Ders Programı Hazırlama Programı

yorumsuz
3.155 kez okundu

Ders Programı Hazırlama Programı

Ders programı hazırlama çalışmalarında dikkat edilecek en önemli husus dersin en verimli bir şekilde aktarımını sağlayacak düzen kurmak olmaktadır. yakın zamana kadar öğretmenler ders programı hazırlarken sadece haftalık program kapsamında bir bölüm oluşturma çabası göstermekteydiler. Bunun devamında gelen çalışmalar kapsam yönünden genişleyerek dönem bazında ders programları manüel olarak hazırlama çabalarına dönüşmüştür. Günümüzde bilişim teknolojilerinin gelişmesi bu alanda yapılan programlar sayesinde artık hazırlık aşaması çok çabuk geçilmektedir. Bir ders programı hazırlama programı çalışması için düzenlenen ders programı hazırlama programı en gelişmiş programlama dilleri kullanılarak tasarımları yapılmaktadır. Elde olan bir ders programı hazırlama programı kullanım kolaylığı sağlama aşamasında; Türkçe dil desteği sağlamalı Kullanımı kolay olmalı Hazırlanan program başarı odaklı olmalı Bütün yapılacak işlemler Windows penceresi üzerinden ulaşım sağlamalı Menüler açık anlaşılır oluşturulmalı Menü erişimleri fare tıklaması sağlanarak kolay açılır olmalıdır. Bu aşamada kullanabileceğiniz bir ders programı hazırlama programı edinmenizde yardımcı olacak noktalar olarak yapmanız gerekenler; Öncelikle yapmanız gereken okulunuzla ilgili olan tüm genel bilgileri giriyorsunuz.

Ders işlenen tüm saatler, Tatil günleri, uygun görülen teneffüsler, düzenlenen etkinlikler, sportif faaliyetler, kurslar, seminerler, veli toplantıları, resmi tatiller, bayramlar gibi faaliyetler ayrıntılı bir şekilde program içeriği olarak girilmektedir. Daha sonra okulda milli eğitim müfredatı olarak uygun görülmüş olan ve yönetmeliklerde düzenlenmiş olan ve gösterilen dersleri detaylı bir şekilde tanımlıyorsunuz. Derslerle ilgili olan koşulları belirleyebiliyorsunuz. Dersleri önem sırasına göre gruplandırabiliyorsunuz. Ders Programı Hazırlama Programı uygulama aşamasında daha sonra sınıfları ayrı ayrı olacak şekilde tanımlıyorsunuz. Buradaki işlemlerinizde sınırsız sayıda koşulları belirleme hakkınız mevcut. Bunun sonrasında mevcut olan derslikleri tanımlıyorsunuz. Bu uygulama sırasında da yeterli sayıda koşulları tercihinize göre belirleme hakkınız var. Bunun da sonrasında okulda mevcut olan ve aktif olarak görev yapmakta olan öğretmenleri tanımlıyorsunuz. Öğretmenler konusunda ayarlayabileceğiniz birden fazla ayrıntı mevcuttur. Ders Programı Hazırlama Programı uygulaması esnasında gerekli olan tüm bilgilerinizi girdikten sonra elde ettiğiniz bilgiler doğrultusunda Programa Ders Programını oluştur komutunu vermeniz yeterli olacaktır. Programı hazırladığınız birkaç dakika içinde sizin tercihinize göre her detayına müdahale etme hakkını elde etmiş olduğunuz bir Ders Programı karşınıza geliyor. Ders Programı Hazırlama Programı benzerlerine göre avantajları incelenecek olursa: Aynı sınıf içerisinde ve istediğiniz derse dilediğiniz miktarda öğretmen atayabilme fırsatını kullanabilirsiniz Ders Programı Hazırlama Programı çerçevesinde hareketlerinizi yaparken tüm işlemleri sürükle bırak yöntemiyle oluşturabilme fırsatını kullanabilirsiniz.

Her sınıf için ve bütün öğretmenler için çok sayıda istediğiniz tarzda koşul belirleyebilmeniz için uygulama fırsatı sunmaktadır. Okulda mevcut olan sınıflar, bütün dersler bütün öğretmenler ile ilgili özelleştirmeler yapabilirsiniz. Kullandığınız program içeriğinden ayrıntılı bir şekilde raporlar alabilir ve bu raporları düzenleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz ders Programını sayfalarını HTML sayfaları olarak düzenleyebilir ya da Excel formatında kaydetme şansını ve fırsatını kullanabilirsiniz Ders Programı Hazırlama Programı kullanmanın en güzel yönü oluşturmuş olduğunuz Ders Programını kaydettiğinizde KB düzeyinde fazla yer kaplamayan bir dosya oluşuyor. Dosyayı bu program sayesinde programın kurulu olduğu her yerde bulabileceğiniz herhangi bir bilgisayarda internet bağlantısı ile veya kayıt cihazınızdan üzerine tıklayarak açabilmeniz olmaktadır. Yedekleme olayı çok kolay olmaktadır. Veri kaybı riski yoktur. Aynı zamanda oluşturmuş olduğunuz Ders programını defalarca farklı bir şekilde kaydedebilir, üzerinde rahatlıkla çalışmalar yapabilirsiniz. Ders programı hazırlama programı kullanarak günlük olacak şekilde en fazla boş saat uygulaması bu planlama ile ilişkisi olması açısından seçilmiş olan öğretmenlerin günlük olacak şekilde en fazla kaç saat boş saati olacağını sınırlama fırsatını bulabilirsiniz. Diğer uygulanan programlarda ders saati olarak az olan öğretmenlerin ders programları uygulanırken çok parçalı olmasın diye oluşturulan zaman tabloları ile kapatma yapmak zorunda kalabilirsiniz. Uygulanmakta olan bu işlemde belli bir düzeydeki öğretmenden sonra programı sıkıştırma eğilimi gösterir hatta kitleme sonucuna kadar gidebilir. Ama bu uygulanan ilişki sayesinde oluşturulan zaman tabloları ile uğraşmanıza hiç gerek kalmadan rahatça planlamanızı yapabilirsiniz.

Günlük oluşacak olan boş ders uzunluğu yapılan bu planlama ilişkisi sayesinde planlama sırasında okulda bulunan öğretmenlerin boş dersinin süresi en az ve en fazla ne kadar olacağını sınırlama fırsatını bulabilirsiniz. Ders programı hazırlama programı sayesinde en fazla 2 ders olacak şekilde oluşturulan program arka arkaya olacak şekilde 2 saatten fazla boş saat vermeyecektir. Diğer uygulanan programlarda ders saati az zaman aralığında olan öğretmenlerin programları çok parçalı olmaması için zaman tabloları ile kapatma yapmak zorunda kalırsınız. Bu işlem uygulamasında belli bir öğretmenden sonra uygulanan programı sıkıştırır hatta kitlenebilir. Fakat bu ilişki sayesinde uygulana program içeriğinde zaman tabloları ile ayrıca uğraşmanıza gerek kalmadan rahat bir şekilde planlama yapabileceksiniz. Ders programı hazırlama programı düzenlenmesinde okuldan seçilen sınıfların, bu sınıfların işlediği seçilen dersleri aynı gün içinde olamaz yapılan bu planlama ilişkisi ile belirlemiş olduğunuz derslerin bir sınıfa aynı gün içinde gelmesini engelleyebilirsiniz. Ders programı hazırlama programı kullanıcı dostu olan ara yüz ve aktif çalışma alanı sayesinde okulda mevcut sınıfların, okulda görev üstlenmiş olan öğretmenlerin ve okulda mevcut olan dersliklerin ders durumlarına göre görebilirsiniz. Yapmak istediğiniz değişiklikler fare sağ tuşu kullanılmak sureti ile ders veya öğretmen yada sınıf-derslik ikilemesi kullanılarak yapılacak faaliyet alanı ismi üzerinde sağ tıklayarak açacağınız menü aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Programa manuel olarak menüler üzerinden istediğiniz zaman müdahale yapabilme hakkına sahipsiniz. Bunun gibi Ders programı hazırlama programı kullanılarak okul işçinde gelişecek tüm faaliyetleri tek sayfa üzerinden erişim sağlama fırsatını bularak eğitimde hızlı erişim kolaylığına erişebilirsiniz.

Bu program sayesinde kâğıt sayfalar kullanarak zahmetli çalışmaları tamamen terk ederek bilgisayarınızdan bütün detaylara anında tek sayfa üzerinden öğrencilerin birey olarak veya topluluk olarak oluşturdukları sınıf bazında tüm detaylarına anında ulaşabilirsiniz. Bu programı okul otomasyonu olarak kullanarak notların ve diğer duyuruların ilan edilmesinde kuLlanabilirsiniz. Öğrencilerin bu programda not bilgilerine veya okulla ilgili bilgilendirme sayfalarına ulaşımına fırsat tanıyarak internet ağı üzerinden öğrenciler ile birebir iletişim sağlayabilirsiniz. Ders programı hazırlama programı sayesinde dersleri ayrı kategorilere ayırarak bu tür kartlarına bölünebilme fırsatını kullanabilir ve bu derslerin birleşebilme özelliği planlama işlemi sonrasında dışarıda kalan yerleşmeyen dersin kartlarına bölünebilme özelliği ve ayrıca birleşebilme özelliği verebilirsiniz. Bu sayede uygulanacak olan 2 saatlik süreyi kapsayan bir ders programı tarafından gerekirse değişiklik yaparak 1+1 olarak da tercihinize göre yerleştirilebilecektir. Bu kullanma fırsatını yakaladığınız özelliği tüm sınıflar için veya sadece kendi fikirleriniz doğrultusunda uygun göreceğiniz bu konuda belirlediğiniz sınıflar olarak ayarlayabilmek size bağlı olmaktadır. Ders programı hazırlama programı uygulama esasları öğretmenlerin en verimli şekilde ders işlemeleri ve öğrencilerinde bu işlenen dersleri en iyi şekilde anlayabilmeleri için yapılan düzenlemeleri içermektedir. Yapılan düzenlemeler sayesinde öğrencilerin dinlenme zamanları ve öğretmenlerin dinlenme zamanları çok dikkatli bir şekilde program içeriğine yerleştirilmelidir. Bu esaslar doğrultusunda kullanılan Ders programı hazırlama programı okulun başarı düzeyini her anında yükseliş grafiği çizmesinde etkili olacaktır. Çünkü öğrencilerin kontrol altında tutularak her verilecek bilgiyi unutmayacakları algılama anlarını yakalama fırsatı sunacak olan bu program sayesinde etkili bir menü oluşumu sağlanacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.