depolama alanlarınızı biraz yükseltebilirsiniz lakin bunlar geçici çözümlerdir unutmayın. Popüler bulut depolama hizmeti sunan firmaların mobil, tablet, bilgisayar ile uyumlu uygulamalarını da dilerseniz kullanabiliyorsunuz. Verilerin yedeğini almaktan fazlasını sunan bulut servislerine gün geçtikçe daha da çok kullanacağız gibi duruyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.