Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı

yorumsuz
521 kez okundu

Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı
cumhuriyet-donemi-edebiyati

Her alanda başarıya ulaşan yenileşme hareketleri edebiyat alanında da Cumhuriyet ile birlikte tam anlamıyla başarıya ulaşacaktır. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında Avrupa’ya eğitim amaçlı giden gençler, ancak Cumhuriyet ile birlikte geri dönecek ve edebiyatta söz sahibi olmaya başlayacaktı. Yoğunluklu olarak Fransa’ya giden gençler burada Fransızca öğrenecek ve yurda geldiklerinde Fransız edebiyatından etkilenen ürünler ortaya koyacaklardır. Cumhuriyet dönemi edebiyatı işte böyle bir havada ortaya çıkmıştır. Bu şekilde başlayan edebiyat günümüze gelene kadar sürecektir.

Cumhuriyet Dönemi Edebiyat Notları

Cumhuriyet dönemi edebiyatı özetile ve Cumhuriyet dönemi edebiyatı notları- Cumhuriyet dönemi edebiyatı kısa notlar şeklinde bahsetmemiz gereken bir konuysa şunları söylemek doğru olacaktır:

· Milli edebiyat döneminden kesin olarak ayırmak mümkün değildir. Milli edebiyat döneminde eser veren birçok sanatçı Cumhuriyet döneminin ilk elli yılına da damga vurmuştur.

· Milli edebiyatın devamı niteliğindedir, denebilir.

· Milli edebiyat ile başlayan halka inme geleneği bu edebiyatla devam etmiş ve edebiyatın başlıca işlevleri arasına girmiştir.

· Edebiyat yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni halka tanıtmak ve kabul ettirmek amacını gütmüştür.

· Yeni dil ve eski dil gibi tartışmalar Cumhuriyet’in ilanı ile bitmiştir. Siyasi güç tarafından kurulan Türk Dil Kurumu söz sahibi olmuştur.

· Cumhuriyet dönemi edebiyat ile birlikte halk edebiyatı da bir atılım yaşamıştır ve halkbilim ön plana alınmıştır.

· Roman ve öykü dünya edebiyatı ile ciddi derecede yakınlaşmıştır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.