Çorum İlinin İklimi ve Bitki Örtüsü

yorumsuz
1.161 kez okundu

Çorum İlinin İklimi ve Bitki Örtüsü

 

corum-ilinin-iklimi-ve-bitki-ortusu

Çorum ili, Karadeniz ikliminden İç Anadolu iklimine geçiş özelliği gösterir. Yaz ayları sıcak ve kurak , kış aylarının ise soğuk ve yağışlı olduğu bu ilimizde yılın en sıcak halleri temmuz-ağustos aylarında görülür iken en soğuk sıcaklıklar ise ocak-şubat aylarında görülür. Çorum ilinin kuzeyden güneye doğru gittikçe iklimi daha sert bir hal alır. Yağışın en fazla düştüğü ay ise mayıs ayıdır. Genel olarak kara iklimi hakimdir. Kızılırmak havzasında bulunan ilçelerde Karadeniz iklimi görülür. Bu ilçeler; Dodurga, Bayat, Kargı, Laçin, İskilip, Osmancık, Oğuzlar ve Uğurludağ’dır. Kızılırmak havzasının güneyinde bulunan ilçelerde ise İç Anadolu iklimi görülür. Bu ilçeler ise merkez ilçe, Boğazkale, Alaca, Ortaköy, Mecitözü ve Sungurlu ilçeleridir.

Yüksek kesimlerde yaz mevsiminde bile serin bir hava hakimdir. Çorum ilinin bitki örtüsü ise step bozkır ları dır. Bunlar ilkbaharda düşen yağmurlar ile yeşillenir sonbaharlarda ise kururlar. Köy göçeren dikeni, papatya, çakır dikeni, yavşan otu, deve dikeni, sığır kuyruğu, kangal otu bu bitki örtüsüne örnek teşkil eden bitkilerden bazılarıdır. Bunların dışında ardıç , meşe, karaçam ağaçları da mevcuttur. Bunlar özellikle Sungurlu, Alaca, Mecitözü ve Ortaköy’ün yüksek kesimlerinde bulunan ağaçlardır. Çorum ilinde iğne yapraklı ormanlar ile meşe ormanları da mevcuttur. Köknar,kızılçam gibi ağaçlar da bulunmaktadır. İl genelinin yaklaşık olarak 30 ‘u ormanlık alandır. Çorum ilinde genel olarak yaz mevsiminde öğleden sonraları başlayıp akşam 22.00 ye kadar devam eden poyraz rüzgarları görülür. Bu rüzgara ters yel de denebilir. Fakat sıcak bir rüzgar olan poyraz tarım açısından pek olumlu değildir.

Kış aylarında ise kuzeyden yıldız rüzgarı eser. İlkbaharda ise güneybatı yönünden esen lodos rüzgarı hakimdir. Bu rüzgar bol yağış getirir. Sonbahar aylarında ise fazla rüzgar olmadığından bu aylara sağır aylar da denilmektedir. Bu güne kadar Çorum ilinde ölçülen en yüksek sıcaklık 2000 senesinin temmuz ayında görülen 42,7 derecelik sıcaklıktır. En soğuk sıcaklık ise şubat ayında -27,2 derece olarak saptanmıştır. Yıllık ortalama olarak görülen nisbi nem oranı ise 65 civarıdır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.