DERS-3) İlk Sayfanın Yayınlaması

yorumsuz
201 kez okundu

Bir önceki dersimizde Webmatrix ortamını, yeni bir websitesi yazmak için nasıl yeni boş bir proje sayfası oluşturacağımızı, “Ad” alanının neden “index.html” olması gerektiğini öğrenmiştik. Şimdide yeni bir websitesi için kodlama ve websitemizi yayınlama kısmına geçelim. Geçen derste açtığımız “İlk Sayfa” projesini hatırlayalım.

Kodlama Sayfası

Gördüğünüz gibi kodlama sayfamız ilk açıldığında bir takım kodlar hazır olarak gelmiş bulunuyor. Biz websitemizde bulunması istediğimiz yazılarımızı genellikle <body>…</body> tag’larının arasına yazacağız.

Örnek olarak sitemize “Eğitim Evreni İle HTML Öğreniyorum!!” yazısını ekleyelim. Bunun için bu yazıyı <body>…</body> tag’larının arasına yazmamız yeterli olacaktır.

ilkkod4

Yazıyı <body>…</body> tag’larının arasına yazdıktan sonra yazımızın sitede nasıl göründüğünü görmek için programın sol-üst kısmında bulunan çalıştır butonuna basalım. Burada “Çalıştır” yazısının bulunduğu buton bir çizgiyle ikiye ayrılmış durumdadır. Alttaki kısma bastığımızda programın tarayıcı olarak kullanmak istediği seçenekleri görebiliriz. Benim bilgisayarımda “Internet Explorer”, “Google Chrome” ve “Opera Internet Browser” olmak üzere 3 adet tarayıcı bulunmaktadır. Bu tarayıcılardan hangisinde sitemizin görüntülenmesini istiyorsak o tarayıcıyı burdan seçebiliriz. Ben “Opera Intenet Browser” da görünmesini istediğim için daha önce “Opera” tarayıcısını seçmiştim. Bu yüzden “Çalıştır butonunun üst kısmında “Opera” tarayıcısının simgesi olan “O” harfi bulunmaktadır. yazdığınız kodu tarayıcı seçmeden direkt çalıştırmak istiyorsanız “Çalıştır” butonunun üst kısmına basabilirsiniz. Programımızı çalıştırdıktan sonra sitemizde nasıl göründüğüne bakalım.

İlk yayınlama

Gördüğünüz gibi yazımız sitemizde yayınlandı. Burada sitemizin adına dikkat çekmek istiyorum. Sitemizin şuanki adı “localhost:48172” olarak, sitenin adını biz belirlemediğimiz için, tarayıcı tarafından otomatik olarak atandı. Peki biz sitemizin adını kendimiz nasıl belirleyebiliriz?

Yazının başında paylaştığım ilk resimde site açıldığında bazı kodların otomatik olarak geldiğini söylemiştik. Buradaki kodlardan <body>…</body> tag’larının çoğunlukla kodları yazacağımız yer olduğunu söylemiştik. Buradaki kodlardan <head>…</head> tag’larının arasına yazılmış olan <title>…</title> tag’ları sitemize yeni bir isim vermemizi salıyor. Bu tag’ların arasına yazılacak isim sitemizin yeni adı olacak. Hadi sayfamıza “İlk Sayfanın Yayınlaması” başlığını verelim ve çalıştırıp nasıl görüldüğünü görelim.

yAayınlama kod

<title>…</title> tag’larının arasına “İlk Sayfanın Yayınlaması” yazısını yazdık. Çalıştırdığımızda ise sitemizin ekran görüsntüsü

yayınlama site

şeklinde olacaktır. Görüldüğü üzere sitemize yeni isim vermiş olduk.

Bir sonraki yazımızda HTML’de Başlık Elementlerini inceleyeceğiz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,

İyi günler…:)

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.