4. Sınıf İhtiyaç Listesi

yorumsuz
1.983 kez okundu

4. Sınıf İhtiyaç Listesi

4. sınıf ihtiyaç listesi belirlenirken öğrencinin eğitim öğretim yılı içerisinde gerek duyacağı her türlü ihtiyacının anında bularak dikkatinin dağılmaması konusuna özen gösterilmektedir. Normal şartlar altında ailelerin bu konudaki çalışmaları çocuklarının gerek duyacakları malzemeleri ihtiyaç duyacakları anda almayı planlasalar da bu yanlış bir düşünce olacağından bu tür bir ihtiyaç listesi düzenlenme gereği duyulmaktadır. Çünkü bu durumda alınacak malzeme öğrencinin derslerine konsantre olmasın da kesintiye uğramasına neden olacağından 4. sınıf ihtiyaç listesi hazırlanarak öğrencilerin ders ortamlarında okul içerisindeki tüm etkinliklerinde istedikleri her türlü malzemeyi hazır olduğu bilinciyle sadece derslerine ilgi göstermeleri sağlanmaktadır. 4. sınıf ihtiyaç listesi hazırlanırken bir ders yılı içerisinde yapılacak ders planlamaları esas alınarak öğrencilerin kullanacakları malzeme miktarı detaylı hesaplamalar yapılarak ortaya çıkarılmaktadır. Özellikle yazmak için kullanacakları defterler ders programları içeriğinde yer alan konuların not tutma, bilgi gereksinimi, problem çözme ve konu anlatımlarını defterlerine geçirirken kaplayacağı alan detaylı hesaplamalar ile ortaya çıkarılmaktadır. Bunun sonucunda defterlerin yaprak sayısı veya tasarımı belirlenmektedir. Başta da söylendiği gibi 4. sınıf ihtiyaç listesi eksiksiz olarak öğrencinin bunu bilmesi derslere olan ilgisini ve arkadaşları ile arasında yapacağı kıyaslamada eksiğinin olmadığını bilmesi psikolojik acıdan da rahatlık sağlayacaktır.

4. Sınıf İhtiyaç Listesi İçeriği 4. sınıf ihtiyaç listesi içeriği hazırlanırken bir önceki sınıflarda oluşturulmuş olan listelerden farklı olarak derslere yönelik yapılacak olan faaliyet ve uygulamaları karşılayacak nitelikte malzeme listesi oluşturulmuştur. Burada belirtilen 4. sınıf ihtiyaç listesi her ders için ayrı bölümler oluşturularak her dersin işlenmesi sırasında öğrencinin gerek duyacağı malzemeler en ince detayına kadar planlanarak ele alınmıştır. 4. Sınıf İhtiyaç Listesi Türkçe Dersi Türkçe dersinin işlenmesi için gerekli olan malzemeler ders içinde öğrencinin kaynak olarak kullanacağı veya not tutabileceği malzemeler olarak 80 sayfalı büyük boy çizgili defter 40 sayfalı küçük boy çizgili defter alınarak ders içinde işlenen konu ile ilgili yıl boyunca not tutmasını sağlayacak olan yeterli sayıdaki defterler olmaktadır. Türk Dil Kurumunun onayından geçmiş olan Türkçe sözlük ile anlamını bilmedikleri veya eş anlamlı kelimeler olduğunda başvuracakları kaynak olacaktır. Türk Dil Kurumunun onayladığı imla kılavuzu not tutarken veya konu anlatımları yaparken uygulaması gereken imla kurallarını bilmediği noktalarda başvuracağı kaynak olacaktır. Türk Dil Kurumunun onayından geçen atasözleri ve deyimler sözlüğü Türkçe dersinin ana hatlarını oluştururken anlamları açıklanmış olan atasözü ve deyimleri detaylı bir şekilde anlatımını yapabilecekleri ve bu konuda kaynak olarak kullanacakları basılı evraklar olmaktadır. Sayılan bu kaynak niteliğindeki sözlükler ve kılavuzlar her yıla ait olan baskı türlerinden alınmalı bir yıl önceki baskılar kullanılmamalıdır.

Türkçe dersi 4. Sınıf İhtiyaç Listesi içeriğinde bulunan malzemeler ders sırasında veya ev ödevleri yapması sırasında öğrencinin danışma noktası olurken takıldığı noktalarda açıklayıcı bilgiler içeren notlar olmaktadır. Bu kaynaklar eğitici personeller tarafından anlatılan fakat öğrencilerin anlamakta güçlük çektiği bazı önemli noktaları içermesinden dolayı sürekli öğrencinin çantasında bulunması zihninde oluşan Türkçe dilinin veya yazım kurallarının sorularına cevap verecek nitelikte kaynaklar olmaktadır. 4. Sınıf İhtiyaç Listesi Matematik Dersi Matematik dersi için hazırlanan 4. Sınıf İhtiyaç Listesi matematiğin vazgeçilmez sayfa yapısı olan kareli sayfa oluşumu tüm matematik kurallarının en başını okutturduğundan sayıların yerleştirilmesi 4. sınıf seviyesinde çizgi ve grafiklerin yerine konulması için önemli noktaları oluşturmaktadır. Matematik dersi için gerekli olan malzemeler; 80 sayfalı büyük boy kareli defter telli defter seçmemeye gayret ediniz Çizgilerin çizilmesi küçük ölçümlerin yapılması için cetvel Küçük açıların 4. sınıf seviyesinde ölçülmesi için gönye ayrıca iletki Dairelerin oluşturulmasında pergel matematik dersi için cetvel takımını oluşturmaktadır. Bu malzemelerin kullanımında öğrenciye matematik dersini sevdirmek için her an yanında olabilecek şekilde çantasında matematiğe özendirmek adına matematik bölümü oluşturarak bu malzemeleri yerleştirmek bu konuda teşvik edici olacaktır.

Malzemelerin öğrenciye veya etrafına veya diğer malzemelere zarar vermemesi için plastik malzemeden seçilmesine özen gösterilmelidir. Kırılan veya yıpranan malzemeler anında yenileri alınarak öğrencinin ders sırasında veya ödev yapması sırasında gerek duyacağı ölçü malzemelerine anında ulaşımı sağlanmalıdır. 4. Sınıf İhtiyaç Listesi Sosyal Bilgiler Dersi Sosyal bilgiler dersi ilkokul çağında öğrencilerin çevrelerini tanımaları ve yaşam alanlarını oluşturan ailesinden başlayarak komşuluk ilişkileri yaşadığı bölgenin özellikleri kültür yapısı, ekonomik yapısı, yer şekilleri tamamı bu ders içeriğinde yer alacağından dolayı alacağı malzemeler önem kazanmaktadır. Çünkü 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde yaşam alanlarını tanıma bunlar hakkında bilgi edinme kendi ülkesi ve diğer dünya ülkeleri hakkında bilgi edinmesi için başlangıç aşaması oluşturmaktadır. Bu konudaki çalışmalar kareli defter üzerine yansıtılabilmesi için yer şekillerinin çizgisel boyutlarını kareli defter yardımı ile daha kolay çizimini yapabilmesi etkili olacağından 60 sayfalı büyük boy kareli defter yeterli olacaktır.

Defter boyutu not alması için yeterli olurken kaynak aşamasında elinde bulunması gereken ders ortamında veya ev ödevlerini yapması esnasında üzerinde araştırma yapabileceği o yılın baskısı olan ilköğretim orta atlası 4. Sınıf İhtiyaç Listesi sosyal bilgiler dersi için gerekli olan malzemelerdendir. 4. Sınıf İhtiyaç Listesi Fen Ve Teknoloji Dersi Fen ve teknoloji dersi içeriğinde işlenecek konular kaynak gerektirmediğinden yapılacak deneyler ve uygulamalar okul eğitim yardımcı malzemeleri kullanılarak yapılacağından 80 sayfalı büyük boy kareli defter 4. sınıf seviyesi çizimler için ve gerekli notları almak için yeterli olacaktır. 4. Sınıf İhtiyaç Listesi Resim Dersi Resim dersinin icrası için orta boy bir resim defteri çocuğunuzun sağlığı acısından önemli yer tutacağını düşündüğümüz kaliteli sulu boya markaları, resim fırçası markaları, kuru boya markaları, pastel boya markaları seçilerek alınması kullanımı esnasında cildine temas ettiğinde bırakacağı etki olumlu olması açısından önem kazanmaktadır. 4. Sınıf İhtiyaç Listesi Müzik Dersi Müzik dersinin işlenebilmesi için şarkılara ait nota düzenini portreler üzerinde not alabilecek seviyede kullanımı acısından küçük boy bir müzik defteri ayrıca sesli müzik yapabilmesi için çalgı aleti olarak flüt ve not alabilmesi için A4 kâğıdı yeterli olacaktır.

4. Sınıf İhtiyaç Listesi Kırtasiye Malzemeleri Öğrencinin belirlenen dersler dışında sürekli kullanacağı kırtasiye malzemeleri Kaliteli markalardan seçilecek kurşun kalem, kırmızı kurşun kalem, kaliteli silgi, kaliteli kalemtıraş alınacaktır. Ders sırasında kesinlikle uçlu kalem kullanılmasına müsaade edilmemektedir. İngilizce dersi için 60 sayfalı büyük boy kareli defter Trafik dersi ve din kültürü ahlak bilgisi dersi için çizgili 60 sayfalık küçük boy defter Fon kartonu defter şeklinde Resim dersinde kullanmak üzere el becerisini geliştirmek ve yaratıcılığını el becerisi ile ortaya çıkartması için renkli el işi kâğıtları 4. ve 5. sınıf seviyesinde yabancı dil dersi için İngilizce- Türkçe sözlük alınan sözlük o yılın baskısı olmalıdır. Ev ödevleri ve diğer A4 kâğıdına almış olduğu notların toplu halde bulundurulması veya sunum yapabilmesi için 60 sayfalık sunum dosyası 4. Sınıf İhtiyaç Listesi içeriğinde yer alan bütün malzemeler dışında şeffaf kaplık ve etiketler kullanılarak defter ve kitaplar düzgün bir şekilde kaplanması gerekmektedir. Defter seçimlerinde telli olanlardan değil normal sırtlık olanlardan seçilmeli ve sol sayfa kenarlığında kırmızıçizgi olanlar tercih edilmelidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 9 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.