Geleceğin En Gözde Meslekleri

yorumsuz
682 kez okundu

Geleceğin En Gözde Meslekleri

Bir zamanlar doktorluk, öğretmenlik ve mühendislik el üstünde tutulan meslekler arasındaydı. Son yıllarda yapılan yatırımlar doğrultusunda yeni olduğu kadar uzmanlaştırmayı da gerektiren pek çok meslekler gelişmiş durumdadır. Geçmişn en gözde meslekleri ile geleceğin gözbebeği olacak olan meslekler aralarında bir uzlaşma yaparak yaşamlarını devam ettirecektir. Geleceğin en gözde meslekleri arasında makine, bilgisayar, malzeme, endüstri, çevre ve kimya gibi mühendislik alanlarının yanı sıra işletme, fiyatlandırma uzmanlığı, promosyon analistleri, kalite mühendisleri, marka araştırmacıları gibi meslekler ön plana çıkması bekleniyor. Meslekler üzerine yapılan araştırmalara göre teknolojik gelişmelerin meslekler üzerinde de etkili olduğu kanısına varılmaktadır.

Gelecekteki Bazı Meslekler

• Dünya genelinde yaşlı ve engelli nüfusun artışıyla beraber geleceğin en gözde meslekleri arasında fizyoterapistler gelmeye başlayacaktır.

• Pek çok evliliğin boşanmayla sonuçlandığı günümüzde aile terapistleri göze çarpmaktadır.

• Nüfusun artmasıyla birlikte kaos haline gelen şehirleşme, beraberinde yerleşim bölgelerinin daha iyi planlanması zorunluluğunu getirmektedir.

• Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber iş kolları da tamamen teknolojiye bağımlı hale gelmektedir. Bunun sonucu olarakta bilgisayar destekli veritabanı meslekerleri ön plana çıkacak.

• Turizm otel yöneticileri, yiyecek-içecek işletme yöneticileri, pazarlama geliştirme yöneticileri gün geçtikçe çoğalacaktır.

• Ergonomi mühendisliği, modern ergonomi bilimi çalışanların verimini arttırmayı amaçlayan bilim dalıdır. Mühendisleri ise çalışanların verimini arttırmak için ergonomik ortamlar geliştirir. Finans kurumları ve endüstri kuruluşları da ergonomi mühendislerinin çalışma alanları olacaktır.

• Hızlı yemek yeme alışkanlıkları gün geçtikçe artmakla birlikte diyetisyenlerin önümüzdeki yıllarda meslek kariyerlerinin daha üst sıralarında yer alacaklardır.

• Uzmanların insanların gen haritasını çıkarmaya başladığı şu zamanlarda gelecek yıllarda bilgisayar teknolojisinin yarattığı devrime benzer bir şekil olarak genetik ekonomisi yani genomik adı altında bir devrim olacağı açıkca gözlemlenmektedir.

Yeşil Yakalılarda Önem Kazanacak Meslekler

• Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerji alanında en bilinen ve en popüler olan enerji dallarından birisidir. Ülkemizdeki pek çok sayıdaki şirket rüzgar türbini yapmaya başlamıştır.

• Doğal kaynakların en iyi biçimde korunması, kullanılması ve insan sağlığına uygun biçimde geliştirilmesi konusunda çevre mühendislerine ve çevre hukuku uzmanlarına çok büyük iş düşmektedir. Geleceğin en gözde meslekleri arasında bulunan bu meslek dalı çevre kirliliğinin en üst seviyede olacağı gelecekte oldukça tercih edilecektir.

• Bir ürününü üretimden tüketimine kadar tamamen çevre ve doğa dostu olmasını ve doğaya katkı yapmasını sağlaması gibi görevleri yürütecek yeşil pazarlama danışmanlarına şirketlerdeki çevre bilinci geliştikçe oldukça ihtiyaç duyulacaktır.

• Organik ürün yetiştiriciliği, organik ürünlerin yarattığı talebe dayalı olarak çok popülerdir. Ziraat mühendisleri ve bu konuda özel eğitim merkezlerinde eğitilen kişilere gelecek günlerde oldukça ihtiyaç duyulacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 7 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.