Tiyatro Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkıları

yorumsuz
185 kez okundu

Tiyatro Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkıları

 

 

Son zamanlarda çocuklarının derslerden arta kalan vakitlerini verimli bir şekilde geçirmesini isteyen anne babalar tiyatro eğitimi almaları konusunda onları teşvik etmektedir. Bu davranışları aslında oldukça anlamlı ve doğru bir davranıştır. Çünkü yapılan sosyolojik araştırmalarda tiyatronun çocuk gelişimine olan olumlu faydaları açıkça saptanmıştır. Gelişim anlamında sağladığı yararların dışında çocuk eğitimi konusunda da oldukça başarılı örnekler tiyatro sayesinde sağlanabilmektedir. Konuşma, dinleme, dil gelişimi ve kendini doğru ifade edebilme başta olmak üzere tiyatronun çocuklar üzerindeki sağladığı olumlu etkiler kesinlikle çok daha fazladır. Duygusal gelişimin altın anahtarı oyunculuk ve tiyatrodan geçmektedir. Öte yandan, yaratıcılıklarını ortaya koyan çocuklar kendine güveni yüksek bir şekilde yetiştiklerinden ileride daha mutlu bir yaşamın kapılarını rahatça aralaya bilmektedir. Tiyatronun eğitim ve gelişime sağladığı diğer katkılar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

• Çocuk gelişimi ve eğitiminde en önemli konuların başında gözlem ve gözlediklerini taklit etme vardır. Çocuklar ne kadar olumlu şeyler gözlerse yaşamları da o kadar olumlu yönde değişecektir. Tiyatro sayesinde bu izleme, keşfetme ve yaşamı öğrenme içgüdüsü daha da doğru yönde gelişmektedir.

• Çocuklar tiyatro yaparken kendilerine bir rol repertuarı oluştururlar. Bu repertuarın giderek genişlemesi sonucunda da kendilerini farklı şekillerde hatta daha iyi ifade etme biçimlerini de öğrenmiş olmaktadırlar.

• Tiyatro bir grup oyunudur. Bu nedenle tiyatro çocuklara yardımlaşma, dayanışma ve destek olmayı öğretmektedir. Dayanışma kavramını en güzel şekilde öğrenen çocuk ise sosyal yaşam içinde daha kolay kendine yer bulmaktadır.

• Tiyatroda oynanan oyunlar her ne kadar senaryo dahilin de olsa da aslında yaşamdan kesitlerdir. Bu nedenle tiyatro eğitimi alan bir çocuk yaşamı daha iyi anlama ve anlamlandırma konusunda da eğitilmiş olmaktadır.

• Tiyatro eğitimi alan bir çocuk problem çözme konusunu öğrendiği gibi kendine güveni artmakta hatta iletişim yeteneği de güçlenmektedir.

• Tiyatro eğitiminin küçük yaşlardan itibaren çocuklara kattığı bir diğer olumlu şey de evrensel değerleri öğretmesidir. Barış, birlik beraberlik, sevgi gibi bu değerler çocuğun daha olumlu davranışlar geliştirmesine kesinlikle katkı sağlayacak, ayrıca yaşamda mutluluğu yakalamasını da sağlayacaktır.

Tiyatro Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkıları Resimleri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.