Beslenme Çantasında Neler Olmalı

yorumsuz
613 kez okundu

Çocuk okulda bedensel aktivitelerin yanında zihinsel aktivitelerde de bulunur. Özellikle ilköğretim öğrencilerde bu aktiviteler daha fazladır. Bu etkinliklerin sonucunda vücutta bir besin gereksinimi ortaya çıkar. Ancak bu besin ana öğün niteliğinde değildir. Öyleyse beslenme çantasında neler olmalı sorusunun yanıtlarından birisi konacak gıdaların ara öğün niteliği taşıması gerektiği.

Okulda yapılan beslenme saatlerindeki kurallar veya beslenme süreci çocuğun ileriki yaşlarda kazanacağı beslenme alışkanlıklarını belirleyecektir. Bu nedenle çocuğa ne yedirelim sorusunun da iyi yanıtlanması gerekiyor. Beslenme çantasına konulacak gazlı içecekler, fazla şekerli gıdalar, cips türü yiyeceklerle çocuk  yanlış beslenmeye ilk adımı atmış olur. Bu tür yiyecek veya içecekler beslenme çantasında kesinlikle yer almamalı. Bu nedenle çocuğun eline para verip “bakkaldan bir şeyler al” yaklaşımı doğru değildir. Çünkü çocuğun yöneleceği ilk yiyecekler albenili ambalajlara sahip besleme özelliği olmayan ürünler olacaktır.

Protein yönünden güçlü olan et ve süt ürünleri gibi besinler çabuk bozulma özelliğine sahiptirler. Bu ürünler oda sıcaklığında bile rahatlıkla bozunabilirler. Beslenme çantasına konulacak bu tip yiyeceklerin besin güvenliği sağlanmalıdır. Yine bunun yanında pişirilmeden tüketilen bazı besinlere de beslenme çantasında yer verilmemeli (sucuk, salam gibi). Gıda güvenliğinin en iyi sağlanma yollarından birisi de yiyeceklerin evde uygun ortamlarda hazırlanmasıdır. Öyleyse dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan birisi de yiyeceklerin evde hazırlanması konusudur.

Unutmayın ki çocukların damak zevkleri bu yaşta gelişmeye başlayacaktır. Kızartmalar, cipsler, gazlı içecekler bağımlılık oluşturarak çocuğun damak zevkini köreltecektir.

Diyetisyen Gizem Şeber tarafından geliştirilmiş 6 değişik beslenme çantası içeriğine göz atmak belki de size yardımcı olacaktır. Beslenme çantası menüsü 4 ana besin grubu dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu dengeli beslenmenin olmazsa olmazıdır çünkü.

Beslenme Çantası Menü Örnekleri

1.     1 kutu süt + 1 adet peynirli tost.

  2.   1 kutu ayran + 1 adet tavuklu sandviç.

 3.     1 kutu meyve suyu + 1 adet ton balıklı sandviç.

4.      1 kutu süt + 1 dilim meyveli ev keki.

5.       1 kutu ayran + 1 dilim peynirli ev böreği.

6.       1 kutu meyve suyu + 1 adet yağsız peynirli veya sebzeli gözleme.

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.