Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır

yorumsuz
3.470 kez okundu

Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır

Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır? Bu çalışmalar ve görüşler aşamasında belirtilmesi gereken huşusların başında mevcut eğitimi yöntemlerini öncelikle Eğitimi en mükemmel şekilde, çağdaş düzeye çıkartmak için, gelişmiş araçlarla zenginleştirerek geliştirmek gerekmektedir. Düşünce yapısını geliştirici metotları en iyi şekilde kullanıp, öğrencilere kendi kültürleri ile ilgili ve bunun dışındaki kültürleri de tanıtımını yaparak, dünya genelinde rekabet edecek nitelikte nesiller yetiştirecek güce ulaşmalıyız. Çünkü, günümüzde var olan imkanlar, ulusların varlığı ve çıkarları doğrultusunda kullanılmasından dolayı, kendi ulusal sınırları dışına taşmış duruma gelerek, globalleşmiştir. Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır? Bu soruya çözüm olarak eğitime getirilecek her türlü değişiklik, yararı artırarak, zararı azaltma yönünde ve olması gerekeni dikkate alınarak en iyi şekilde ele alınmalı ve bu ortaya çıkan alanı doğru tanıyan, deneyimli uzmanla eşliğinde iş birliği içinde olunmalıdır.

Bu tür bir tutum, her yıl değişmekte olan koşullar dikkate alınarak çok dikkatli bir şekilde gözden geçirilmeli bunun yanında öğretmenler sık sık yenileyici ve girişimci nitelikte kurslara çağrılmalıdır. Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır? Kursların düzenlenme amaçları öncelikle öğrenciler için değil, ön planda öğretmenler için yapılması çok önemli bir konu olmaktadır. Çünkü, eğitimde ortaya çıkması muhtemel olan başarısızlık kavramı, genel yapı itibari ile çoğunlukla gelişim aşamasına bakıldığında öğrenciden değil, öğretmenden kaynaklandığı açıkça görülmektedir. Buradan hareketle bakıldığında eğitime önem veren ülkeler genelinde düzenlenen ve en yakın zamanda, İngiltere’de, bu sistem en iyi şekilde uygulanmakta ve öğretmenler için geçerli olan eğitici, yenilikleri tanıtıcı özellikte ve içerikte, yol gösterici olacak şekilde kurslar düzenlenmektedir. Bu düzenlenmekte olan ve planlanan kurslar için, her konuda deneyimli eğitimcilerden ve bu alanda ilgili alanlardaki konusunda detaylı çalışmalar yapmış olan uzmanlardan yararlanılmaktadır.

Öğretmenlerini en iyi şekilde geliştirme yolunda ve çağdaş dünya ile rekabet edebilecek seviyeye getirememiş olan ülkeler bu alanda kesinlikle başarılı sonuçlar alamamaktadırlar. Çünkü öncelik öğretmenlerin en iyi şekilde yetiştirilmesi önem kazanmaktadır. Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır? Bu alanda yapılacak çalışmalar çerçevesinde üzerinde durulacak olan bir diğer önemli olay da geleceğe yönelik okul tarzının kesinlikle bilgisayar destekli olması gerektiğidir. Bu tür bir eğitim biçimi, hiç kuşkusuz ki, yeni yapılacak düzenleme içinde yer alacak olan eğitim sisteminin yanı sıra, yeni eğitimci ve uygulayıcı profilinin tamamen ortaya çıkacağını da göstermektedir.

Bilgisayar destekli eğitim sistemi başlangıç aşamasında birçok okulda uygulanmasının yanında çoğu okul ortamında tam kapasite devreye girmiş sayılmaz. Bilişim teknolojilerinin ne üst seviyede olan teknoloji çağında neden her öğrencinin elinde bir tablet olmasın. Derslerini online öğretmenleri ile sürekli iletişim içinde olarak işlemesin. Olması her açıdan uygun olmaz mı? Tabi ki olur. Çünkü yazma olayını bu uygulama esaslarında ada öğrenci terk etmeyecektir . öğretmenin söylediklerini tabletine not alarak daha detaylı araştırma ve sunum yapma fırsatı bulacaktır. Eski dönemlerde olduğu gibi, her şeye hakim olan öğretmen yerine; öğrenmeyi hedefleyen ,başarıyı isteyen, yapmayı sürekli isteyen, düşünmeyi asla terk etmeyen, denemekten yılmayan nitelikli öğreten tipi eğitimcilere gereksinim duyulduğunu asla unutmamalıyız. Bu yapıda kendi yapısında girişimci ruhu geliştiren öğretmenler eğitimi geliştirme aşamasında kendiliğinden ortaya çıkan otomasyonlar yaratarak öğrenciler üzerinde daha fazla etkili olacaktır.

Bu açıdan bakıldığında, mevcut öğretmenlerimizin çağdaş eğitim sistemleri aşamasındaki gelişimleri ve bu paralelde hareket edecek şekilde, çağdaş teknik gelişmeler ile donatılmaları, önemi sürekli artacak bir gereksinim olarak kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır? Bilgisayar ağırlıklı olacak şekilde geliştirilen eğitim biçiminin, ileriye yönelik bir sistem olmakla beraber, eğitimin ilk basamaklarında kullanılmasının, öğrenci açısından bazı sıkıntılar yaratacağı akıllarda soru işareti olarak belirmektedir. Bu noktada hazırcılık anlayışının ortaya çıkabileceği düşünüldüğünden daha bilinçli halde olan belirli bir seviye eğitimde ilerleyen öğrencilerle kullanılması daha uygun olacaktır. Çünkü bilgisayar kullanan ilköğretim çağındaki çocuklar el yazısı tekniklerini benimseme konusunda güçlük çekerek kalite standartlarını düşürebileceği düşünülmektedir.

Eğitim öğretimde görev alan öğretmenler zamanlarının büyük bir bölümünü öğrencilerin duygusal yapılarını inceleyerek geçirmeleri, kendi yerlerine düşünen ve çözüm üreten bir alet olan bilgisayarla zaman geçiren bir öğrencinin eğitim yaşamında bazı handikaplar olması kaçınılmaz olacaktır. Bu alanda endişe duyulan ve en önemli tehlike olarak görülen sorun öğrencinin sosyal ilişkiler yönünden daha zayıf olması ve bunun yanında beyin tembelliğine yönelmesidir. Bu aşamada eğitimin kalitesi artırma yerine daha düşüş yönünde etki yaratacaktır. Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır? Eğitim alanında yapılan çalışmalar bu yönde sürekli geliştirilerek, belki bu kez de, zorunlu bir şekilde, öğrencilerin var olan sosyal ilişkilerini geliştirmeye yönelik olacak şekilde çözümler peşinde ilerleme sağlaması gerekecektir.

Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır? Geçmiş zamanlarda, ezberci zihniyet yetiştirme konusunda alınan sonuçlar, taklitçi öğrenciler, tekrarcı zihniyetle ve büyüklere özgü gelişen standartların yoğun baskısı altında tutulmuş olan ve kişiliğini geliştiremeyen öğrenci tipi ortaya çıkmıştır. Bu tür bilgisayarlı eğitim uygulaması ile de, bu konudaki yetkililerin yoğun bilgisayar ağırlıklı olacak olan eğitim yöntemleri sebebi ile asosyal olmanın ezikliği ile kendilerini bazı noktalarda hissedecektir. Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır? Bu noktada bu soru karşısında asıl eğitimcilerin sadece kendilerine özenle sormaları gereken bir soru ortaya çıkmaktadır. Aşırı düzeyde makine ve bilgisayarlara bağımlı olması yönünde yönelim gösteren eğitim biçimi sebebi ile, öğrenciler, bu kez de robotlaşacak mı? Diye düşünmeleri gerekmektedir. İşte bu noktada Eğitimin Kalitesi Nasıl Arttırılır? Sorusu milli bir düşünce yapısı olarak ülke genelinde cevaplanması gereken bir soru olmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.