Ebeveynler Bu Hatalara Dikkat

yorumsuz
139 kez okundu

Ebeveynler Bu Hatalara Dikkat

Günümüzde çocuk yetiştirmek oldukça zorlaşmış ve adeta başlı başına bir uzmanlık alanı halini almıştır. Eğitimli anne babalar, çocuklarının ne isteklerini ve ihtiyaçlarını önceden sezebilen, her durumda tutarlı ve kararlılık gösteren davranışları sergileyerek üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Ancak bazı durumlarla baş etmek ve doğru karar vermek her zaman mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlarda uzman bir pedagoga başvurmak en etkili çözüm yollarından biridir. Ebeveynler, çocuk sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar nedeniyle hassas davranabilmekte ve buda onları bazı hataları yapmaya sürüklemektedir. Ebeveynler bu hatalara dikkat,Peki, bu hatalar nelerdir? Anne-babaların çocuklarına karşı hatalı davranışlarını şu başlıklar altında toplamak mümkündür.

1-Hatalarında cezalandırmak: Çocuğunuzun yaptığı hatalar karşısında cezalandırmak yanlış bir davranıştır. Cesaretini kıracak bu davranıştan kaçınmalı ve yaptığı hatalı davranışın doğrusunu öğretmeye çalışmalısınız. Ayrıca yaptığı hatalı davranışların nedenlerini öğrenmeye yönelik iyi bir konuşma yapmanız, kendisini ileri ki dönemlerde net bir şekilde ifade edeceğini gösterecektir.

2-Yeterince dinlememek: Her yaşta çocuklarınızın vermek istedikleri mesajlar vardır. Bazen davranışları, bazen ise sözleriyle bunu gerçekleştirirler. Ancak siz onları yeterince dinlemezseniz ve konuşmak istediklerinde meşgul olduğunuzu söylerseniz, içine kapanık bir çocuklar olmasına neden olabilirsiniz. Düşüncelerini paylaşmak için bir başkasını aramalarına fırsat vermemeli ve en yakınları olarak dinlediğinizi gerçek bir biçimde göstermelisiniz.

3-Her işini yapmak: Aşırı korumacı davranarak çocuklarınızın karşılaştığı her problemi çözmek ve her işini yapmak isterseniz, bu kendisine karşı öz güven duymasına mani olur. Bu nedenle çocuklarınıza yaşlarına ve şartlarına uygun sorumluluklar vermeli, tek başına bir işi başarmanın mutluluğunu yaşatmalısınız. Böylece kendilerine özel bir karakterin varlığını keşfedeceklerdir.

4-Kıyaslama yapmak: Daha küçük yaşlardan itibaren başarısızlıkları, hataları veya eksiklerinde destek vermek yerine kıyaslama yaparsanız, kendilerini değersiz hissetmelerine neden olacak davranışlardan birisini gerçekleştirmiş olursunuz. Kendilerini geliştirmeleri ve ilgi duyacakları bir iş, görev, meslek alanlarına yönelmeleri için başkalarının başarılarıyla kıyaslamamanız son derece önemlidir.

5-Ona güvenmediğinizi belirtmek: Çocuklarınızın her yaptığı hatada ön yargılı bir tutum sergileyerek, ona sürekli ;“yalan söylüyorsun” diyerek en büyük hatalardan birisini yapıyorsunuz demektir. Bu tür tutumlar çocuğunuzun öz güvenini zedeleyecek ve kendisini doğru ifade edemeyen, sürekli kendini ispatlama çalışan bir duruma iter ki, bu durum da ruhunun derinliklerine güvensizlik hissinin yerleşmesini neden olmaktadır. Bilinçli ebeveynler bu hatalara dikkat , yukarıda saydığımız bu hataları yapmamaları için kendilerini geliştirmişlerdir. Bu aileler, çocuklarını nasıl yetiştireceğini bilen, eğer bilmiyorsa da uzmanlardan destek alarak hem ruh sağlı hem de beden sağlığı yerinde çocukları topluma kazandırmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.