Anlatım Nitelikleri

yorumsuz
1.083 kez okundu

Anlatım Nitelikleri

 

Anlatım nitelikleri aslında bir yazı içerisinde o yazının niteliğini artıran unsurlardır. Anlatım nitelikleri konusu önemli bir konudur. Pek çok sınavda soru gelebilen bir Türkçe-Edebiyat konusudur. Bu nedenle anllatım niteliklerinin neler olduğu ve ne anlamlara geldiği, ne ifade ettiği gibi durumlar iyi bilinmelidir. Peki Anlatım Nitelikleri Neler Olabilir?

– Özgünlük Özgünlük aslında kısa bir tabirle ifade etmek gerekirse farklı olmak demektir. Yani bir yazarın duygu ve düşüncelerini aktarırken diğer yazarlara benzemeden yani tamamen kendine has bir anlatım kullanmasıdır. Başka yazarlara özenmeksizin, onları taklit etmekten imtina eden, kendine özgü bir anlatım tarzı edinen yazarların bu şekil anlatımı özgün bir anlatım olmaktadır.

– Özlülük ( Yoğunluk ) Özlülük yani yoğunluk, en basit bir anlatımla az söz ile çok şeyin anlatılmasıdır. Yani gereksiz ayrıntıların olmadığı, az bir sözle anlatılmak istenen duygu ve düşüncenin iyi bir şekilde anlatılması, kısacası az laf ile çok şeyin anlatılması özlülük yani yoğunluk anlamına gelmektedir. Mesela özdeyişler ve atasözleri bu anlatıma verilebilecek en iyi örneklerdir.

– Akıcılık Akıcılık, söyleyişi güçleştirmeyen, okuyucuyu yormayan, duygu ve düşüncelerde kopukluk yaratmayan bir anlatım niteliğidir. Bu anlatım niteliğine verilebilecek en iyi örnek aslında tekerlemelerdir. Bir yazıda söylenmesi zor kelimelerin veya söylenişi zor olan yabancı sözcüklerin kullanımı o yazının akıcılığını bozabilir.

– Yalınlık (Sadelik) Süslü kelimelerden, gözterişli bir anlatımdan kaçınan sade yazılar yalınlık yani sadeliği ifade eder. Buna verilebilecek en iyi örnek aslında divan edebiyatı ile halk edebiyatının karşılaştırılmasında görülür. Zira divan edebiyatı ne kadar süslü bir anlatıma sahipse, halk edebiyatı da bir o kadar sade bir anlatıma sahiptir.

– Duruluk Bir yazıda gereksiz sözcüklere yer verilmemesini ifade eder. Mesela aynı anlama gelen sözcüklerin bir arada kullanılması bir yazının duruluğunu bozan unsurlardır.

– Açıklık Anlatılmak istenen duygu ve düşüncelerin net bir şekilde aktarılması, farklı anlam ve yorumlara mahal vermemesi anlamına gelir.

– Tutarlılık Bir yazıda anlatılmak istenen duygu ve düşüncelerin birbirini tutması, çelişkilerin olmaması, birbirlerini mantıken ve anlam olarak karşılaması anlamına gelmektedir.

– Sürükleyicilik Sürükleyici bir anlatım, okuyucularda ilgiyi hep canlı tutan bir anlatım demektir. Okuyucuyu saran, merak uyandıran, ilgisini çeken anlatımlar sürükleyici anlatımlardır. Görüldüğü üzere anlatım nitelikleri hepsi aslında bir yazıda olması iyi olan, yazının niteliğini arttıran unsurlardır. Türkçe testlerinde çıkması olası bir konu olduğu için de iyi özümsenmelidir. Bunun için bol bol paragraf sorularının çözülmesi iyi olacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 27 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.