El Yazısı Fontu

yorumsuz
1.259 kez okundu

El Yazısı Fontu

 

El yazısı fontu öğretmenler için çok önemli bir konudur. 1.sınıf öğretmenleri tüm ödevlendirmeleri bu el yazısı fontu ile hazırlayıp öğrencilere doküman olarak vermektedir. El yazısı fontu tüm öğretmenler olmasa da ilkokul öğretmenleri için oldukça önem arz etmektedir. Milli eğitime bağlı tüm ilkokul kademesindeki okullarda el yazısı kullanımı zorunludur. Öğrenciler 1.sınıftan 4.sınıfa kadar sürekli el yazısı kullanırlar. Tüm ödevlendirmeler el yazısı kullanılarak hazırlanmalıdır. Bu ödevleri hazırlamak için kullanacağımız el yazısı fontu bilgisayarımızda bulunmalıdır. El yazısı fontu nedir? El yazısı fontu nasıl indirilir? El yazısı fontu nasıl kullanılır? El yazısı fontu hangi programla indirilir? El yazısı fontu nereden indirilir? El yazısı fontu kimler kullanır? El yazısı fontu ücretli mi? Noktalı el yazısı fontu nasıl indirilir? Kılavuz çizgili el yazısı fontu nasıl indirilir? El yazısı fontu ne işe yarar? El yazısı fontu kaç tanedir? El yazısı fontu indirmek için neler yapılır? El yazısı fontu nasıl kullanılır? İlkokul öğrenciler ve aileleri için çok önemli bir süreçtir. Öğrenciler artık eğitim hayatına ilk adımı atmış olurlar. Burada en temel konu 1.sınıfta okuma yazma becerisinin kazanılmasıdır. Okuma yazma becerisi kazandırılırken dikkat edilmesi gereken konular vardır.

Bunların en başında aile öğretmen işbirliği gelmektedir. Bir yandan çocuk okul uyum sürecine adapte olmaya çalışırken bir yandan da hayatında ilk kez tanıştığı okuma yazma becerisini kavramaya çalışmaktadır. Burada öğretmen ve velilere büyük sorumluluklar düşmektedir. İlkokullarda okuma yazma süreci el yazısı ile devam ettirilmektedir. Bu yüzden el yazısı fontu her öğretmenin bilmesi gereken bir konudur. El yazısı fontu bu yazımızın da ana konusudur. El yazısı çocukluktan itibaren gelişmeye başlayan ince motor kaslarımıza katkı sağlayan bir yazı çeşididir. Çocukta tümevarım bilincini geliştirir ve yazdığı yazıyı adım adım görmesini sağlar. El yazısı öğrenmenin ilk adımıdır. Bu yüzden öğretmenler birden çok el yazısı fontu ile çalışma yapmalıdır. El yazısı ile çocuklara okuma yazma becerisi değil aynı zamanda anlama, kavrama, sorgulama, sınıflama, konular arası ilişki kurma, mantık çerçevesinde düşünme, eleştirme, analiz, sentez, akıl yürütme, değerlendirme gibi beceriler de kazandırılır.

İlk başlarda el yazısı öğrenciler için zorlu olsa da mantığı kavradıktan sonra tüm öğrenciler rahatlıkla yazabilmektedir. El yazısı fontu öğrencilerin yazılarını da güzelleştirmektedir. Çocuklar için ilkokul sosyalleşmenin ilk adımıdır. İlk kez okul ortamında bulunan öğrenci birden çok sınıf arkadaşına sahip olmaktadır. Birlikte işbirliğini, sınıf içinde nasıl davranılması gerektiğini ve okula uyumu öğrenirler. Milli eğitim öğrencilerin sadece akademik değil aynı zamanda toplumsal beceriler kazanmasını da amaçlayan öğretim programları hazırlamaktadır. Türkçe öğretim programında Türkçeyi düzgün ve etkili konuşmak yazmak, okuma yazma becerisi kazandırmak, araştıran sorgulayan bireyler yetiştirmek temel amaçtır. Burada da en temel görev öğretmenlere düşmektedir. Öğrenciler okuma yazma sürecinde çok farklı etkinlikler yapmalıdır. Bu etkinlikler okuma yazma sürecini daha da hızlandırmaktır. Öğrenci için öğretmen el yazısı fontu ile kendi materyaller hazırlayabilir. Hazırladığı materyallerde birden fazla el yazısı fontu kullanabilir.

El yazısı fontu bir sürü çeşidi vardır. Öğretmen kendi ve öğrencileri için en yararlı el yazısı fontu hangisi ise onu seçip kullanmalıdır. Ödevler hazırlarken bu el yazısı fontları en yakın yardımcısı olur. Öğrencilerin ihtiyacına göre birçok el yazısı fontu bulunmaktadır. Bu font çeşitleri kılavuz çizgili, noktalı, yazım yönü şekli ve noktalı yazım yönü şeklindedir. Öğretmen gerekli olan el yazısı fontu ile çalışmalar düzenleyebilir. İnternette çok çeşitli en yazısı fontları mevcuttur. Bilgisayarımıza yükledikten sonra istediğimiz yazı programında öğrencilerimize çeşitli okuma yazma materyalleri hazırlayabiliriz. Çocuklar ne kadar örnek üzerinde çalışırsa o kadar hızlı okuma yazma sürecine geçmektedir. Okuma ve yazmanın temelleri sağlam oturtulduğunda öğrenciler ileriki yıllara hazır bulunuşluk seviyesi artarak devam etmektedir. Öğrenciler okuma yazma sürecinin ilk adımında sesleri öğrenerek başlarlar.

Bu ilk adımda yapılması gereken öğrencilere sesleri kavrattıktan sonra kendimizin el yazısı fontu ile hazırladığı dokümanları vererek çalışma yapmalarını sağlamaktır. Okuma yazma sürecinin ilk adımında öğrencilere noktaların üzerinden geçecek şekilde el yazısı fontu ile çalışma kağıtları hazırlayabiliriz. Daha sonraki adımlarda noktalı el yazısı fontu yerine kılavuz çizgili el yazısı fontu kullanmak daha iyi olacaktır. Okuma yazma sürecinde el yazısı fontlarından her zaman kullanmamız gerekmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.