Bep Planı

yorumsuz
10.602 kez okundu

Bep Planı

 

Bep planı nasıl hazırlanır hakkında bilmediğiniz bilgileri sitemizde bakıp inceleyip bilgi alabilirsiniz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bep planında çocukların performans düzeyleri belirlenmelidir. Bep planındaki ilk basamak öğrencilerin performans düzeyleri belirlenilir. Bu ilk basmakta tüm öğrenciler ne yapıp ne yapamadıkları belirlenir. Her öğrencinin güçlü ve zayıf olduğu anlanlarda belli olmaktadır. Bep planında öğrencilerin hangi derslerde zorluk çektikleri de ölçülmektedir. Sonra da öğrenciler için daha farklı bir eğitim şartı da denmektedir. Bunu sakın unutmayınız. Bep planında öğretmen de üzerine düşen görevler var ve bunlardan bazıları öğrencilerde iyi bir performans görmek istiyorsanız öğrencilerle yalnız kalmaya çalışın. Sınıfta öğrencilerin konsantresini bozacak hiç bir eşyanın olmaması gerekmektedir. Bunu lütfen biliniz.

Öğrencilere soracağınız soruları sormadan belirlemeniz gerekir. Bep planında kesinlikle öğrencilere de bahsetmeniz gerektiğini düşünüyorum. Performanslar ise kontrol listeleri ile belirlenmekte ve bu şekilde gözlenmektedir. Çocukların dersleri değerlendirilirken performansları da göz önünden geçiriniz. Performans düzeyleri de belirlenilir. Yani örnek verelim. Birinci sınıfta olan Ayşe hayat bilgisi dersi değerlendirirken sınıf içinde değil aynı zaman da davranışları da değerlendirilir. Performanslar ölçüldüğü zaman gözlenmelidir. Yani Ayşe bir senede on iki ay olduğunu bilir. Ama ayları sırasıyla söyleyip yazmalıdır ki verdiği performans anlaşılır olsun. Öğrencilerin zayıf olduğu dersler belirlenilir ve konular da belirlenilip çalışmaya ihtiyaçları vardır.

Sitemizde bep planı hakkında resimli bir şekilde de bulabilirsiniz. Bep planı öğrencilerin eğitimi için oldukça önemlidir. Her öğretmen okulda öğrencileri için bep planı toplantısı yapmaktadır. Özel eğitim için de bep planı çok önemli olmaktadır. Bep planı aynı zaman da onlara yol haritası olmaktadır. Okul öncesi çocuklara bep planı da yapılmaktadır. Bep planı demek bireyselleştirilmiş eğitim programı demektir. Kısaltılmış olarak da bep planı denir. Özel eğitim isteyen aileler tarafından onaylanması gerekir. Sonra da öğretmenler hazırlar ve öğrenciler için hedefler de belirtilir. Bir takım destek eğitim gibi bir şeydir. Bireyselleştirilmiş bep planı eğitim için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bep planı programıda öğrencilerin gelişimi için ve içerisinde disiplinle belirlenen bir eğitim planı olmaktadır. Uygun bir eğitimin hangisi olduğunu belirlemektedir.

Özel bir eğitim programına bep planı denir. Bep planını sizler için kısaca özetleyelim. Hem aileler ile hem de okulda bulunan personeller ile bep toplantısı yapılmaktadır. Eğitimleri için öğrencilere bep planı hazırlanılır. Normal eğitime uyamayacak durumda olan öğrencilere bireyler ile okul personelleri bep planı hazırlarlar. Normal eğitimde çok düşük not alan öğrencilere yapılan bir uygulamadır. Engeli olan çocuklar ve yeterli bilgi alamayan öğrencilerin gördüğü bep planı ile daha iyi ve daha sağlıklı bir eğitim görürler. Bep dosyası hazırlanırken birinci ayrı ve ikinci bölümü de ayrı bir dosya şeklinde hazırlanmalıdır. Öğrenci için hazırlayacağınız için psikolojisini de tetiklememek için bep plan dosyası bir çok kişi tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda da öğrencinin velisinin de izni olmadan asla bep planı yapılamaz.

Sitemizde bep planını eğer bilmiyorsanız buradan inceleyiniz. Bep planı özel bir eğitim gereksinimidir. Ama bep planı hazırlamadan önce ailelerinin de onaylanması lazımdır. Aileler onayladıktan sonra bep planı hazırlamaya başlanılır. Çocuklara destek bir eğitim verilir. Bep planı hazırlamadan önce ekip oluşturulmaya başlanır. Sonra da çocuğun desrlerindeki performansını da belirlenmektedir. O çocuğa uygun olan bir eğitim programı da hazırlanmaya başlanılır. Bu planda eğitim yöntemleri de belirlenmiş olur. Bep planını hazırlayan kişileri de sizlere hemen söyleyelim. Önemli kişiler eğitimi bilen ve araştırmacı kişilerdir. Yani özel birim hazırlanmaktadır.

Bep planı hazırlanırken rehber öğretmeni bep planı yapılacak olan öğrencinin sınıf öğretmeni aynı zamanda da öğrencinin velisi ve öğrenci tarafından yapılmaktadır. Ayrıca okulun müdürü ve müdür yardımcısının da olması gerekir. Ardından bep dosyası hazırlanmaya başlanır. Bep planı için öğrencinin kimlik bilgilerinin de olması lazımdır. Bununla birlikte de öğrencinin tıbbi bilgilerinin de olması gerekir. Öğrenciyle bep planı ile eğitim sürecinin de süresi belirlenilir. Sonrasında da performans düzeyi de çok takip edilmeye başlanılır. Bep planı yapıldıktan sonra öğrencinin durumunu sıkı takibe alınmalıdır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.