Fon Müzikleri

yorumsuz
410 kez okundu

Fon Müzikleri

Müzik geçmişten günümüze insan psikolojisi üzerinde direkt olarak etkide bulunabilen bir unsur olmuştur. İnsanlar için bazen dinlendirici bazen hüzün yükleyen müzik eserleri ortaya çıkışına bakıldığında seslerin etkileşimi önem kazanmaktadır. Müzik kulak ve beyin üzerinde sağlamış olduğu sayesinde bazen hoş bazen üzüntü yüklü anları da beraberinde getirmektedir. Bu anlayıştan dolayı tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de her alana yayılmış olan müzik reklam filmlerinde, sinema filmlerinde, televizyon dizilerinde ve daha pek çok alanda her zaman Fon müzikleri sıklıkla kullanılmaktadır. Fon müzikleri kullanım amacı aslında o anda anlatılmak istenen duygu ve düşüncenin kalıcı olma özelliğini arttırmak hedeflenmektedir. Çünkü bir nesnenin veya olayın uzun zaman sonra hatırlanması bazen bir etkileşim bazen de beraberinde hissedilen duygu ve düşüncelerin canlanması sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Bir araba reklamını düşünün çok basit ve özentisi az bir üretim olsun. Bu araba aslında kimsenin dikkatini çekmemektedir. Fakat arabanın tanıtımı esnasında fon müzikleri olarak kullanılan müzik dünya müzik listeleri kapsamında önemli bir yerde ise ne olur bir düşünün. Peki bu durumda ilk akla gelen ne olmaktadır. Müzik çılgınca dans ettirirken akıllarda canlanan bu reklam yapılarken kullanılan fon müzikleri akılda kalması nedeni ile arabada hatırlanmaktadır. Fon müzikleri insan hayatında kullanım amacı olarak sadece kişilere müzik zevkini attırmak değil müziğin anlatmak istediği ana temayı yani reklam mamulünün akılda kalıcılığını sağlamak amaçlanmaktadır. Güzel bir sahnenin ya da oluşturulan eserin etkileyiciliğini, vermek istediği duygusunu ve inandırıcılığını arttıracak olan ve bu eseri izleyen kişiye istenilen duygunun tamamının yaşatılabilmesine olanak sağlayan ve etkili olan bu Fon müzikleri, etkilenilen sahnenin güçlü bir yapı kazandırılma çalışmalarında en büyük unsur olmaktadır.

Bu tarz müzikler sayesinde bir eserin sahnelenmesi esnasında arka planda çalması sayesinde, sahnede izleyiciye anlatılmak istenilen ve aktarılmak istenilen duygu ve düşünceler daha etkili bir şekilde aktarabilmesine ve izleyicinin bu duyguyu daha etkili bir şekilde hissedebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu fon müzikleri sayesinde izleyicilerine esere olan ilgiyi ve dikkati daha iyi bir şekilde odaklayabilmesi olanak sağlayacaktır. Bunun sonucunda sahnede amaçlanan hususa daha etkili bir şekilde ulaşım sağlanacaktır. Fakat bu noktada Fon müzikleri mutlaka en üst seviyede etkileyici olacak şekilde ve profesyonel bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Sahnede esere en iyi uygunluk sağlayacak ve dikkatleri üzerine toplayacak ve etkiye sahip olacak şekilde biçimlendirilmesi istenilen amaca daha iyi bir şekilde ulaşmasını sağlamak için oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Normal yaşam içinde pek farkında olmasak da, çoğu zaman bizi tepeden tırnağa saran hatta artık varlığına o kadar fazla alışmış olmamızdan olsa gerek bazen kulaklarımızda gürültü diye nitelendirilen bir fon müziği ile beraber yaşadığımız olmaktadır. Fon müzikleri kimi zaman kulaklarda taşınan mp3 çalar, kimi zaman çoğunlukla radyodan, televizyondan veya herhangi bir noktadan sekip gelen reklam müziği bile bize değişik duygular içine girmemize neden olmaktadır. Fon Müzikleri ve Tüketici Üzerindeki Etkileri Fon müzikleri bir pazarlama elementi olarak ele alındığında karşımıza birçok yönden ortaya çıkan etkileri çıkmaktadır. Tüketiciler üzerinde etkileri olarak duygusal, algısal ve davranışsal etkiler olmaktadır. Fon müzikleri pazarlama alanında müzik biliminin doğru bir şekilde ve bilinçli olarak kullanımının yapılan satışlar üzerinde olumlu olarak bıraktığı etkileri özellikle batılı tarzda işler yapan bilim adamlarınca araştırılmış bir şekilde ve ispatlanmıştır.

Fon müzikleri tüketici psikolojisi alanında, insanların tüketimle ilgili ne hissettiğini bilerek, neye değer verdiğini gerekli analizler sonucu elde ederek ve nasıl davrandıklarını inceleyerek. Müzik psikolojisi olarak düşünüldüğünde ise müziğin bileşenlerinin insan psikolojisi üzerinde yaratmış olduğu bilişsel olarak, duygusal olarak, ve davranışsal etkileriyle ilgili olduğu tespit edilmiştir. Fon müzikleri üzerinde araştırmalar yapanlar tarafından da belirttiği üzere tüketicilerin malı veya hizmeti neden seçtiğini 3 boyutlu bir şekilde inceleyebiliriz.

• Müziğin Bilişsel yapıdaki etkileri olan algısal ve düşüncesel yapıdaki Etkileri: Tanıtımı yapılan ürünü görmesini algılamasını ve ürünü düşündürmeye sevk etme kısmını oluşturmaktadır..

• Fon müzikleri duygusal Etkileri: Algılanarak düşünülen bu ürüne karşı oluşan duyguları harekete geçirerek bu ürüne karşı olan duyulan ilgiyi desteklemektedir.

• Fon müzikleri davranışsal Etkileri: Son kararı vermiş oluğu ürünü almak veya almaktan vazgeçme safhasında oluşan seçim kısmının oluştuğu bölümdür.

Fon müzikleri gerektiğinde ticari internet mağaza yapısında, gerekirse sokakta bulunan mağazada doğru müzikler fon müzikleri olarak ve stratejik olarak kullanıldığında tüketicilerin bilinçlerinde özel bir alışveriş deneyimi yaratmaktadır. Aynı zamanda ürünlerin tanıtımında marka imajı yaratma konusunda ve dolayısıyla hedef kitle olarak belirlenen kesime duygusal bir bağ oluşturduğu görülmektedir. Fon müzikleri olarak müzik tarzları mağaza içi kullanımının dışında bir diğer boyutu da restaurant da kullanım boyutu olmaktadır. Restaurantta müzik kullanımında asıl amaç satışı arttırmak amacı olduğu kadar doğru imaj oluşumunu da yansıtabilmektir. Fakat mağaza içinde müzik kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli bir konu da müziğin temposu olmaktadır. Mağaza içinde çalacak olan fon müziği temposuna dikkat çeken araştırmacılar, bu tür fon müzikleri kullanımının tüketiciler üzerindeki etkiyi farklı ortamlarda ve farklı ürünlerin tanıtımında kullanmışlardır. Bu tür fon müzikleri araştırmaları değişik alanlarda ve değişik kültürlerin müziklerine yer verilerek yapılmış hepsinden de olumlu etkileşimler elde edilmiştir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.