Çocuğunuzu Kahvaltısız Okula Göndermeyin

yorumsuz
316 kez okundu

Okulların açılmasına 2 gün kaldı. İki gün sonra çocuklar yeniden veya ilk kez okullu olacaklar. Ancak her yıl olduğu gibi bu yıl da uzmanlar tarafından okullar ve öğrencilerle ilgili olarak uyarılar gelmeye başladı. Bu uyarıların başında ise çocukların beslenme sorunu gelmektedir. Beslenme ve eğitim başarısı arasındaki ilişki üzerine yapılan araştırmalar bize beslenmenin eğitim başarısını etkilediğini göstermektedir.

Özellikle okula sabah erken gelmek zorunda kalan öğrencilerin en büyük beslenme sorunu kahvaltıdır. Konu ile ilgili olarak uzmanların yaptığı uyarılar ve vermiş olduğu bilgileri içeren hurriyet eğitim de yeralan haberin ayırnıtıları:

Çocukların yeterli ve dengeli beslenebilmesi için kahvaltı alışkanlıklarının olması gerektiğini anlatan uzmanlar aileleri uyarıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Samsun Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Sökülmez, kahvaltının çocuklar için çok önemli bir öğün olduğunu belirtti. Sökülmez, “Bütün gece aç kalan vücudun çalışma gücüne alışması için kahvaltıya ihtiyaç vardır” dedi.

Sökülmez, özellikle 5 ile 12 yaş arasının büyüme ve gelişimin en hızlı yaşandığı dönem olduğunu söyledi. Bu dönemde sağlıklı beslenme adına yapılacak tüm doğruların çocuğun sağlığını koruyacağını, geliştirici önlemlerin ise çocuğun tüm yaşamı boyunca etkili olacağını anlattı. Okul çağında öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına ve ileriki yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmalarına destek olunması gerektiğine dikkati çeken Sökülmez, şöyle konuştu:
“Aileler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil, onların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıkları ile örnek olmalıdır. Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi önemlidir. Öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda, velilerin yanı sıra, öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşmektedir.”

“Kahvaltı büyük önem taşıyor”

Sökülmez okul çocuklarının önemli bölümünün kahvaltı yapmadan okula gittiklerini dile getirdi. Kahvaltının çocuğun günlük aktivitesini doğrudan etkilediğini söyleyerek, şöyle devam etti:
“Okul çağı, çocuğun toplum yaşamına ilk kez bilinçli olarak girdiği dönemdir. Bu nedenle okul çağında kahvaltı önemlidir. Bütün gece aç kalan vücudun çalışma gücüne alışması için kahvaltıya ihtiyaç vardır. Uzun süren bir açlık sonucu kahvaltı edilmediğinde çocuk kendini güçsüz hisseder, başı döner. Yeterli enerji oluşmadığı için zihinsel faaliyetlerde özellikle dikkat, çalışma ve öğrenme yeteneği azalarak başarı düşer. Bu nedenle çocuğun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için ailenin ve okul yönetimindeki kişilerin beslenme konusunda eğitilmeleri önemlidir.”

Sökülmez, çocukların kahvaltı yapamama nedenlerinin başında, sabah geç kalkma yüzünden okula yetişememe korkusuyla zaman bulamama, yemek yeme isteği duymama ve bu öğünü önemsememenin geldiğini belirtti. Okuldaki çocuklar için kahvaltı ile öğle yemeği arasındaki sürenin uzun olduğunu anlatan Sökülmez, “Açlık durumunda beyne enerji sağlayan kan şekeri en alt düzeye inmiştir. Kan şekerinin yeterli düzeyde olmasının özellikle okul çağı çocuklarında öğrenme ve anımsamayı içine alan birçok beyin ve davranış işlevlerini düzenlediğini göstermiştir. Kahvaltı, öğrenme açısından son derece önemlidir” diye konuştu.

Sökülmez, çocuklara hazırlanan beslenme çantalarına peynir, yumurta, taze sebze ve meyve gibi besinler ile süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu konulması gerektiğini anlattı.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.