Abant Gölü

yorumsuz
394 kez okundu

Abant Gölü’nün Tanıtımı Ve Tarihçesi

Abant Gölü; Bolu ilinin 34 kilometre kadar güney batısında yer alan bir heyelan set gölüdür. Abant Gölü, Abant ve Keremali dağlarının üzerinde bulunmaktadır. Abant Gölü’nün deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 1350 metre olup, alanı 125 hektar kadardır. Gölün uzunluğu ise 900 metre civarındadır. Gölün en derin yeri ise 18 metredir. Abant Gölü; Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alır. Abant Gölü, yerin altındaki tektonik çöküntüler neticesinde büyük taş bloklarının vadiyi doldurması üzerine meydana gelen bir göldür. Abant Gölü, Bolu Dağı’ndan gelen kar suları ile birkaç küçük dereden beslenmekte olan, suyu tatlı bir heyelan set gölüdür. Abant Gölü’nden dışarı taşan bir doğal su olarak Dirgene Çayı önemlidir. Abant Gölü’ndeki fazla su Abant Deresi ve Bolu Çayı’na dökülmektedir. Gölün su seviyesi ise yer altı sularının daha bol olduğu Mart ve Nisan aylarında yaklaşık olarak 25-30 cm kadar yükselmektedir. Kış aylarında ise ani hava değişiminden dolayı hızlı bir şekilde hava soğuduğundan göl buz tutmaktadır.

Abant Gölü aynı zamanda bir tabiat parkıdır ve bu tabiat parkını gölün çevresinde yer alan dağların zirvesi çevreler. Tabiat parkının en yüksek yeri 1794 metre ile Erenler Tepesi olup, en alçak noktası ise 1328 metre olan Abant Gölü seviyesidir. Abant Gölü ve çevresindeki 1196 hektarlık alan tabiat parkı olarak halen işletilmektedir. Abant Gölü bugün birçok insanın hem kışın hem de yazın gitmekten keyif aldığı, şehrin gürültüsünden uzak olması ve doğal güzelliğiyle insanların kafa dinlediği bir mekandır. Gölün etrafı yaklaşık olarak 7 kilometredir. Abant Gölü’nün çevresini gezebilmek için fayton tercih edilebileceği gibi isteyenler bisiklet de kullanabilir. Yürüyüş yapmaktan hoşlananlar ise gölün çevresini yürüyerek dolaşmanın yanında, temiz havayı soluyarak hem spor yapabilir hem de bu doğal güzelliğin keyfine varabilirler. Piknik yapma tutkunu olanlar ise Abant Gölü’nün çevresindeki piknik alanlarında mangal yapabilirler. Abant Gölü’nün çevresinde birbirinden güzel oteller bulunmakta olup bu oteller hem kış aylarında hem yaz aylarında hizmet vermektedir.

Abant Gölü’nde, Abant Alası denilen bir tür tatlı su balığı yaşamak ta olup bu bir endemik türdür. Fakat bu balıkların avlanması yasaktır. Bunların dışında Abant fındık faresi ile Küçük Taraklı Semender de Abant Gölü’ne has olan endemik türlerdendir. Ayrıca Abanat Gölü’nde büyük bir kısmı endemik olan birçok bitki türü bulunmaktadır. Kısacası her yönüyle dikkat çeken, günün stresinden uzaklaşmak için şahane bir mekan olan Abant Gölü’nü bir kere de olsa gidip görmek gerekmektedir. Abant Gölü hakkında eskilerden beri anlatılan bir efsane vardır. Efsaneye göre Alaboyun atlı kutsal sayılan bir öküz varmış. Bu öküzün boynunda bir alaca lekesi olmakla birlikte öküzün rengi de siyahmış. Bu nedenle ona Alaboyun denilirmiş. Alaboyun’un boyunluk ve sabanı altındanmış. Kiliseden iki papaz, tarlaları bu kutsal öküzle sürer ve sürdükleri tarla çok bereketli olurmuş. Bu sayede de tarladan elde edilen ürünler ile köy halkının beslenmesi sağlanırmış. Fakat bir gün kutsal öküz ölmüş ve o verimli tarlalar çorak, taşlık bir alan haline gelmiş.

Eskisi gibi ürün alamayan köylüler kiliseye saldırmaya başlamışlar. Bunun üzerine taşlarla çevrili tarlanın ortasında kocaman bir delik açılmış ve buradan alevler püskürmeye başlamış. Oluşan bu görüntünün verdiği korkuyla köylülerin her biri bir yana kaçışmış. Ardından toprağın gazaba geldiğini düşünen keşişler, kutsal öküzün boyunluğu ve sabanını ilahiler eşliğinde ve bir akşam üzeri tarlanın ortasındaki alevlerin arasına atmışlar. Bunun üzerine alevler sönmüş, gökyüzü aydınlanmış, her yer günlük güneşlik olmuş ve alevlerin fışkırdığı delikten bu sefer su fışkırmaya başlamış. Tam o anda Alaboyun da ormana koşarken görünüvermiş. İşte suların fışkırdığı, efsanenin yaşandığı yer bugün herkesin gitmekten keyif aldığı Abant Gölü’dür.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.