Eğitim

yorumsuz
236 kez okundu

Eğitim

İnsanlar birikimin ürünüdür. Diğer canlılardan farklı hep birlikte bir kültür oluşturmaktadır. Bu kültürün yeni bireylere aktarılması da eğitim sayesinde gerçekleşmektedir. Eğitim bize önceki insanların hayatlarını ve kültürünü aktarmaktadır. Eğitim bizi farklı düzeye yükseltir ve biz de eğitim ile kendimizden sonrakilere için temel vazifesi görürüz.
egitim-yollari

Eğitimi İçin Zaman

İnsanoğlu yavrularını uzun bir eğitime tabi tutulmaktadır. Hiçbir şey bilmeden hızlı bir yaşam yerine, yavaş ve bilgece bir yaşam seçmektedir. Bu eğitim sayesinde cüssesine göre en çok yaşayan memeli canlı olmuştur. İnsanlar hayatının çoğunu eğitime harcamaktadır, bunun karşılığında uzun bir hayata kavuşmaktadırlar. Eğitim o kadar temelde yer alıyor ki istediğiniz kadar uğraşın bir bebeğe hayatta kalmayı öğretemezsiniz onun eğitimi için zaman gerekmektedir.

Deneyimin Aktardığı Eğitim

En uzun ömürlü insanlar dahi bir filozofun, devrimcinin, gezginin tecrübesini edinmesi mümkün değildir. Yaşamakta sürenin önemli olduğu kadar da deneyimle de ölçülmektedir. Yaşamak onu deneyimini arttırmaktadır. Eğitim de insan deneyimini bize iletir.Eğitim bir kişinin hayatını sonsuz kılmaktadır. İnsanların önceki hayatlarını yani tecrübeleri bize aktarır ve bizi de deneyim havuzuna eklemektedir. Çok yaşamak çok öğrenmek anlamına gelmektedir. Çünkü öğrenilen her şey, başkasının ifade ettiği her bilgi başka bir hayatın aktarımını sağlamaktır. Yaşamak deneyimlemekse, deneyimin aktarıldığıeğitim buna ortam hazırlıyor. Eğitimin önemini tüm insanlığın en başında ve en sonunda görmemiz mümkündür.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.