Atatürk Ve Nutuk

yorumsuz
260 kez okundu

ATATÜRK VE NUTUK MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN KISACA HAYATI

Atatürk ülkemizin kurucusu, ilk cumhurbaşkanı ve önemli bir komutandır. 1881 yılında Selanik de doğmuştur. Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Efendi’nin tek oğludur. Eğitimini sırası ile Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Askeri Rüştiye, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulunda ve Harp Akademisinde olmak üzere tamamlamıştır. Anne ve babası tarafından Mustafa ismi verilmiş, Askeri Rüştiyede iken öğretmene tarafından ismine “Kemal” ismi de eklenmiştir. O andan itibaren soyadı kanununa kadar Mustafa Kemal adı ile anılmıştır. İlerleyen zamanlarda Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşından siyasi anlamda yenik çıkıp Mondros Mütarekesini imzalaması ile ülke işgale uğrayınca 19 Mayıs 1919 günü Samsunda milli mücadele hamlesinde bulunmuştur ve milli direnişi başlatmıştır.

Kazanılan milli mücadele sonrasında Türk tarihine yeni bir sayfa açarak Türkiye olarak 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasını sağlamıştır. TBMM ile meclisin ve hükümetin başkanlığına seçilmiştir. Hala tam anlamıyla tamamlanmayan milli mücadelede Sakarya Savaşının komutası ardından Gazi unvanını almış ve askeri rütbesi Mareşallik olmuştur. Ardından 29 Ekim 1924 de cumhuriyeti ilan etmiş ve ilk cumhurbaşkanı olmuştur.

1934 yılında Atatürk soyadını almış ve yaptığı inkılâplar sonucunda ülkeyi medeni olan ülkeler seviyesine çıkmasına çok büyük katkıları olmuştur. Yıllardan 1938 olduğunda kasım ayının onunda hayata veda etmiştir. ATATÜRK’ÜN NUTUK İLE İLİŞKİSİ Atatürk gerisinde bıraktığı büyük eserlerden bir de nutuktur. Atatürk ve nutuk ayrılmaz bir parçadır. Atatürk ve nutuk bir mücadelenin örneğidir. Nutuk milli mücadeleyi, ülkenin medeni ülkeler arasında bulunmasını ve topluma vatani çalışkanlık, azim aşılayan bir eserdir. Her Türk genci bir gün mutlaka nutuk okumalıdır. Atatürk ve nutuk birliğini görmelidir.

NUTUK’UN İÇERİĞİ VE BİÇİMİ HAKKINDA Atatürk’ün bizzat kendisinin kaleme aldığı eser, yurdumuzun kuruluşuna ilişkin en temel kaynaktır. Atatürk’ün düşünce dünyasını tamamen yansıtmaktadır. Bitirildikten sonra altı gün boyunca kendisi tarafından altı gün boyunca TBMM’de okunmuştur. Aslı Arap alfabesi İle yazılmış sonradan Latin alfabesine çevrilmiştir. Nutuk, Atatürk’ün Samsuna çıkışı ile başlar ve Gençliğe hitabesi ile son bulur.

Yani 1919 ile 1927 tarihleri arasını kapsar. İçersinde pek çok şahsiyet hakkında bilgi de mevcuttur. Atatürk ve Nutuk birbiri ile bağlantılı anlaşılması gereken şeylerdendir. Nutuk, milletin kendi yolunu oluşturduğu dirilişin, milli birliğin bilinçlendiği ve bir bütün halinde hareketinden Cumhuriyet ilanına kadar uzanmış bir başarı öyküsüdür de denebilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.