Alan Değişikliğinde Yargı Freni

2 yorum
523 kez okundu

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliğine Yapılan Alan Değişikliğinin Yürütmesi Durduruldu

Bilindiği gibi, 4+4+4 le beraber ne anlama geldiği belli olmayan, bilimsellikten uzak bazı uygulamalara gidilmişti. Bu uygulamalardan bazılarının, yasalara aykırılık nedeniyle yargı kararları ile durdurulduğunu zaman zaman basından okuyoruz. Eğitim Sen’in başvurusu üzerine Yargının iptal ettiği uygulamalardan birisi de uzaktan yakından hiç ilgisi olmayan sınıf öğretmenlerinden zihinsel engelliler sınıf öğretmeni icat etme uygulamasıdır.

 

 Milli Eğitim Bakanlığı`nın resmi internet sitesinde 21 Eylül 2012 günü Öğretmenlerin İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzu yayımlanmıştı. Kılavuzun yayımlanış amacı, 80 sayılı Talim Terbiye Kurulu Kararına uygun olarak öğretmenlerin yan alan veya esas alanlarına, alan değişikliği yoluyla atanabilmelerine olanak sağlamaktı. Ancak Kılavuzda, öğretmenlere herhangi bir eğitim almadıkları, yan veya esas alanları olmayan alanlara da (Zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği) alan değişikliği yoluyla atanma hakkı tanınmıştı. Öğretmenlerin, herhangi bir eğitim almadıkları ve uzmanlık gerektiren bir alana, eğitim bilimine aykırı biçimde atanmasını haksız ve hukuka aykırı bulduğumuzdan, öncelikle yürütmesinin durdurulması, daha sonra iptaline karar verilmesi istemiyle Eğitim Sen tarafından dava açılmıştı.

 Danıştay İkinci Dairesi’nce, Eğitim Sen’e 18 Temmuz 2013 günü tebliğ edilen, 12 Nisan 2013 gün ve E.2012/12121 sayılı kararıyla, öğretmenlerin, herhangi bir eğitim almadıkları ve uzmanlık gerektiren zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği alanına, alan değişikliği yoluyla atanmalarını hukuka aykırı buldu.

İlgili yargı kararını görmek için tıklayın

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Alan Değişikliğinde Yargı Freni (2 Yorum)

  1. Cok yerınde bır karar herhes kendı ısını yapsın sınıf ogretmenlerının sosyal bılgıler bransımızı ısgal etmelerının sona erdırılmesı dılegıyle!!!