DERS-4) Başlık Elementleri

yorumsuz
264 kez okundu

Merhaba arkadaşlar, bir önceki yazımızda sitemizde olmasını istediğimiz eklentilerin çoğunlukla <body>…</body> tag’ları arasına yazıldığını ve ilk HTML sayfamızı nasıl yayınlayacağımızı öğrenmiştik. Şimdi HTML’de başlık elementlerini öğreneceğiz. Bir önceki dersimizde sitemize sadece bir tane yazı yazmıştık. Sitemiz birden fazla yazıyı içerebilir. Bu birden fazla yazının başlıkları, alt başlıkları olabilir. Önem sırasına göre bazı bölümlerinin daha büyük başlıklarla bazı bölümlerinin daha küçük başlıklarla görülmesini isteyecektik. Bunları da HTML’de başlık elementlerini kullanarak gerçekleştireceğiz. HTML de “h1”, “”h2”, “h3″, h4”, “h5” ve “h6” olmak üzere 6 adet başlık elementi bulunmaktadır. Şimdi bu başlık elementlerini nasıl kullanabileceğimizi görelim. Bir restaurant için site hazırlayalım. Bu restaurant son teknolojiye ayak uydurmuş bir restaurant olsun. Müşterilerin önüne siparişlerini verebilecekleri bir tablet verilsin ve müşteriler bu tabletteki restaurantın sitesinden siparişlerini verebilsin. Bu rastaurantın bir reklam başlığı olacak. Siteye başlık verme işini, <title>..</title> tag’ları arasına yazarak gerçekleştirdiğimizi öğrenmiştik. Başlığımız aynı zamanda rastaurantımızın adını yani “Yakamoz Restaurant” başlığını alsın.

NOT: Buradaki HEAD tag’ı içindeki TİTLE tag’ı yapacağımız sitemizin başlığı olacaktır. Yukarıda şuan başlık “Yakamoz Restaurant” olarak belirlendi. Kullanıcının arama motoruna yazacağı “Yakamoz Restaurant” aramalarında bizim yazdığımız websitesine de ulaşabilecektir.Bu yüzden TİTLE’a yazacağımız başlığın mantıklı olması önemlidir!

İsim

Görüldüğü gibi sitemizde herhangi bir yazı bulunmamaktadır. Ama sitemizin adını “Yakamoz Restaurant” olarak değiştirdik.

Başlık elementleri başlıkların büyüklüğünü belirler. Başlık elementleri yardımıyla yazılan başlıkların büyüklüğü, h1’den h6’ya gidildikçe küçülür. Yani h1 başlık elementiyle yazılan başlıklar daha büyük yazılardır.Şimdi restaurantımızın ürünlerinin bulunduğu ve müşterinin sipariş verebileceği menüyü dolduralım.

kod

Kodu inceleyecek olursak sadece h1, h2 ve h4 başlık elementlerini kullandığı göreceksiniz. h1 ve h2’yi kullandıktan sonra h3’ü atlayıp h4 başlık elementini kullandım. Bu bir hata değildir. 6 adet başlık elementinin kullanılma sırası veya ne kadar kullanılması gerektiğiyle ilgili bir kural yoktur. Site ilk açıldığında restaurantın adını yazsın istedim o yüzden bu yazıyı en büyük başlık elementiyle yazıdm. “Başlangıçlar”, “Ana Yemekler” ve “İçecekler” yazılarını ise site isminden daha küçük olmasını ama çok ta küçük olmamasını istediğim için h2 başlık elementiyle yazdım. Bunların altına da ilgili siparişleri daha küçük görünmesi için h4 başlık elementiyle yazdım. Bu kodu çalıştırdığımızda ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır

Ekran Çıktısı

Gördüğünüz gibi “Yakamoz Restaurant” adlı sitemizin basitçe bir sitesini yapmış olduk. Bir sonraki dersimizde HTML’de “Metin Elementleri” ni öğreneceğiz. Görüşmek üzere,

İyi günler …:)


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.