Çocuklarda Çalma/Hırsızlık Eylemleri

yorumsuz
608 kez okundu

Çalma nedir, ne değildir? Çalma nedenleri ve çalmanın çeşitleri nelerdir? gibi soruların yanıtlarını ayrıntılı olarak bulabileceğiniz araştırma yazısı.

Okul için veya çocuklar için çalmayı, kendisinin olmayan bir eşyayı, eşya sahibinden izinsiz olarak ve gizli bir şekilde kendine ait yapma çalışması olarak ele alabiliriz. Bu durumda, “çalma”nın olabilmesi için çocukta özel mülkiyet kavramının gelişmesi gerekir. Özel mülkiyet kavramı gelişmeden izinsiz almaları çalma olarak veya bir olumsuz davranış olarak değerlendirmek pek doğru olmaz. Çünkü çalmada “kendinin yapma” amacı vardır. Toplumsal kuralları tanımayan çocukların da bu tip davranışlarını çalma veya hırsızlık olarak değerlendiremeyiz. Çocuk toplumsal kuralları tanımadığı için bunun bir yanlış davranış olduğunu kavrayamaz ve yaptığının bir olumsuz davranış olduğunu kavrayamaz.

Bazı ülkeler çocuğun yukarıdaki gelişim özelliklerini dikkate alarak, çocukta özel mülkiyet kavramının gelişip gelişmediğine veya toplumsal kuralları tanıyıp tanımadığına bakmaksızın belli yaşa kadar bu davranışlarından dolayı çocuğu sorumlu tutmamaktadır. Bu yaş sınırları ülkeden ülkeye de değişmektedir.  Örneğin, Mısır 7 yaşına kadar çocuğu bu davranışlarından dolayı sorumlu tutmazken, Belçika’da bu yaş 18, Almanya’da 14, Türkiye’de 11 yaş gibidir.

Ancak bu durum çocukta bir alışkanlık durumu almaya başlıyorsa, “çocuktur”la geçiştirilecek bir süreç değildir. Okulda bu durumun önemsenim nedenlerinin mutlaka araştırılması ve çözüm yollarının bulunması gerekir. Nedenler araştırılırken çocuğun gereksinimleri mutlaka dikkate alınmalıdır.

Yukarıda özetlenmeye çalışılan “Çalma Hastalığı” konulu araştırma yazısını aşağıdaki adresten indirip ayrıntılarını görebilirsiniz.

calma-hastaligi

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.