Libre Ofis Kullanım Klavuzu

yorumsuz
393 kez okundu

libre-ofis-kullanimLibre ofis nedir?

Öncelikle libre ofis özgür yazılımdır ve ücretsizdir. Burada şunu unutmamak gerekir. Ücretsiz her yazılım özgür yazılım değildir. Özgür yazılımda geliştirme ve paylaşma esastır. Daha kısa anlatımla programın kontrolü sizdedir.

Literatürdeki tanımı;

OpenDocument  standardını destekleyen özgür ofis yazılımı üretmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir vakıf olan The Document Foundation tarafından OpenOffice.org temel alınarak geliştirilmiş, tüm platformlarda çalışan özgür ofis yazılımları paketidir.

Libre ofis neleri içerir?

Microsoft office de neler varsa, libre ofisde de fazlasıyla bulabilirsiniz. Libre ofis’te yer alan programları kısaca tanıyalım.

Sunu (Impress) LibreOffice’ in yazı efektleri ve görsel/işitsel nesnelerle etkileyici tanıtımlar yapabileceğiniz sunum hazırlama aracıdır.
Metin Belgesi (Writer) Basit bir dilekçeden binlerce sayfalık profesyonel görünümlü belgelere kadar oluşturabileceğiniz bir kelime işlem programıdır.
Hesap Tablosu (Calc) Tablo verileriniz üzerinde hesaplama, filtreleme, raporlama ve grafik olarak görüntüleme işlemleri yapabileceğiniz LibreOffice uygulamasıdır.
Çizim (Draw) Diyagram, akış çizelgesi, organizasyon şeması ve hatta 3B nesne çizimleri yapabildiğimiz LibreOffice çizim uygulamasıdır.
Veritabanı (Base) Veri tablolarınız için form oluşturma, raporlama, sorgulama, ilişkilendirme işlemlerini gerçekleştirebildiğiniz veritabanı uygulamasıdır.
Formül (Math) Kelime işlem programlarında yazılması çok güç olan birden fazla satırdan oluşan ve hatta özel simgeler içeren formülleri hızlı biçimde düzenlememizi sağlayan LibreOffice uygulamasıdır.

Konu ile ilgili olarak  Şenol ALDIBAŞ (Uludağ Üniversitesi) tarafından yazılmış kullanım klavuzunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Libre ofis kullanım klavuzu link sayfası aşağıda verilmiştir.

libre-ofis-kullanim-klavuzu


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Eylül 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.