Açev ve Erg Okul Öncesi Raporu

yorumsuz
1.291 kez okundu

Okul öncesi eğitimde ne yapıyoruz? Neleri doğru yaptık, neleri yanlış. Okul öncesi eğitimin sorunları nelerdir?

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)  Erken Çocukluk Eğitimi ve “4-4-4” Düzenlemesi Raporu’nu açıkladı.

Rapordan bazı çarpıcı bulgular:

Avrupa’da okul öncesi eğitimin paralı olduğu tek ülke Türkiye olduğu ortaya konan raporda okul öncesi eğitimin parasız olması gerektiği belirtildi.

Varsıl-yoksul uçurumu: Ekonomik düzeyin okul öncesi eğitime devam açısından zengin aile çocukları lehine bir durum oluşturduğu ortaya konmaktadır.

Okullaşma oranının artması için kamunun daha fazla yatırımı ve bu konuda yeterli irade göstermesi gerekir.

Öğretmenlerin yeterliliği erken dönemde özel eğitimde de hızla ilerleme sağlanması gereken bir alan olarak öne sürülüyor. Bu nedenle anaokulu/anasınıflarında ve erken özel eğitimde öğretmenlere kaliteli hizmetiçi eğitim olanaklarının sağlanmasının önemli olduğu belirtiliyor.

anaokulu/anasınıflarında hizmet veren öğretmenlerin üçte birinin okulöncesi öğretmenliğine zemin oluşturan bir formasyona sahip olmadığı belirtiliyor.

 

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), erken çocukluk eğitimi alanında politikaların veri temelli bir biçimde geliştirilmesini desteklemek amacıyla,“4-4-4” düzenlemesini takiben okulöncesi eğitimin durumunu değerlendiren, Erken Çocukluk Eğitimi ve “4-4-4” Düzenlemesi başlıklı bir politika raporu yayımladı.

Yeni eğitim-öğretim yılındaki okullulaşma oranlarına ilişkin analizler de içeren rapor, ilk olarak okulöncesi eğitime ilişkin son durumu erişim, nitelik ve ödenebilirlik eksenlerinde irdeliyor ve “4-4-4” düzenlemesinin okulöncesi eğitime etkilerini değerlendiriyor. Raporda ayrıca, sunulan bulgular ve değerlendirmeler ışığında politika önerileri sunuluyor.

Bazı çarpıcı bulgu ve öneriler:

 

Erken Çocukluk Eğitimi ve “4-4-4” Düzenlemesi başlıklı ERG-AÇEV ortak yayınına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

ERG ve AÇEV 4+4+4 Raporu


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.