DERS-2) Webmatrix Ortamını Tanıyalım

yorumsuz
376 kez okundu

Bir websiteyi sıfırdan yazabilirsiniz ama istersek sıfırdan yazmama gibi bir seçenekte bulunmaktadır. Bir websiteyi kendi üzerinden gelen birtakım şablonlardan birini seçerek üzerine eklemeler yaparak da website oluşturabilirsiniz. Biz tüm örneklerimizde en zorunu yapacağız yani sıfırdan bir websitenin nasıl yapılacağını ele alacağız. Bunun için Webmatrix’i açıyoruz karşımıza programın ilk sayfası geliyor.

Açılış Sayfası

Görüldüğü gibi “Sitelerim”, “Yeni” ve “Aç” olmak üzere 3 şablonu bulunuyor. “Sitelerim” bölümü daha önce yazdığımız kodların, sitelerin bulunduğu listedir. Buradan önceki çalışmalarımıza tekrardan erişebiliriz. “Yeni” bölümü ise yeni bir proje yapacağımız zaman yeni projeyi açacağımız bölümdür. “Yeni” ve “Boş Site” bölümlerine tıklayarak sıfırdan yazacağımız projeyi açıyoruz.

Yeni-Boş Site

Boş siteyi açtıktan sonra ismi “EmptySite8” olan dosyamızın üstüne sağ tıklayıp “Yeniden Adlandır” diyerek projemize yeni bir isim verebiliriz. Biz bu örnek için adını “İlk Sayfa” olarak değiştirelim.

Rename

İsim değiştirildikten sonra sayfanın ortasında bulunan “Yeni Dosya Oluştur” yazısına tıklayıp HTML kodları yazacağımız sayfanın özelliklerini belirleyebiliriz.

Yeni Dosya Oluştur

Çıkan şablonlardan HTML’i seçiyoruz ve “Ad” alanını “index.html” olarak değiştiriyoruz.

Yeni Dosya Oluştur 2

“Ad” alanını, “index.html” olarak değiştirmemizin bir nedeni var. Şuan yapacağımız örneklerin sadece bizim bilgisayarda çalışacağını biliyoruz. Yazacağımız siteleri server’a yükleyebiliriz. Server’a yüklediğimiz sitelerimiz artık diğer tüm bilgisayarlara açık olmuş olacaktır. Bir web sunucusuna yüklenecek websitelerin ana root(kök)’ta aranacak belli tipte dosya isimleri vardır. Bunların en başında “index.html” gelir. Bunun gibi kullanılan daha başka dosya isimleri vardır. Bunun için kodlama sayfasının sol-alt kısmında bulunan “Site” yazısına tıklayıp sol-orta kısımda yer alan, dosyamızın adının (İlk Sayfa) altındaki “Ayarlar” yazısına tıkladığımızda açılacak sayfanın “Varsayılan Sayfaları Yönet” kısmına bakacak olursak kullanılan diğer dosya isimlerini görebiliriz. Bunlardan en uygun olanını yani “index.html” olarak verelim ki sunucuda arandığında sitemiz rahatlıkla bulunabilsin.

Dosya isimleri

Tüm bu işlemlerden sonra yeni sitemizi tasarlayacağımız kodlama sayfamız aşağıdaki gibi olacaktır.

Kodlama Sayfası

Bir sonraki yazımızda kodlama sayfasındaki hazır olarak gelen kodların ne olduğunu ve yazacağımız ilk sayfanın yayınlanmasını basit örneklerle öğreneceğiz. Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere,

İyi Günler ..:)


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.