2017 YGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

yorumsuz
264 kez okundu

2017 YGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

2017 YGS Başvurusu Nasıl Yapılır? Sile öğrenimlerini başarı ile bitirerek yollarına bir üst basamak olan üniversite öğrenimi ile devam edecek olan öğrenciler için ÖSYM tarafından verilen bilgiye göre YGS başvuruları başlamıştır. Üniversiteye girmek için YGS sınavına hazırlanan öğrenciler için zorlu sınav için ilk adımın atılması başvuru ile yapılmaktadır. 2017 YGS başvuruları başladı. Bu tarih itibari ile izlenecek yollar ÖSYM takvimi olarak öğrencilere duyurulmaktadır. Bunun yanında yazılı ve sözlü basın aracılığı ile de duyurular yapılmaktadır.

2017 YGS başvuru ücreti ne kadar?

Sorusunda yanıt ise yine ÖSYM sına takvimi kapsamında yer almaktadır.

YGS başvuru nasıl yapılır?

Tüm detaylar yine basın bültenlerinde veya ÖSYM sayfalarında açık bir şekilde belirtilmektedir. 2016-2017 öğretim yılı için düzenlenmekte olan YGS sınav başvurusu nasıl yapılır?

2017 YGS başvuru ücreti hangi bankaya yatacak?

YGS ücreti ne kadar?

Bütün bu soruların cevapları Yüksek Öğretim Kurumu tarafından hazırlanan kılavuza göre; 2017 YGS başvurusu nasıl ve nereye yapılır? 2017 yılı için üniversite eğitimine geçiş yapmak için öncelikle YGS sınavı için ilk adımı atarak başvuru yapmaları ve gerekli ücretleri yatırarak aday adayı olmaları gerekmektedir.2017 YGS başvuru işlemleri iki farklı noktaya yapılarak sınav takvimine dahil olunmaktadır. Öncelikle üyelik sistemi oluşturarak giriş yapılan ais.osym.gov.tr adresinden gerekli bilgi girişlerini yapabilirsiniz. Bunun yanında bizzat ÖSYM bürolarına giderek gerekli evraklarınızı tamamladıktan sonra 2017 YGS başvurusu yapabilirsiniz.

YGS başvuru ücreti ne kadar?

2017 YGS ücreti bu yıl için ÖSYM tarafından belirlenen rakam 60 TL olarak bildirilmiştir. Başvuru için kayıt işlemlerinizi yaparken bu ücreti ödeyerek sınav başvurunuzu aktif hale getirebilirsiniz. Aksi takdirde başvurunuzu yapsanız dahi ücret ödemeden onaylamanız tamamen sınav başvurusunu tamamlamış sayılmazsınız.

YGS sınav ücreti hangi bankalara yatırılacak?

2017 sınav başvuru ücreti olan 60 TL isterseniz internet bankacılığından isterseniz belirtilen banka ATM’lerinden yatırabilirsiniz. Bunun için ÖSYM tarafından uygun görülen bankalar; Akbank şubelerinde gişe işlemleri olarak yapabileceğiniz gibi eğer ATM’lerinde para girişi özelliği mevcut ise ATM’lerden de 2017 YGS ücretini yatırma işleminizi yapabilirsiniz. Eğer bankamatiklerde bu tür özellik yok ise veya ATM mevcut değilse banka şubelerinden yatırabilirsiniz. Ayrıca kredi kartınız ile internet bankacılığını kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

Kuveyt Türk katılım bankası olan yerlerde tüm şubelerinden gişe işlemi olarak yapabileceğiniz gibi internet bankacılığını kullananlar 2017 YGS ücreti ödeme işlemini yapabilirsiniz. Türk ekonomi bankası şubelerinden gişe işlemi olarak yapabileceğiniz 2017 YGS başvuru ücreti ödeme işlemini aynı zamanda internet bankacılığından da 2017 ygs başvuru ücreti ödeme işlemi yapabilirsiniz. Halkbank bulunan tüm noktalardan isterseniz ATM isterseniz bankaların şubelerinden gişe işlemi seçeneğinden sıra alarak 2017 YGS başvuru ücreti ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda Halkbank internet bankacılığından kredi kartınızla kolaylıkla ödeme işlemenizi yaparak başvurunuzu aktif hale getirebilirsiniz.

Ziraat bankası bulunan her noktadan YGS başvuru ücreti ödemek mümkündür. Fakat Ziraat bankası ATM veya şubelerinden 2017 YGS başvuru ücreti yatırma işlemi yapılmamakta sadece internet bankacılığı veya mobil bankacılık hizmetinden yararlanarak YGS ücret yatırma işlemi yapılmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gerek Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinde bulunan öğrenciler bu ödeme noktalarından Akbank ve Kuveyt Türk bankası ödemelerine dahil edilmemekte diğer banka şubelerinden veya internet bankacılığında 2017 YGS başvuru ücreti yatırma işlemi yapmaktadırlar.

2017 YGS başvuru süresi ne zaman bitiyor?

2017 YGS başvurularının son yapılabileceği tarih ÖSYM tarafından verilen bilgiye göre 18 ocak 2017 tarihi olmaktadır. Bu konuda ÖSYM tarafından bu yıl YGS sınavına girecek öğrencileri bilgilendirmek amacı ile komu spotu hazırlanmıştır. 45 saniye süren bu video genel yapı itibari ile tamamen öğrencileri bilgilendirmek amaçlanmıştır. Bu kamu spotu olarak yayınlanan videoda; 2017 UGS başvurusu için nüfus cüzdanı ve pasaport gerektiği Başvuruların bürolara yapılması durumunda sınav koordinatörlerinden yardım alınacağı Adaylar başvuru belgelerini aldıktan sonra 2017 YGS sınav başvuru ücretlerini hangi bankaya yatıracaklarını öğrenmeleri gerektiği Anlaşmalı bankalara ödeme yaparken özellikle YGS sına başvuru ücreti olduğunu belirterek odeme.osym.gov.tr adresine yatırmaları gerektiği Verilen şifre ve TC kimlik numarası ile ÖSYM sayfalarından faydalananların 2017 YGS sınav başvuru ücreti ödeme işleminden ais.osym.gov.tr adresine yatırmaları gerektiği 2017 YGS sınav başvuru Tarihleri olarak 4-18 Ocak zaman aralığının belirlendiği vurgulanarak bu yıl YGS başvuru işlemi yapacak öğrenciler bilinçli hale getirilmektedir.

Özellikle bu noktada öğrencilerin yanında velilerin ve ailelerinde bu konu hakkında bilgi sahibi olarak eğitim öğretime katkılarının bulunması sağlanmaktadır. Bu aşamada özellikle velilerin maddi konularda öğrencilere destekte bulunarak teşvik etmeleri sınavlarda başarı düzeylerini önemli ölçüde etkileyecektir.

İnternet ortamından ais.osym.gov.tr adresine ulaşan öğrenciler ÖSYM sınav takvimi ve ÖSYM sınav başvuru kılavuzunu detaylı inceleyerek yakınlarına aktarmaları bu alanda yapılacak en verimli destek olacaktır. Çünkü yazılı ve sözlü basın kanallarından öğrenilen bilgiler temel niteliğinde olup asıl ayrıntılı bilgiler tüm detayları ile birlikte ÖSYM kılavuzlarında yer almaktadır.

YGS sınav başvuru ücreti hangi bankalara yatacak?

Ve YGS sınav başvuru ücreti ne kadar?

En açık şekilde kılavuzda yer almaktadır. Kılavuz detaylı bir şekilde incelendiğinde bu tür bilgilerin yanında 2017 Sınavsız Geçiş sistemi hakkında da detaylar yer almaktadır. Bu imkândan yararlanarak belirli üniversitelerin bölümlerini tercih etmek isteyenler ön bilgi edinebilirler.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.