E Okul Öğrenci Tanıma Formu

yorumsuz
978 kez okundu

E Okul Öğrenci Tanıma Formu

e-okul-ogrenci-tanima-formu

E okul öğrenci tanıma formu öğrenci hakkında öncelikle ailevi bilgileri kayıt edilerek öğrenciye karşı davranışlarda bu yönde dikkatli davranılmasına özen gösterici tavırlar sergilenmesi için bilgi kaynağı oluşturulur. Öğrenci okula kayıt olduğu andan itibaren bu bilginin yanı sıra kimlik bilgileri ve fotoğrafı ile ilgili olması gereken tüm bilgiler bu forma işlenir. Alınan bu bilgiler ışığında öğrenciye karşı ileriki zamanlarda davranışları ile ilgili yapılması gereken değerlendirmeler ön bilgi olmaktadır. Aynı zamanda öğrencinin sağlık durumu hakkında da ön bilgi olması acısından form oluşturulurken sosyal durumu duygusal yapısı, öğrenim durumu hakkında da bilgiler yazılarak öğrenci hakkında bu bilgiler ailesinden temin edilmektedir. E okul öğrenci tanıma formu uygulama esası olarak okul başlangıçlarında yeni kayıt olan öğrencilere ve ara dönemlerde öğrencilere uygulanarak öğrenci hakkında detaylı bilgiler elde edilir.

Bu uygulama esasları Milli Eğitim müfredatına göre ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerinin başlangıçlarında bilgiler kayıt altına alınarak bu okullarda geçirdikleri süre içerisinde gelişimleri, öğrenim durumları, ruhsal yapıları, başarı durumları, arkadaşlık yapıları, sosyal durumları hakkında ortaya çıkan değişimler kontrol edilerek sürekli yenilenmesi yapılmalıdır. E okul öğrenci tanıma formu olarak rehberlik ve psikolojik danışma merkezlerinde görev yapan rehberlik öğretmenlerinin gözetimlerinde öğrencilere dağıtılan bu formlar öğrenciler tarafından doldurulması sağlanarak girişte doldurulan form ile karşılaştırılması yapılır.

E okul öğrenci tanıma formu aynı zamanda öğrencilerin verdiği bilgiler devamı olacak nitelikte ailelerden de gerekli kısımlarla ilgili bilgiler alınarak karşılaştırılması yapılır. Bunun sonucunda öğrencinin okula başlangıcından o ana kadar olan değişimleri raporlanarak olumsuz durumlarla karşılaşıldığında rehberlik ve psikolojik danışma merkezi desteği sağlanarak öğrencilere sosyalleşme yönünde yönlendirmeler yapılmaktadır. E okul öğrenci tanıma formu öğrencinin sorumluluk duygusu kendine güveni, içe dönük yapısı, başkalarına saygısı, yalan söyleme durumu, tertip ve düzen durumu, arkadaşlık ilişkileri form üzerine rehberlik öğretmeni ve ailesinin ortak kararları doğrultusunda işlenen bilgiler öğrencinin okul içerisinde daha verimli olabilmesi için kullanılmaktadır.

E okul öğrenci tanıma formu öğrencinin boş zamanlarını değerlendirmesi ile ilgili bilgilere de yer verilerek sahip olduğu yetenekler zaman içinde ortaya çıkan becerileri hatta bunun yanında sorun teşkil edecek belirgin gelişme sorunları kayıt altına alınmaktadır. Kendisine sorulan sorularda aklından geçen mesleki konular ve yönelmek istediği alanlar kaydedilerek katıldığı eğitsel kolların durumu değerlendirilmesi sonucunda yıl sonlarında üniversite veya meslek seçiminde yönlendirilmesinde kullanılan bilgiler olmaktadır. E okul öğrenci tanıma formu öğrenci hakkında bu tür okul içinde ve dışında hatta tüm yaşamında değerlendirmeye alınacak bu bilgiler ışığında öğrencinin başarılı olabilmesi için yapılacak çalışmalara ön bilgi oluşturarak öğretmenlerinin öğrenciye verecekleri bilgileri alabilme kapasitesi karşısında ortaya çıkaracakları davranışları da belirlemeye yarayan bilgiler olmaktadır. E okul öğrenci tanıma formu düzenlenmesinden itibaren öğrencinin öğrenim hayatı boyunca kullanılacak bilgiler topluluğu olmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.