Çocuklarda Terbiye ve Görgü Eğitimi

yorumsuz
429 kez okundu

Çocuklarda Terbiye ve Görgü Eğitimi

Eski bir deyişle “Bebek beşiğe düşer. Eğitim ve terbiye başlar.” anlayışı ile başlayıp ilerlemek sizin ve bebeğiniz için en doğrusu olacaktır. Çünkü bir çok iyi ve kötü alışkanlıklar küçük yerde başlamaktadır.

Bebekler büyüdükleri zamana kadar terbiye ve görgü kuralarını hep öğrenme sürecinde olurlar.Bu olgular birikerek bir çok bilgi birikimi edinilir.
anne-ve-cocuk-egitim

İrade İle Yapılan Kaka Eğitimi

Bebeklerde ve çocuklarda temizlik eğitimi çok önemlidir. Hem toplum değerleri açısından hem de kişisel sağlık bakımı açısından temizlik önem arz etmektedir. Süt yaşındaki ve oyun çağındaki çocuklarda altının pislenmesi sonucu çoğu çocuk huysuzlaşıp, sinirli hale gelir. Huysuzluk hali çocukta oluşan ilk reaksiyondur. 2 yaşlarındaki bir çok çocuk ise elleri kirlenince annesine koşup göstermektedir. Oturmayı ve kalkmayı çözen 1 ile 2 yaşlarındaki bir çocuklardan anneleri, onların oturarak tuvaletlerini yapmalarını istemelidir. Ancak bu istek genellikle anneleri zorlayan bir uyarı olur. Çocuk eğer annesinin isteğini yerine getirirse ödüllendirilmelidir.

Bazı anneler ise oldukça aceleci davranmaktadır. Bu konuda sabırlı olmaları gerekmektedir. Çocuklarının hemen bu işe alışmalarını isteyen anne eğer sözünü gerçekleştiremezse sertleşebilir. Bu konuda anne kendini durdurmayı bilmelidir. Anne, bu konuda çocuğa oldukça yumuşak davranmalı ve bu alışkanlığa sahip olunana dek sabırlı davranılmalıdır.

Kaka Eğitiminde Annenin Yapmaması Gerekenler

Anneler bu konuda büyük bir sabır göstermelidir. Çünkü çocuğunuzun tuvalet eğitiminde siz önemli bir faktörsünüz. Eğer çocuğa yumuşak davranırsanız ve sizin uyarılarınıza uyup tuvaletini yaparsa onu ödüllendirmelisiniz. Çocukların kaka yapmayı büyük bir iş başarmışçasına görmesi, bu eğitimi verme konusunda rahatlamanıza sebep olacaktır.

Ancak her anne bu şekilde davranmayı bilmeli ve eğitime uymakta zorluk çeken çocuklar tehdit edilmelidir. “Eğer tuvaletini yapmazsan seni camdan atarım, hav havlara veririm” gibi çocuğu ürküten sözcükler sarf edilmemelidir. Çünkü çocuk bu gibi tehditler ile olumsuz etkilenerek bu konuda size daha fazla sorun çıkartıp, huysuzlanacaktır.

Bazı zamanlarda ise çocuk korkarak kakasını tutar bu da kabızlık problemine yol açmaktadır.

Çocuklarda Tuvalete Gitme Eğitimi

Çocuklarda tuvalete gitmek ürkütücü, sıkıcı bir şey gibi algılanabilir. Bu yüzden tuvalete gitmeyi, oturmayı eğlenceli bir noktaya taşımak tuvalete gitme alışkanlığında olumlu bir adım olacaktır. Çocuklarda idrar ve dışkının yapılacağı zamandan haberdar etmesini istemek eğlenceli bir yol ile olmalıdır. Bu konuda sevdiği açıdan yaklaşmak onu ödüllendirmek çocuk için olumlu bir yaklaşım olacaktır. Çocuğun bunu oyun gibi algılaması ise tuvalete gitme alışkanlığını daha kolay hale getirecektir.

Çocuklarda Yemek Eğitimi

En önemli eğitimlerden biri olan yemek eğitimi ise annelerin sabır göstermesi gereken bir diğer alışkanlık kazandırma eğitimidir. Çocuklarda bu eğitim üstünde detaylı davranmak ve yumuşak olmak önemlidir. Çocuklar bazı zamanlarda hasta olabilirler. Bu hastalıklarından dolayı da yemek yeme alışkanlıklarından kaçınabilirler. Bu normal karşılanması gereken bir durumdur. Ancak sağlıklı bir çocuk acıktığı zaman yemeğini yemekten kaçınmaz.

Yemek Eğitiminde Ceza Uygulaması

Bazı zamanlar ise yemek yeme alışkanlığını kazandırmak anne ve çocuğu için tam bir eziyettir. Bu konuda anneler ısrarcı olmamalıdır. Çocuk acıktığı zaman yemeğini zaten yiyecektir. Uzun süre aç kalmadıysa isteği öğünde yemek vermemek etkili bir ceza olabilir. Ancak akşam vakitlerinde olan öğünlerde bu ceza uygulamasından kaçınılmalıdır. Genellikle bu ceza öğle öğünlerinde yapılmalıdır. Bu ceza türü çocuğun kötü ve istenmeyen davranışlarını kısıtlar, aileyi istediği oynatmasına karşı durmaktadır.

Çocuklarda Uyku Düzeni

Uyku eğitimi de önem arz eden bir diğer konudur. Çocuklarda uyku ise gelişim konusunda önemli bir yerdedir. Uyku süresinin belirli bir saat aralığı olması hem anne hem de çocuk için yararlı olacaktır. Ancak çocuk bu konuda da istenmeyen hareketler ve huysuzluklar yapabilir.

Çocuklarda etkili bir uyku eğitimi vermek için oda şartları iyileştirilmelidir. Odanın soğukluk, sıcaklık, ses ve ışık bakımında iyi olması gerekmektedir. Bu şartlar ile istediğiniz uyku düzeni çocuğa iyi şekilde geçecektir.

Anne ve Babanın Görevleri

Anne ve baba iyi bir uyum içerinde olmalıdır. Çocuk yetiştirmenin verdiği stres, gerginlik onları zıtlaştırmamalıdır. Uyum içerisinde olan çiftler bu başarısını çocuklarına yansıtır. Çocuklarda karakter oluşumu 6. yaşlarda başlar. İleriki yaşlar ise buna göre şekillenir. Bu sebepten ötürü çocuklara yansıtılması gereken uyum çok önemlidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.