10 Kasım Atatürk’ü Anma Gününde Ne Yapılır

yorumsuz
4.457 kez okundu

10 Kasım Atatürk’ü Anma Gününde Ne Yapılır

 

10-kasim-ataturku-anma-gununde-ne-yapilir

Atatürk ülkemizin kurtarıcısı ve devletimizin kurucusudur. Onun yaptığı devrimler, ilke ve inkılaplar sayesinde bugün Türkiye Cumhuriyet’i vardır ve yine onun yaptıkları sayesinde devletimiz sonsuza kadar var olacaktır. Atatürk 1938 yılında 10 Kasım günü saat 9’u 5 geçe hayata gözlerini kapamıştır. Atatürk’ün ölüm yıldönümü olması nedeniyle anısını yaşatmak için her yıl 10 Kasım’la başlayan hafta boyunca Atatürk Haftası olarak değerlendirilmektedir. Milletimiz ve devletimiz için bu denli önemli olan Atatürk’ümüz hafta boyunca her şeyiyle anılmakta ve okullarda öğrencilere anlatılmaktadır. Atatürk Haftası boyunca Atatürk’ün hayatından yaptıklarına, ilke ve inkılâplarından vatanseverliğine kadar her şeyi anlatılmaktadır.

Türkiye için çok önemli ve değerli olan Atamız radyo, televizyon ve gazetelerde her yönüyle anlatılmakta ve herkese tanıtılmak için açık oturumlar düzenlenmektedir. Bir diğer 10 Kasım Anma etkinliği de Atatürk’ün ses kayıtlarının dinletilmesi ve yine gerçek görüntülerden oluşan belgesel ya da film tarzı yapımların izletilmesidir. Atatürk’ü Anma etkinlikleri dışında o günde en önemli tören sirenlerin çalmasıdır. Atatürk’ün öldüğü tam saatte ti sesi ile birlikte saygı duruşuna geçilmekte ve tüm sirenler çalınmaktadır. Tüm araçlar yayalar olduğu yerde kalarak 1 dakikalık saygı duruşuna geçilmektedir. Aynı şekilde 10 Kasım günü okullarda da anma törenleri ve programları yapılmaktadır. Okulda yapılan anma törenlerinde ilk olarak konuyla ilgili öğretmen ya da müdür bir konuşma yaparak programı başlatmaktadır. Ardından yapılan programa göre şiirler okunmaktadır.

Bunun dışında da 10 Kasım haftası boyunca öğretmenler öğrencilerine Atatürk hakkında ödevler vermektedir. Hazırlanan ödevler Atatürk köşesine asılarak sınıfın da süslenmesi sağlanır. Şiir ezberleyen çocuklara tek tek okutturulur. Anma için hazırlanan oratoryolar da hem davetliler hem de çocuklar için çok güzel etkinlikler arasında yer almaktadır. Oratoryolar da Atatürk hikayeleri tiyatro olarak sahnelenmekte, şiirler okunmakta ve adeta Atatürk yaşatılmaya çalışılmaktadır. Anma törenlerinde bu şekilde net programlar yapılsa da çok farklı yapılan törenlerde bulunmaktadır. Ancak, ana hatlarıyla törenler anlattığımız şekilde düzenlenmektedir. Öğretmenlerin bu yazımızda anlattığımız konular kesin olmak üzere kendi yaratıcılıklarına göre de programa ekleme yapmaları mümkündür. Amaç Atatürk’ü bu haftada en iyi şekilde anlatabilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.