Sevimli Taşıtlar Kes Yapıştır Etkinliği

yorumsuz
2.442 kez okundu

Sevimli Taşıtlar Kes Yapıştır Etkinliği

 

Çocuk eğitiminde motor becerilerinin geliştirilmesi için el işleri ve bunlar arasında da kesme yapıştırma etkinlikleri çok önem taşımaktadır. Fiziksel eğitimin dışında bu etkinlikler sayesinde çocukların zekâ gelişimleri de olumlu etkilenmektedir. Özellikle çocukların çevreyi anlamlandırması ve problem çözme yeteneği kazanmasını sağlamaktadır. Yazı yazmak kadar etkili olan resim kesme yapıştırma aktiviteleri sayesinde makas tutma ve parmak gelişimi teşvik edilmektedir. Etkinliği yapmaya geçmeden öncelikle öğrenciye makası doğru tutması öğretilmeli, ardından boş kağıt ve gazeteler üzerinde denemeler yaptırılmalıdır. Tam olarak makasa alıştığını düşündüğünüzde ise artık şablonunu verdiğimiz taşıt kesme yapıştırma aktivitesine geçebilirsiniz.

Öncelikle öğrencilere dağıtılmak üzere şablonu renkli fotokopi ya da daha kaliteli bir şey istiyorsanız fotoğraf baskısı şeklinde kartona bastırın. Ardından beyaz olan bütün arabayı şablon olarak kesip çıkarın. Renkli araba parçalarını keserek çıkarmalarını ise öğrencilerden isteyin. Kesme işlemi bitirildikten sonra parçaları ana karton üzerinde yapıştırarak birleştirme işlemine geçebilirsiniz. Çocukların kullanacakları makasların onlar için üretilen güvenli ürünlerden olmasına dikkat edilmelidir. Okul öncesinde başta motor becerilerin geliştirilmesi için önemli olan kes yapıştır etkinliklerini sıklıkla sınıfta tercih edebilirsiniz. Bunun dışında aynı zamanda arkadaşlık ve dayanışma duygularının da gelişmesini sağlamak adına etkinlikleri gruplar oluşturarak da yaptırmanız mümkündür. Okul öncesinde kullanılmalarının haricinde sözü edilen kes-yapıştır etkinlikleri hayat bilgisi derslerinde de rahatlıkla öğretici olarak kullanılabilmektedir. Örneğin organ sistemlerinin yerlerinin bulunması sağlanabilir, ya da herhangi bir deney bu yolla öğretilebilir.

Sevimli taşıtlar kes yapıştır etkinliğinin kullanımı için siz öğretmenlere bir diğer önerimiz de basit ama hayati trafik kurallarının öğretilmesidir. Trafik lambalarının yerleri kesme yapıştırma şeklinde öğretilebilir, öğrenciler bu renklerin ne anlama geldiği konusunda küçük yaşlardan itibaren eğitilebilir. Kısacası kes yapıştır faaliyetlerinin eğitimde kullanım alanları çok geniştir. Vermek istediğiniz eğitim ve anlatmak istediğiniz alanla ilgili kendi yaratıcılığınıza bağlı olarak da yapacağınız etkinliğin şablonu değişmektedir. Küçük çocuklarda makas tutmayı güzel şekilde öğretmek ve el kaslarını etkili bir şekilde geliştirmek için öğretmenlerin mümkün olduğu kadar öğrencilere yardımcı olması ve bilgileri mümkün olduğunca ayrıntılı vermesi büyük önem taşımaktadır. ŞABLON İNDİRMEK İÇİN: http://i.hizliresim.com/1NRajA.jpg

Sevimli Taşıtlar Kes Yapıştır Etkinliği Resimleri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.