36 Sınavla İlgili Merak Edilenler

yorumsuz
624 kez okundu

OKS, SBS tek sınav az, üç sınav yapalım. Üç sınav mı olurmuş, tek sınav yeter. Sınav da neymiş kaldırılmalı. SBS’yi kaldırdık. Yeni sınav icat etmedik gibi beyanatlar verilip uygulamaya geçilirken baktık ki 36 sınavlı yeni bir karmaşamız olmuş. Çok mu kötü, çok mu karmaşık, hiç mi uygulanamaz 36 sınav. Çok iyi, karmaşık falan da değil, rahatlıkla da uygulanarak liselere yerleştirme yapılabilir. Ama bir de işin “fakat, lakin..” kısmı var. Bunların başında “kiminle yapılacak?” veya “kim yapacak?” sorusu var. Bu sorunun yanıtı çok önemli. Şaibesiz bir tek sınav yapamamış bir kurumdan 36 sınavı yapmasını beklemek gereksiz iyimserlikten veya hayalcilikten başka bir şey olmaz.

Gelelim bu 36 sınavla ilgili merak edilenlere:

2013-2014 Eğitim yılında herkes bu sınavlara girecek mi?

Hayır tüm sınıflar girmeyecek. 2013-2014 eğitim öğretim yılında sadece 8. sınıflar girecek, 6 ve 7. sınıflar 2014-2015 eğitim öğretim yılında girecekler.

Sınav hangi derslerden olacak ve kaç soru sorulacak?

Kaç soru sorulacağı belli değil. Yeni sisteme göre Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji , Yabancı Dil (İngilizce) derslerinin 2. Sınavı, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin son sınavı bakanlık tarafından merkezi sistemle yapılacak.

Sınav türü ne olacak?

36 sınav için düşünülen test türü çoktan seçmeli sorulardır.

Sınava katılamayanların durumu ne olacak?

Sınava katılamayan öğrenciler için telafi sınavı yapılacak. Telafi sınav sorularının ne olacağı henüz belli değil.

Sınav güvenliği nasıl olacak?

Sınav güvenliği ile ilgili şimdilik tek çözüm, öğretmenlerin okullarının değiştirilmesi.

Yerleştirme nasıl yapılacak başka illerden tercih yapılabilecek mi?

Başka ilden okul tercihi yapılıp yapılamayacağı konusunda bir kesinlik yok. 8. sınıflar için; Liseye Yerleştirme Puanı= %60 Merkezi Sınav+%40 Okul Başarısı (öğretmen kanaati). Her öğrenci yıl sonunda belirlenecek Liseye Yerleştirme Puanı ile gitmek istedikleri okullara yönelik tercih yapacak. Tercihler MEB tarafından değerlendirilerek öğrenciler puanına uygun okula yerleştirilecek.

Yerleştirmede her sınavın etkisi aynı mı?

Hayır. 6. sınıfta alınan puanla 8. sınıfta alınan puanların etkisi aynı değil.  nıf puanı= % 60 Merkezi Sınav+% 40 Yıl Sonu Başarı Puanı. Sınıf puanlarının, Ortaöğretime Yerleştirme Puanı’na etkisi, 6’ıncı sınıflarda yüzde 10, 7’nci sınıfta yüzde 20, 8’inci sınıfta yüzde 70 olacak.  OYP = %10 SP6 + %20 SP7 + %70 SP8 olarak düşünülmektedir.

Öğretmenin etkisi olacak mı?

Evet. Yerleştirme puanının yüzde 40’ını öğrencinin okulda aldığı puanlar oluşturacak. Yani merkezi sınavlarda aldığı puanın yüzde altmışı+okuldaki notlarının yüzde kırkı. Yerleştirme puanını oluşturacak.

Sınavlar aynı anda mı olacak?

Sınavların farklı günlerde mi yoksa aynı anda mı yapılacağı henüz belli değil.

Sorular nasıl hazırlanacak?

Sınavlar merkezi sistemle yapılacağından sorular Meb tarafından hazırlanacak.

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.