2013-2014 Ortak Sınav (SBS) Takvimi Açıklandı

yorumsuz
2.109 kez okundu

Bilindiği gibi ortaöğretime yerleştirme sınavları daha önceden yılda bir kez  8. sınıflar için SBS adıylayapılıyordu. Yapılan değişiklikle Ortaöğretime yerleştirme sınavları 36’ya en azından şimdilik 12 sınava çıkarıldı. Bu yönetmelik değişikliğine göre okulda yapılan sınavlardan bir tanesi Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılarak öğrencinin yerleşeceği ortaöğretim kurumunu belirleme de büyük rol oynayacak. Hangi dersten kaçıncı sınavın Meb’ce yapılacağı daha önce duyurulmuştu. Kısaca  belirtmek gerekirse; Ortaokulların 8 inci sınıflarında 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji,T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde; bir dönemde iki sınav yapılan derslerin ilk sınavı, bir dönemde üç sınav yapılan derslerin ise ikinci sınavı merkezi sistem ortak sınav,seklinde uygulanacaktır.

Bu yazımızda yapılacak ortak sınavların tarihleri ve soru sorulacak davranışlar (kazanımlar)’ın neler olduğu konusudur. Örneğin, fen bilimleri (fen ve teknoloji) dersinden 2. sınav merkezi olarak Kasım ayının 3. haftasında yapılacak. öğrencilere 2. ünitenin Kuvvet ve Hareket konusu 1.11 nci kazanımına kadar soru sorulacak.

Merkezi sınav takviminin özellikle ilgili ders öğretmenlerince incelenerek planlamalarını buna uygun olarak yapması gerekir. 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan merkezi sınav takvimi ve konu ile ilgili yazıya aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1- Konu ile ilgili yazıyı indir.

2-Merkezi Sistem Ortak Sınav Yapılacak Deslerin Çalışma Takvimine Göre Konu/Kazanımların Dağılım Çizelgeleri indir

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.