Engelli Öğrencilerin Yaşadığı Sorunlar

yorumsuz
1.613 kez okundu

Engelli Öğrencilerin Yaşadığı Sorunlar

 

Tüm dünyada engelli bireylerin birçok sorun yaşadığını biliyoruz. Özellikle engelli öğrencilerin yaşadığı sorunlar, eğitim ve iş hayatına atılmak istedikleri için daha da fazladır. Bu öğrencilerden biri olan gen arkadaşın birebir yaşadıklarını gelin birde kendi ağzından dinleyelim. Engelli Öğrencilerin Yaşadığı Sorunlar “Merhaba, uzun bir süre sonra gerçekten çok canımın yandığını ve görme engelim yüzünden resmen dışlandığımı bu makalede anlatacağım. Bize engelli, özürlü ya da farklı diyorlar. Aslında bunların hiç birine ihtiyacımız yok. Sağlıklı insanları bizden ayıran 2 gözünün görmesi yada elinin ayağının tutması mıdır? Bence hayır. Çünkü 2 gözü gören ama hiç bir gerçeği hiç bir iyiliği ya da zor durumu görmemek bence en büyük engeldir.

Ben bugün 1,5 yıldır sorun yaşadığım adeta aşağılandığım yinede çok sevdiğim üniversitemden vazgeçip baksa üniversiteye geçtim. Çünkü 1,5 senedir dilekçeler veriyorum benim gözüm görmüyor raporum burada diyorum sadece tek istediğim bir gözetmenin optiğimi işaretlemesi diyorum tam tamına 1,5 senedir bırakın dikkate alınmayı aşağılandım, terslendim ve hor görüldüm. Bimer ve bütün görme engelliler derneklerine mailler attım. Sevgili okuluma bimer den geri dönüş olunca bir engelli biriminin olduğunu ve benim hiç yönlendirilmediğimi öğrendim hem de hiç bir idari çalışan tarafından 1,5 sene mi hibe ettiler Bimer’e mail attım diye bir sürü tepki yedim.

Yılmadım benim hakkım bu ben bunu söke söke alacağım dedim. 2 hafta kendimden tiksindim 20 yıldır görmememi engel olarak saymayan biriyken kendimden nefret ettim. Ağladım çok ağladım neden tek gözüm görmüyor diye kendi mi mâhf ettim. Her gün okula gittim sabah 9 dan 16.00 kadar bekledim idari biriyle görüşmek için yinede görüşemedim yine dilekçeler yazdım yine dışlandım aşağılandım. Gerçekten bir engelli bireye bunu yapmak nasıl bir vicdansızlıktır sonra öğrendim ki çoğu engelli bireye bunu yapıyorlarmış ve hatta dahte engelli raporu alanlara bizim imkânlarımız veriliyormuş. Ne kadar acı ve yaptıkları ne kadar aciz.

Bizim hiç birinizden eksiğimiz yok hepimizin eksikleri farklılıkları kalbinde sevgi ve iyi niyet olarak toplanmış naçizane insanlarız. Engelli Öğrencilerin Yaşadığı Sorunlar ?Bizde tatile gidiyoruz bizde geziyoruz bizde sizin gibiyiz size göre -1 le hayata başlamış ya da sonradan -1 olmuş olabiliriz. Sonuçta engeller ya doğuştan ya da sonradan oluyor. Bize göre engellerimiz bizim için +1 çünkü doğuştan ya da sonradan o engellerle yaşamayı öğrenmek hem büyük bir erdem hem de güçlü insanların işidir. Unutmayın en basit bir düşmeden sizlerinde başına bir şey gelebilir belki en yakininizin. Engelliyiz diye kendimizi kimseden üstün görmüyoruz lâkin kimseden de aşağıda değiliz. Hepinize teşekkür eder sağlıkla kalmanızı isterim.” Umarız tüm bu sorunlarla başa çıkacak yeterli kanunlar çıkartılır ve engilli kişilerin önünden tüm engelleri kaldırırız.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.